• امام جعفرصادق (علیه‌السلام): اُغزوا تُوَرِّثوا ابناءَكُم مَجداً. در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت. (وسائل، ج ١١، ص ٩)
  • امام على عليه السلام:اللّه َ اللّه َ في عاجِلِ البَغيِ، و آجِلِ وَ خامَةِ الظُّلمِ،و سُوءِ عاقِبَةِ الكِبرِ: از خدا بترسيد، از خدا بترسيد، درباره عاقبت ناگوار ستم در دنيا و آخرت و از فرجام بدِ كبر و نخوت(نهج البلاغة: الخطبة ۱۹۲)
  • امام جعفرصادق(علیه‌السلام):لَو أَنَّ الناسَ أَدُّوا حُقوقَ اَموالِهِم لَكانوُا عایِشینَ بَخَیر. مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند. (وسائل، ج ٦، ص ٢)
1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-06-23 08:28 Time معدوم سازی ۱۲ رأس گاو شیری به علت ابتلا به بروسلوز از یک واحد گاوداری در نیشابور
 
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نیشابور از شناسایی و حذف ۱۲ رأس گاو شیری به علت ابتلا به بروسلوز از یک واحد گاوداری در این شهرستان خبر داد.

به گزارش فاخته، دکتر علی سلیمانی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در نیشابور گفت: اکیپ مبارزه با بیماری سل و بروسلوز این اداره در شهریور ماه سال‌جاری با انجام آزمایشات لازم ۱۲ رأس گاو شیری مبتلا به بروسلوز را مثبت تشخیص داد و به کشتارگاه اعزام کرد.

وی با بیان اینکه بیماری تب مالت یا بروسلوز بیماری مشترک بین انسان و دام می‌باشد و گاوهای مبتلا بایستی از چرخه تولید شیر حذف شوند، افزود: به همین منظور اکیپ سل و بروسلوز با مراجعه به گاوداریهای صنعتی و نیمه صنعتی از گاوهای شیری خونگیری بعمل آورده و با انجام آزمایشات مربوطه شامل: رز بنگال، رایت، 2ME گاوهای بروسلوزی را شناسایی و برای جلو گیری از انتشار بیماری به کشتارگاه اعزام می‌کنند.

سلیمانی مهمترین علامت بروسلوز در دام‌ها را سقط جنین عنوان کرد و در ادامه جهت پیشگیری از بیماری رعایت چند نکته را به دامداران تاکیدکرد: انجام واکسیناسیون گوساله‌های ماده ۴ تا ۸ ماه، انجام واکسیناسیون یادآور در گاوهای شیری، جمع آوری مرتب کود، ضدعفونی منظم اصطبل و زایشگاه گاوداری، شعله افکنی محوطه گاوداری، خرید گاو از گاوداری‌های پاک که تحت پوشش اکیپ سل و بروسلوز قرار دارند، گزارش موارد سقطی به دامپزشکی و به هیچ وجه به جنین سقط شده بدون دستکش دست نزنند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نیشابور اعلام کرد: از ابتدای امسال از ۶ هزار رأس گاو شیری خونگیری برای مبارزه با بیماری بروسلوز بعمل آمده است و تا پایان سال ١٢ هزار رأس تحت آزمایش و خونگیری قرار خواهند گرفت.

سلیمانی در ادامه به گاوداریهای روستایی چنین توصیه کرد: دامداران بایستی در طرح رایگان واکسیناسیون بیماری بروسلوز که در شهریور ماه در جریان است جهت مایه کوبی دام‌های خود با اکیپ های دامپزشکی همکاری کنند تا دام‌ها و همچنین خودشان بیماری نگیرند و افرادی که از شیر دام‌های‌شان استفاده می‌کنند بیمار نشوند.

وی در خصوص فرآورده های لبنی پاستوریزه تاکید کرد: باید از فرآورده های لبنی پاستوریزه استفاده کرد، شیر محلی که توسط برخی از افراد به درب منازل آورده می‌شود سالم بودن آن مشخص نیست و خطر ابتلا به بیماری سل و برسلوز را به دنبال دارد در صورت اصرار به مصرف این‌گونه شیرها که متاسفانه زیاد گزارش می‌شودحتما از گاوداری‌ها تهیه شود که دام‌هایشان از نظر سل و بروسلوز سالم است ضمن اینکه باید به مدت ۵ دقیقه شیر را جوشاند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان نیشابور با ابراز تاسف خاطرنشان شد: پرسنل دامپزشکی در حین انجام واکسیناسیون و تزریق به دام، حل کردن واکسن برای تزریق و یا نمونه برداری از جنین های سقط شده مبتلا به بروسلوز می‌شوند و طی ٢ سال گذشته ۶ نفر از واکسیناتورهای این شبکه مبتلا به بروسلوز شده اند، اما پس از درمان و بهبودی دست از تلاش و کوشش بر نداشته تا بتوانند بیماری‌های مشترک بین انسان و دام را کنترل و کاهش دهند و سلامت و امنیت غذایی را به شهروندان هدیه دهند.

 

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
 051-37573506
04  نشانی:

مشهد- بلوار عبدالمطلب- عبدالمطلب 11- لاله 1

04   پیام کوتاه:
   30003300887766
04    ایمیل:
   info @ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری