1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-02-23 21:28 Time میمون‌ها قوانین فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنند
 
دانشمندان با بررسی زندگی حیوانات متوجه شدند این موجودات برای جلوگیری از انتقال ویروس‌ها از هم فاصله می‌گیرند.

به گزارش فاخته به نقل از خبرگزاری آنا، بررسی‌های پزشکان نشان داده است حفظ فاصله بین افراد می‌تواند نقش بسیار موثری در جلوگیری از انتقال ویروس‌های مختلف داشته باشد. به نظر می‌رسد این تنها انسان‌ها نیستند که چنین موضوعی را درک کرده و در حال رعایت کردن آن هستند بلکه حیوانات نیز در رفتارهای روزانه فاصله خود را با سایر همنوعانشان حفظ می‌کنند.

بررسی رفتار ویروس‌ها در بدن میمون‌ها

دانشمندان میمون‌ها را از لحاظ ژنتیکی، نوع غذای مصرفی و فاصله گذاری‌های اجتماعی مورد بررسی قرار دادند. هدف از چنین پروژه‌ای درک نحوه انتقال ویروس‌ها در بین این حیوانات است. اوا ویکبرگ دامپزشک و زیست‌شناس گفت: چگونگی انتقال ویروس‌ها بین میمون‌ها به محققان کمک می‌کند تا رفتار ویروس در مواجه با انسال درک شده و بتوان راه‌هایی برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های مختلف را پیشنهاد داد.

این دامپزشک ادامه داد: در شرایط کنونی که ویروس کووید-۱۹ بخش‌های زیادی از جهان را دربرگرفته است و میلیون‌ها نفر را درگیر خود ساخته است با شناخت رفتار ویروس کرونا و روش‌های انتقال آن می‌توان از گسترش خارج از کنترل این بیماری در کشورهای مختلف جلوگیری کرد.

انتقال سریع ویروس در بین افراد جامعه

تفاوت‌های فیزیولوژکی در بدن هر موجود زنده سبب شده ویروس‌های مختلفی به سمت او هجوم ببرند ولی با توجه به میزان مقاومت سلول‌های ایمنی بدن، آن موجود زنده درگیری بیماری می‌شود. در موارد بسیار زیادی ویروس به بدن فردی نفوذ کرده ولی به دلیل مقاومت بالای بدن او تقریبا هیچ نوع علائم بیماری را بروز نمی‌دهد. این فرد اگرچه بیمار نشده ولی می‌تواند ویروس را به راحتی در بین اطرافیان خود پخش کند.

چنین افرادی از زمان شیوع کرونا در کشورهای مختلف مشاهده شده‌اند. لذا دانشمندان به شدت در حال بررسی روش‌هایی هستند تا ضمن فاصله گذاری اجتماعی بین انسان‌ها احتمال ابتلای آن‌ها به ویروس کووید-۱۹ را نیز به کمترین حدد ممکن برسانند. پس از ابتلای یک ببر در باغ وحش شهر نیویورک به ویروس کرونا نگرانی‌های زیادی در بین افرادی که در محیط‌های طبیعی و کسانی که حیوانات خانگی دارند به وجود آمد.

میمون‌ها برای حفظ سلامتی از هم فاصله می‌گیرند

هرچند دانشمندان تا کنون نتوانسته‌اند به طور قطعی در مورد ابتلا یا عدم ابتلا حیوانات به ویروس کووید-۱۹ نظر بدهند ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد مقاومت بدنی حیوانات بیشتر از انسان‌ها است و در نتیجه آن‌ها به ویروس کرونا مبتلا نشده و یا اگر مبتلا شوند به سرعت بهبود می‌یابند. با وجود چنین ساختار بدنی اما حیواناتی مثل میمون‌ها که دارای زندگی اجتماعی هستند و در دسته‌ها چندتایی زندگی می‌کنند شیوع نوع خاصی از بیماری را درک کرده و با فاصله گرفتن از هم به جلوگیری از انتقال آن کمک می‌کنند.

انسان‌ها در هنگام حرف زدن تعداد زیادی ذرات ریز شامل ویروس‌ها و باکتری‌های گوناگون را  از دهن خود بیرون می‌دهند بخش از این ذرات بسیار ریز با سرعت به سطح زمین نزدیک شده ولی تعداد دیگری از آن‌ها تا مدت‌ها روی هوا معلق باقی می‌‌مانند و می‌توانند وارد بدن افراد زیادی شوند. از همین رو پزشکان به مردم توصیه کرده‌اند برای جلوگیری از ابتلا به کووید-۱۹ در هر شرایطی از ماسک استفاده کنند.

این روزها رسانه‌های مختلف بارها اعلام کردند هر شهروندادی در جامعه باید از انسان‌های اطراف خود حداقل ۱ متر فاصله بگیرد تا زنجیره انتقال ویروس کرونا گسترده‌تر نشده و مشکلات جانی و مالی بیشتری برای مردم رخ ندهد. آزمایش ویروس کرونا روی یک نوع میمون نشان داده این بیماری توانایی ضربه زدن به سلامتی این حیوانات را ندارد ولی تا مدتی نسبتا طولانی روی بدن آن‌ها باقی می‌مانند. لذا میمون‌ها به صورت ارادای تصمیم می‌گیرند از همنوعان خود فاصله بگیرند. علت مبتلا نشدن این حیوانات به بیماری کرونا هضم بیماری در فضای معده عنوان شده است.

اکنون کشورهای مختلف دنیا قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای ایجاد فاصله بین مردم وضع کرده‌اند و حتی در برخی از کشورهای اروپایی افراد خاطی را تا چندصد دلار جریمه می‌کنند. حیوانات بدون نیاز به هیج گونه جریمه و اجباری نیازهای یکدیگر را درک کرده و سعی می‌کنند به آن احترام بگذارند.

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37573506
04  نشانی:
خراسان رضوی-مشهد-بلوار هنرور-هنرور4 پلاك 10.2
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری