1
2
3
تعطیلی جمعه بازار پرندگان در آینده نزدیک
 
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: یکی از مشکلات جدی استان در بحث بهداشت جامعه، وجود جمعه بازار پرندگان است که بصورت غیر قانونی دایر شده و تهدیدی برای سلامت جامعه می باشد زیرا می تواند منبع بسیاری از بیماری های خطرناک صنعت طیور استان گردد.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1398-11-05 00:00

به گزارش فاخته، "حسین رشیدی" از تعطیلی جمعه بازار پرندگان طبق مصوبات مصوبه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: این اداره کل در مبادی ورودی استان پست های قرنطینه ثابت را مستقر کرده است که با همکاری نیروی انتظامی از ورود و خروج دام، طیور و سایر مواد خام دامی بدون مجوز جلوگیری بعمل می آورد اما متاسفانه پرندگان جمعه بازار بصورت قاچاق وارد استان می شوند که می توانند کل مرغداری ها و پرندگان منطقه را درگیر بیماری کنند و خسارات جبران ناپذیری را بر جای گذارند.

رشیدی تصریح کرد: کارشناسان و ماموران مستقر در سطح شهرستان های استان در صورت مشاهده عرضه مرغ زنده و سایر پرندگان توسط مراکز غیر مجاز ضمن برخورد با عاملان و متخلفان به پلمب اماکن عرضه غیر مجاز اقدام خواهند کرد.

این مقام مسئول با بیان اینکه تاکنون حدود سه سال از بیماری آنفلوانزای پرندگان مصون بوده ایم، اذعان کرد: در حال حاضر اهمیت بیماری آنفلوانزای پرندگان تنها در مبحث خسارات اقتصادی به صنعت طیور کشور خلاصه نمی‌گردد، بلکه بحث امنیت زیستی و بهداشت عمومی آن (مشترک بودن این بیماری با انسان) در درجه با اهمیت تری قراردارد.

وی با اعلام اینکه از ابتدای سال بیش از ۷۰۰۰ مورد بازدید و نمونه برداری از واحدهای مختلف (روستایی، پرنده فروشی، باغ پرندگان، مزارع پرورش مرغ اجداد و مادر گوشتی، تخم گذار و ....) در جهت پایش بیماری آنفلوانزای پرندگان صورت گرفته است، افزود: انجام مرتب پایش بیماری بصورت فعال و غیر فعال در استان، همچنین ایجاد پست‌های قرنطینه، تشکیل کلاس‌های آموزشی جهت بهره برداران و ... سبب گشته که تاکنون هیچ موردی از بیماری در سطح استان مشاهده نگردد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دامپزشکی استان کرمان، مدیرکل دامپزشکی استان کرمان در ادامه با مطرح کردن این بیماری به عنوان تهدیدی بر امنیت غذایی کشور، اعلام کرد: عدم رعایت اصول امنیت زیستی توسط مرغداران از جمله عدم ضد عفونی خودروهای حمل دان و کود و جابجایی آنها بین واحدهای مشترک، استفاده از نهاده‌های طیور وکود مرغی آلوده و مدیریت همزمان چندین واحد و کارگران مشترک مرغداری‌ها و ... را از جمله عوامل ورود بیماری به مزارع پرورشی می باشد.

وی خاطرنشان کرد: مسوولین فنی مستقر در کشتارگاه های طیور، نظارت بر آنها را به طور مرتب انجام می‌دهند و در واقع دامپزشکی از زمان جوجه ریزی تا زمانی که گوشت مرغ سالم و بهداشتی در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد، بر فرایند تولید مرغ نظارت دارد، به شهروندان اطمینان میدهیم که در صورت خرید گوشت مرغ و تخم مرغ از مراکز معتبر تحت نظارت دامپزشکی، هیچ خطری آنها را تهدید نخواهد کرد.

 

منبع: ایسنا

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، الهیه، سجادیه، سجادیه6، مجتمع آرامس، تیپ یک شرقی ورودی 2 پلاک 113
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری