• امام جعفرصادق (علیه‌السلام): اُغزوا تُوَرِّثوا ابناءَكُم مَجداً. در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت. (وسائل، ج ١١، ص ٩)
  • امام على عليه السلام:اللّه َ اللّه َ في عاجِلِ البَغيِ، و آجِلِ وَ خامَةِ الظُّلمِ،و سُوءِ عاقِبَةِ الكِبرِ: از خدا بترسيد، از خدا بترسيد، درباره عاقبت ناگوار ستم در دنيا و آخرت و از فرجام بدِ كبر و نخوت(نهج البلاغة: الخطبة ۱۹۲)
  • امام جعفرصادق(علیه‌السلام):لَو أَنَّ الناسَ أَدُّوا حُقوقَ اَموالِهِم لَكانوُا عایِشینَ بَخَیر. مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند. (وسائل، ج ٦، ص ٢)
1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1398-11-27 00:00 Time آیا بیماری طاعون نشخوارکنندگان به انسان منتقل می‌شود؟
 
مدیرکل حفاطت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک قابل انتقال به انسان نیست، اما امکان انتقال به دام‌های اهلی وجود دارد که نیاز است در این خصوص تعامل و هم‌افزایی صورت گیرد.

به گزارش فاخته، حسن اکبری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: حیات‌وحش مناطق آزاد شهرستان فردوس و سرایان درمعرض بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه مدتی پیش گزارش تلفات پراکنده حیات وحش(قوچ و میش ) در مرز شمالی استان( مرز فردوس، بجستان و گناباد) توسط همکاران اجرایی محیط زیست شهرستان فردوس به اداره کل واصل شد که در همان بررسی‌های اولیه به این نتیجه رسیدیم که احتمالا عامل بیماری از منطقه حفاظت شده هلالی واقع در خراسان رضوی به داخل استان گسترش پیدا کرده است، افزود: در حیات وحش درمان ممکن و یا سخت بوده و پیشگیری بسیار مهم است.

مدیرکل حفاطت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: متاسفانه بیماری‌های ویروسی در حیات وحش هیچ درمانی ندارند و راهکاری برای واکسیناسیون حیات وحش نیز وجود ندارد و تنها باید از طریق امحاء بهداشتی لاشه‌ها، ضدعفونی آبشخورها، کاهش چراگاه مشترک دام‌های اهلی و حیات وحش و راهکارهای مشابه از انتشار بیشتر بیماری جلوگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: براساس توصیه دامپزشکی، اقداماتی انجام شد و زیستگاه‌هایی که درگیر بیماری بودند، رصد شدند.

اکبری با بیان اینکه در حیات وحش واکسینه کردن امکان‌پذیر نیست، افزود: تعداد آبشخور حیات وحش زیاد است و سرما و رطوبت موجب ماندگاری بیشتر ویروس می‌شود.

وی با بیان اینکه آموزش‌ها به با دامداران و عشایر داده شده است، تصریح کرد: کارهای لازم را با جدیت دنبال می‌کنیم، اما چون با این بیماری بار اضافه‌ای بر دوش سازمان گذاشته شده است، تامین هزینه‌ها و تجهیزات مورد نیاز برای پایش دشوار است که امیدواریم دستگاه‌های متولی در حوزه اعتباری کمک کنند تا از انتشار بیماری جلوگیری شود.

مدیرکل حفاطت محیط زیست خراسان جنوبی ادامه داد: این بیماری می‌تواند حاصل سال‌ها تلاش محیط‌بانان را به نابودی بکشاند و ضمن نابودی گنجینه‌های ژنی، برای صنعت دامپروری استان نیز مضر است.

اکبری ادامه داد: جلساتی با دستگاه‌های مسئول برگزار کردیم و مکاتبات لازم با استانداری و سازمان مرکزی انجام شده است و برای اینکه این بیماری ضرر زیادی به محیط زیست وارد نکند، نیازمند هم‌افزایی دستگاه‌ها هستیم.

 

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
 
04  نشانی:
مشهد - بلوارعبدالمطلب - عبدالمطلب 5 - پلاک 14
04   پیام کوتاه:
   30003300887766
04    ایمیل:
   info @ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹
 
17 - ذو القعدة - 1441
 
2020 - Jul - 07