• امام جعفرصادق (علیه‌السلام): اُغزوا تُوَرِّثوا ابناءَكُم مَجداً. در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت. (وسائل، ج ١١، ص ٩)
  • امام على عليه السلام:اللّه َ اللّه َ في عاجِلِ البَغيِ، و آجِلِ وَ خامَةِ الظُّلمِ،و سُوءِ عاقِبَةِ الكِبرِ: از خدا بترسيد، از خدا بترسيد، درباره عاقبت ناگوار ستم در دنيا و آخرت و از فرجام بدِ كبر و نخوت(نهج البلاغة: الخطبة ۱۹۲)
  • امام جعفرصادق(علیه‌السلام):لَو أَنَّ الناسَ أَدُّوا حُقوقَ اَموالِهِم لَكانوُا عایِشینَ بَخَیر. مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند. (وسائل، ج ٦، ص ٢)
1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-03-07 10:09 Time همتی جهادی برای نظارت در کردستان/سلامت مردم زیر نگاه دامپزشکی
 
نظارت مستمر و منظم بر عرضه فرآورده های مختلف دامی در استان کردستان در سایه همت جهادی دامپزشکی این استان به صورت روزانه و حتی ساعتی همچنان ادامه دارد.

به گزارش فاخته به نقل از مهر، نزدیک به ۳ هزار واحد از جمله مراکز عرضه گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، رستوران‌ها، مراکز عرضه غذای آماده، مرغداری‌ها و کشتارگاه در استان کردستان در حال فعالیت هستند و نظارت روزانه و مستمر بر فعالیت‌های این واحدها یکی از برنامه‌های اصلی و محوری اداره کل دامپزشکی استان کردستان در راستای تامین و نهادینه کردن سلامت غذایی مردم است.

طی چهار سال اخیر موضوع نظارت‌های مستمر و منظم بر بازار و تامین سلامت مردم در اولویت فعالیت‌های اداره کل دامپزشکی استان کردستان قرار گرفته است و در این راستا فعالیت‌های مختلفی برای نیل به این هدف انجام شده و به مناسبت‌های مختلف از جمله ماه مبارک رمضان، اعیاد، تعطیلات نوروز این نظارت‌ها تشدید می‌شود.

شامگاه سه شنبه و با همراهی مجتبی ورمقانی مدیرکل دامپزشکی کردستان، رئیس دامپزشکی سنندج و یک تیم بازرسی به همراه خبرنگاران چندین رسانه جمعی شماری از مراکز عرضه گوشت قرمز و سفید، مراکز پخش غذای آماده، رستوران‌ها در مناطق مختلف شهر سنندج از نزدیک مورد بازدید و بازرسی قرار گرفت.

بازرسی از مراکز عرضه از ناحیه منفصل شهری نایسر سنندج آغاز شد و سپس مراکز مختلفی از منطقه بهاران، شهرک سعدی، شریف آباد، خیابان انقلاب و … نیز از نزدیک مورد بازرسی قرار گرفت و در این بازرسی علاوه بر در جریان قرار گرفتن روند بازرسی‌ها مقداری گوش قرمز و سفید و البته سایر فراورده‌های فاسد شده و غیرقابل استفاده هم کشف و ضبط شد.

بازرسی روزانه از مرکز و احدهای عرضه فراورده‌های دامی کردستان

یکی از ویژگی‌های اصلی فعالیت‌های دامپزشکی کردستان برای نظارت بر این مراکز عرضه، تهیه دفترچه‌ای در محل مرکز عرضه است به گونه‌ای که تمامی بازرسی‌های صورت گرفته در این دفترچه‌ها با تاریخ و زمان مشخص و حتی نوع فرآورده ضبط و کشف شده غیرقابل استفاده و فروش در آن قید می‌شود.

دکتر مجتبی ورمقانی مدیرکل دامپزشکی کردستان در خصوص نحوه تهیه و توزیع این دفترچه‌های نظارت و بازرسی در مراکز عرضه، اظهار کرد: از چهار سال قبل و در راستای منظم کردن فعالیت‌های بخش نظارت و بازرسی این دفترچه‌ها تهیه و در سراسر استان در اختیار مراکز عرضه قرار گرفته است.

 وی ادامه داد: در این دفترچه‌ها علاوه بر مشخصات مسئول مرکز عرضه، جدول‌های مشخصی نیز طراحی شده و تمامی بازرسی‌های صورت گرفته از سوی همکاران ما به صورت کامل ثبت می‌شود بنابراین در حال حاضر ما در جریان تعدادی بازرسی‌ها از تمامی مراکز قرار گرفته و این مهم بر روی وضعیت فعالیت واحد نیز تاثیرگذار است.

 

جلب اعتماد مرکز و صاحبان واحدها و مراکز عرضه

در ادامه بازرسی از مراکز و واحدهای مختلف تولید فرآورده‌های دامی و طیور در سنندج، ارتباط بسیار خوب مدیرکل و تیم‌های بازرسی با مردم به ویژه صاحبان این گونه مراکز بود به گونه‌ای که علیرغم کشف و ضبط مقادیر مختلفی مواد فاسد شدنی و غیرقابل استفاده ولی واکنش‌ها از سوی صاحبان این واحدها بسیار خوب و قابل توجه بود.

مدیرکل دامپزشکی در خصوص این گونه رفتار بازرسان دامپزشکی کردستان و همچنین صاحبان مراکز عرضه، بیان کرد: ما در کنار اعمال دقیق قوانین و مقررات سعی و تلاش جدی داشته‌ایم که ارتباط خوب و مناسبی با مردم به ویژه صاحبان این مراکز و واحدها داشته باشیم.

ورمقانی یادآور شد: به هر حال وقتی که هر مقدار از فرآورده‌های غیرقابل استفاده از یک واحد و مرکز عرضه کشف و ضبط می‌شود ضرر مالی متوجه فرد خواهد بود ولی تمامی سعی و تلاش من و همکاران این است که با زبان خود مردم با آنها ارتباط برقرار گرفته و ضمن توجیه مسئله، مردم را در جریان اهمیت موضوع سلامت قرار دهیم.

یکی دیگر از مسائل بسیار مهم در جریان بازرسی‌های صورت گرفته از مراکزو واحدهای عرضه در سطح استان کردستان، منظم بودن و مستمر بودن این بازرسی هاست به گونه‌ای که روز گذشته شماری از این مراکز و واحدها گاهاً روزی دوبار نیز مورد بازرسی و نظارت قرار گرفته بودند.

استفاده از تمامی پرسنل دامپزشکی کردستان در حوزه نظارت و بازرسی

مدیرکل دامپزشکی کردستان در خصوص روند بازرسی‌ها بر روی مراکز و واحدهای عرضه و حتی واحدهای تولیدی، یادآور شد: در حال حاضر کل پرسنل اداره کل دامپزشکی کردستان در سطح استان ۱۶۰ نفر است و تنها ۷۰ نفر از این افراد نیروهای عملیاتی هستند و به همین دلیل در نگاه اول ما با کمبود شدید نیروها برای نظارت و بازرسی بر بازار مواجه هستیم.

مجتبی ورمقانی گفت: ما برای جبران این کمبود نیرو در مقابل حجم بالای کار، از تمامی پرسنل شاغل در اداره کل دامپزشکی کردستان استفاده کرده‌ایم و به همین دلیل نه تنها نیروهای شاغل در سایر بخش‌ها که حتی مدیرکل، معاونین و مدیران استانی و روسای شهرستان‌ها نیز خود در قالب تیم‌های بازرسی از واحدها و مراکز بازرسی می‌کنند.

وی اظهار کرد: در حال حاضر نزدیک به سه هزار واحد در سطح استان تحت پوشش و نظارت اداره کل دامپزشکی کردستان قرار دارند و خوشبختانه در سایه این ایثار و تلاش جدی تمامی همکارانم، موضوع نظارت و بازرسی‌ها به صورت روزانه دنبال می‌شود.

 مدیرکل دامپزشکی کردستان عنوان کرد: این بازرسی‌ها و نظارت‌ها مستمر باعث شده است که میزان اعتماد مردم برای تامین نیازهای خود در این بخش افزایش یابد و انتظار داریم که در سایه همکاری و مشارکت هر چه بهتر واحدها و مراکز عرضه این وضعیت همچنان ادامه داشته باشد.

انجام ۱۴ هزار مورد نظارت و بازرسی در ماه مبارک رمضان

وی در بخش پایانی سخنان خود آماری از اقدامات صورت گرفته از سوی اداره کل دامپزشکی استان کردستان در طرح رمضان امسال را ارائه کرد و افزود: در ماه مبارک رمضان در مجموع ۱۴ هزار مورد بازدید از مراکز در سراسر استان کردستان انجام شده است.

ورمقانی اظهار کرد: در جریان بازرسی‌های صورت گرفته از سوی اداره کل دامپزشکی کردستان شش هزار و ۲۰۰ کیلوگرم انواع مواد فاسد شده و غیرقابل استفاده شامل گوشت سفید و قرمز، تخم مرغ و سایر اقلام این چنین کشف و ضبط شده است.

وی ضمن تقدیر از همکاری اداره کل تعزیرات حکومتی و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، یادآور شد: خوشبختانه همکاری و تعامل بسیار خوبی با این دو نهاد در سطح استان داریم و تنها در ایام ماه مبارک رمضان ۲۲۰ مورد پرونده در این خصوص تشکیل شده و در سایه همکاری تعزیرات حکومتی و دادستانی، با افراد مطابق با قانون برخورد می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی کردستان ضمن تقدیر از اعتماد و همراهی مردم به فعالیت‌های این نهاد متولی بخش سلامت، عنوان کرد: خوشبختانه همراهی و اعتماد خوبی در این بخش شکل گرفته و در همین راستا خود تولید کنندگان، عرضه کنندگان و اقشار مختلف مردم اعتماد ویژه به فعالیت‌های اداره کل دامپزشکی کردستان دارند.

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
 
04  نشانی:
مشهد
04   پیام کوتاه:
   30003300887766
04    ایمیل:
   info @ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
 
19 - ذو القعدة - 1441
 
2020 - Jul - 09