1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
با تلاش یک جراح دامپزشک در یزد اتفاق افتاد؛
Time 1399-12-23 10:37 Time جراحی تعویض مفصل حیوانات برای اولین بار در ایران
 
یک جراح دامپزشک در استان یزد با کمک همکارش موفق شد برای اولین بار در ایران ضمن ساخت پروتزهای تعویض مفصل حیوانات، با موفقیت آن را روی یک قلاده سگ جایگزین مفصل صدمه دیده کند.

به گزارش فاخته به نقل از ایسنا سگ‌ها اولین دوستان بشر بودند که قبل از آن که اغلب انسان‌ها به کشاورزی روی بیاورند حدود ۱۵ هزار سال پیش اهلی شدند و با انسان‌ها به شکار می‌رفتند و امروزه نیز سگ‌ها در اعمال مختلفی همچون امداد و نجات مصدومان، جستجو زیر آوار، جستجوی کوهستان و سایر موارد در خدمت ارگان‌هایی همچون پلیس، هلال احمر و آتش‌نشانی هستند.

البته معمولاً در این ارگان‌ها از سگ‌های نژادهای بزرگ جثه مثل ژرمن شفرد استفاده می‌شود ولی یکی از مهمترین مشکلاتی که سگ‌های بزرگ جثه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، مشکل در مفصل لگن است که به دلیل درد و آسیب بسیار زیاد حیوان در این مفصل کاربردی، بعضاً توسط دامپزشک مورد اتونازی یا مرگ آسان قرار می‌گیرند و عملاً با توجه به هزینه‌هایی که این حیوان‌ برای آموزش و نگه‌داری برای ارگان‌های مربوطه دارند، در صورت ایجاد این آسیب و از دست رفتن حیوان، هزینه‌های انجام شده عملا به ضرر سازمان مربوطه تمام می‌شود.

جراحی تعویض مفصل لگن حیوانات در تعداد کمی از مراکز جراحی بسیار پیشرفته دامپزشکی دنیا با استفاده از پروتزهای مخصوص و ابزار پیشرفته در حال حاضر انجام می‌شود تا این هزینه را برای ارگان‌هایی که از سگ‌ها برای خدمات خود استفاده می‌کنند کاهش دهد؛ در این جراحی با کارگذاری پروتزهای پیشرفته به جای مفصل آسیب دیده و دردناک، علاوه بر از بین رفتن درد، حیوان توانایی انجام فعالیت‌های سابق را به دست می‌آورد.

تاکنون شرکت‌های Biomedtrix و Kyon دو شرکت آمریکایی و سوئیسی بودند که در دنیا پروتزهای تعویض مفصل حیوانات را تولید کرده و برای استفاده در جراحی تعویض مفصل لگن در اختیار دامپزشکان در سراسر دنیا قرار می‌دادند ولی اخیراً «امید چاشنی گیر» جراح دامپزشک در استان یزد بعد از چندین سال تحقیق شبانه روزی با کمک همکارش «مهرداد بادکوبه هزاوه» موفق به ساخت این پروتزها در کشور عزیزمان شده و امید است از این طریق بتوان علاوه بر با افزایش طول عمر این حیوانات، بار هزینه‌ای سازمان‌های فوق را کاهش دهند.

«امید چاشنی گیر» جراح دامپزشک و سازنده این پروتزها در این باره به خبرنگار ایسنا می‌گوید: این پروتز نه به صورت آزمایشگاهی که در عمل جراحی نیز برای اولین بار در ایران با موفقیت توسط اینجانب انجام شده و حیوان تحت جراحی در سلامت کامل به سر می‌برد.

وی اضافه می‌کند: پروتزهای ساخته شده از فناوری‌های Internal Bolt و Adjustable Head بهره می‌برند که جراحی را نسبت به پروتزهای موجود در بازار خارجی راحت‌تر، کم تهاجمی‌تر، دقیق‌تر و به شدت ارزان‌تر می‌کنند و در صورت تولید انبوه آن می‌تواند مانع از خروج ارز از کشور شود.

به گفته این جراح دامپزشک، طراحی و روند کارگذاری این پروتزها به گونه‌ای است که در جراحی نسبت به مشابه خارجی آسیب کمتری به بافت‌های اطراف وارد می‌شود و به علت نبود نیاز به بسیاری از ابزار جراحی و سایزهای مختلف پروتز، این جراحی بسیار ساده‌تر و ارزان‌تر انجام می شود.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

وی با بیان این که برتری دیگر این پروتزها قابلیت تنظیم دقیق طول گردن پروتز است که باعث می‌شود این پروتز مصنوعی به ساختار طبیعی مفصل بیشتر شباهت داشته باشد، اظهار می‌کند: این جراحی در اروپا و آمریکا شش۶ هزار دلار هزینه دارد که با توجه به تولید این پروتزها در داخل کشور می‌توان با قیمتی حدود یک دهم تا یک بیستم مشابه خارجی این جراحی را انجام داد.

چاشنی‌گیر در پایان خاطرنشان می‌کند: دستیابی به این فناوری در داخل کشور نه تنها باعث جلوگیری از خروج ارز می‌شود بلکه در صورت محیا شدن شرایط صادرات و با توجه به این که انحصار آن فقط دست دو کشور آمریکا و سوئیس است می‌تواند باعث ارزآوری برای کشور شود و حتی ایران را به قطب جراحی‌های ارتوپدی حیوانات در خاورمیانه تبدیل کند.

 

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37573506
04  نشانی:
خراسان رضوی-مشهد-بلوار هنرور-هنرور4 پلاك 10.2
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری