1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-02-16 12:01 Time بیماری‌هایی که چراغ خاموش از حیوان به انسان منتقل می‌شوند
سرپرست شبکه دامپزشکی فردوس به مردم توصیه کرد در صورت نگهداری حیوانات خانگی مانند سگ و گربه در منزل هرچه سریع‌تر نسبت به واکسیناسیون حیوانات خود در برابر با بیماری هاری به صورت سالانه اقدام کنند چراکه بیماری‌هایی چون هاری و کیست هیداتیک به صورت چراغ خاموش سلامت حیوان و انسان را به خطر می‌اندازند.

به گزارش فاخته، دکتر جواد اسماعیلی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: نزدیک به ۴۷۰ قلاده سگ در سال گذشته علیه بیماری هاری واکسینه شدند.
وي با بیان اینکه هاری یک بیماری ویروسی کشنده و مشترک بین انسان و دام است که سیستم اعصاب مرکزی را درگیر می‌کند، گفت: میزان کشندگی این بیماری، بسیار بالاست و در گوشتخواران اهلی و وحشی مشاهده شده و در صورت ابتلای انسان احتمال مرگ وجود دارد.

وی در مورد علائم این بیماری، افزود: حیوان هار علائمی از قبیل ترشح شدید بزاق، نداشتن توانایی بلع، ابراز خشم، حمله و گاز گرفتن اجسام، را نشان داده و در نهایت فلجی و مرگ آن را به دنبال دارد.

اسماعیلی تصریح کرد: به دنبال تماس انسان با دام بیمار و ایجاد گازگرفتگی، در صورت رسیدگی نکردن به موقع، فرد مبتلا ۱۰۰ درصد محکوم به مرگ است و درمان اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد و تنها راه پیشگیری از مرگ فرد گزیده شده، درمان‌های حمایتی و استفاده از واکسن بعد از ایجاد جراحت و قبل از بروز علائم است.

وی به شهروندان توصیه کرد در صورت نگهداری حیوانات خانگی مانند سگ و گربه در منزل هرچه سریع‌تر نسبت به واکسیناسیون حیوانات خود در برابر با بیماری هاری به صورت سالانه اقدام کنند.

اسماعیلی، واکسیناسیون سگ‌های روستایی را موثرترین اقدام در راستای کنترل و پیشگیری از این بیماری برشمرد و افزود: یکی از اهداف دامپزشکی مبارزه با بیماری‌ها به ویژه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، برای حفظ بهداشت و سلامت جامعه است و بدین منظور با تلاش اکیپ‌های دامپزشکی در سال جاری نزدیک به ۵۰۰ قلاده سگ علیه بیماری هاری واکسینه می‌شوند.

سرپرست شبکه دامپزشکی فردوس بیان کرد: وجود بیماریهای قابل انتقال از دام به انسان و علاقه روزافزون به نگهداری از حیوانات خانگی در جامعه نقش دامپزشکی را در جبهه سلامت پر رنگ‌تر کرده که با اقداماتی پیشگیرانه موجب تضمین سلامت جامعه و کاهش مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی است.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

اسماعیلی در خصوص نقش کشتارگاه‌های دام افزود: کشتارگاه دام به عنوان یکی از ستون‌های اساسی نظارت بهداشتی دامپزشکی است که ضمن پیشگیری از انتقال بیماری‌ها از دام به انسان، با معدوم سازی فرآورده‌های خام دامی غیرقابل مصرف و اندام‌های آلوده دامی نقش چشمگیری در قطع چرخه بیماری‌های انگلی بین دام و سگ‌سانان شده که خود مسبب افزایش سطح بهداشت عمومی و پیرو آن کمک به صنعت دامپروری محسوب می‌شود.

اصول بهداشتی را در نگهداری حیوانات خانگی رعایت کنید

وی بیان کرد: در صورتی که اصول بهداشتی نگهداری حیوانات خانگی رعایت نشود بیماری‌هایی نظیر هاری، کیست هیداتیک، توکسوپلاسما، سالمونلا، سالک، بیماری‌های انگلی، قارچی و... می‌تواند سلامت صاحب حیوان و سایر افراد در تماس با حیوان را تهدید کند.

وی با اشاره به اینکه پیشگیری از بیماری هاری مستلزم واکسیناسیون سالانه حیوان و جلوگیری از درگیر شدن با سایر حیوانات بدون صاحب است، تصریح کرد: یکی دیگر از بیماری‌هایی که به صورت چراغ خاموش سلامت فرد را می‌تواند به خطر اندازد کیست هیداتیک است.

اسماعیلی تصریح کرد: کیست هیداتیک یک بیماری انگلی و مشترک بین انسان و حیوان است که کرم بالغ در روده سگ زندگی می‌کند و با دفع تخم از طریق مدفوع باعث آلوده شدن آب، خاک و علوفه می‌شود و حیوانات اهلی مانند گاو، گوسفند و... به دلیل چرا در مزارع و مصرف علوفه آلوده و انسان بر اثر تماس تصادفی و یا مصرف آب و سبزیجات آلوده به تخم انگل، به کیست هیداتیک مبتلا می‌شود که درصورتی که انسان آلایش و فرآورده‌های دام آلوده را مصرف کند به این بیماری مبتلا می‌شود.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه تشخیص بیماری در انسان سخت بوده و علائم بیماری در زمانی بروز می‌کند که کیست بسیار رشد کرده است، درمان بیماری شامل مصرف داروهای ضد انگل بعضاً جوابگو نیست و نهایتا جراحی کارساز است.

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37573506
04  نشانی:
خراسان رضوی-مشهد-بلوار هنرور-هنرور4 پلاك 10.2
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
 
2021 - Jun - 16