• امام جعفرصادق (علیه‌السلام): اُغزوا تُوَرِّثوا ابناءَكُم مَجداً. در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت. (وسائل، ج ١١، ص ٩)
  • امام على عليه السلام:اللّه َ اللّه َ في عاجِلِ البَغيِ، و آجِلِ وَ خامَةِ الظُّلمِ،و سُوءِ عاقِبَةِ الكِبرِ: از خدا بترسيد، از خدا بترسيد، درباره عاقبت ناگوار ستم در دنيا و آخرت و از فرجام بدِ كبر و نخوت(نهج البلاغة: الخطبة ۱۹۲)
  • امام جعفرصادق(علیه‌السلام):لَو أَنَّ الناسَ أَدُّوا حُقوقَ اَموالِهِم لَكانوُا عایِشینَ بَخَیر. مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند. (وسائل، ج ٦، ص ٢)
1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-06-22 12:12 Time کشف داروی ضدباکتریایی جدید توسط دو محقق از کالج داروسازی و کالج داروی دامپزشکی دانشگاه "پردو"
 
محققان دانشگاه "پردو" موفق به کشف داروی جدیدی شده‌اند که با جلوگیری از باکتری‌های مرگبار می‌تواند جان دهها هزار نفر را نجات دهد.

به گزارش فاخته به نقل از  ایسنا، باکتری "انتروکوک مقاوم در برابر وانکومایسین"(VRE) یکی از دلایل اصلی عفونت‌های منجر به بستری در بیمارستان‌ها در ایالات متحده است و تخمین زده می‌شود که سالانه ۲۰ هزار نفر در ایالات متحده به آن آلوده می‌شوند و تقریباً ۱۰ درصد از افرادی که به آن مبتلا می‌شوند، جان خود را از دست می‌دهند.

این باکتری‌ها که به دلیل مقاومت در برابر آنتی بیوتیک‌ها "سوپرباگ"(Superbug) نامیده می‌شوند، معمولاً از طریق عفونت در دستگاه روده ایجاد می‌شوند، جایی که باکتری‌ها در برابر آنتی بیوتیک "وانکومایسین" مقاوم می‌شوند. بنابراین افرادی که در بیمارستان بستری هستند، بیشترین احتمال ابتلا را به "VRE" دارند.

دو محقق از کالج داروسازی و کالج داروی دامپزشکی دانشگاه "پردو"(Purdue) مولکول‌های کوچکی برای مبارزه با "انتروکوک" کشنده و مقاوم به دارو تولید کرده‌اند.

آنها مولکول‌های خود را با تنظیم مجدد دارویی که بیش از ۸۰ سال است برای درمان گلوکوم(آب سیاه)، نارسایی احتقانی قلب و برخی دیگر از مشکلات سلامتی استفاده می‌شود، ایجاد کرده‌اند.

"دنیل فلاهرتی" استادیار شیمی دارویی و داروسازی مولکولی دانشگاه "پردو" گفت: قدرت این مولکول‌ها و توانایی تنظیم خصوصیات آنها برای هدف قرار دادن "VRE" در بخش‌های مختلف بدن، آن را به یک پروژه مهیج تبدیل می‌کند. من معتقدم کشف ما ممکن است به تغییر نحوه درمان "VRE" در آینده کمک کند.

وی افزود: ما می‌توانیم مولکول‌هایی داشته باشیم که بتوانند برای درمان عفونت‌های "VRE" کشنده سیستمیک مورد استفاده قرار گیرند یا از طریق دستکاری خواص مولکول، ترکیبی را طراحی کنیم که فقط در دستگاه گوارش بماند تا فراگیری "VRE" را کاهش دهد. ما با کار کردن روی این دارو توانسته‌ایم اثربخشی آن را ۶۰۰ برابر بهتر از آنچه در درمان "VRE" شروع کرده بودیم، بهبود بخشیم.

"محمد سلیم" استاد میکروب شناسی که با "فلاهرتی" مولکول‌های مشترک را ایجاد کردند، گفت: مشکل ما با آنتی بیوتیک‌های موجود در بازار این است که برای انواع مختلف بیماری‌ها استفاده می‌شوند. این آنتی بیوتیک‌ها واقعاً می‌توانند روده‌ها را استعمار کرده و باکتری‌های خوب را از بین ببرند. سپس می‌تواند به یک بیماری تبدیل شود که هر ساله در ایالات متحده ۳۰۰ هزار نفر را از بین ببرد. دانشمندان در سراسر جهان در حال کار بر روی راه‌حلها و درمان‌های بهتر هستند، اما من فکر می‌کنم ما تا تحقق آن فاصله داریم.

این مطالعه نشان داده است که مولکول‌های کوچک ابداعی محققان دانشگاه "پردو" می‌توانند بیماری "VRE" را هدف قرار دهند و دارای خواص لازم برای درمان "VRE" در سیستم گردش خون یا دستگاه گوارش که عفونت "VRE" در آنها ایجاد می‌شوند، هستند.

این مطالعه در مجله Medicinal Chemistry منتشر شده است.

 

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
 051-37573506
04  نشانی:

مشهد- بلوار عبدالمطلب- عبدالمطلب 11- لاله 1

04   پیام کوتاه:
   30003300887766
04    ایمیل:
   info @ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری