• امام جعفرصادق (علیه‌السلام): اُغزوا تُوَرِّثوا ابناءَكُم مَجداً. در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت. (وسائل، ج ١١، ص ٩)
  • امام على عليه السلام:اللّه َ اللّه َ في عاجِلِ البَغيِ، و آجِلِ وَ خامَةِ الظُّلمِ،و سُوءِ عاقِبَةِ الكِبرِ: از خدا بترسيد، از خدا بترسيد، درباره عاقبت ناگوار ستم در دنيا و آخرت و از فرجام بدِ كبر و نخوت(نهج البلاغة: الخطبة ۱۹۲)
  • امام جعفرصادق(علیه‌السلام):لَو أَنَّ الناسَ أَدُّوا حُقوقَ اَموالِهِم لَكانوُا عایِشینَ بَخَیر. مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند. (وسائل، ج ٦، ص ٢)
1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-07-15 08:35 Time دانشکده دامپزشکی؛ حکایت از اصل نیافتادن
 
در سال‌های بعد از افتتاح دانشگاه تهران، مهم‌ترین چالش توسعه فضاهای آموزشی این دانشگاه، معماری آن بود. چه طرحی باید اجرایی می‌شد تا ساختمان جدید، اولا حرفی برای گفتن داشته باشد، ثانیا تکرار مکررات قبلی نباشد و از همه مهم‌تر، پیوستگی ساختاری، محتوایی و مصالحش با بناهای قبلی به‌خوبی رعایت شود.

به گزارش فاخته به نقل از همشهری، در چنین شرایطی، عبدالعزیز فرمانفرمایان مأمور ساخت دانشکده دامپزشکی می‌شود، آن هم در تاریخ 1324که با تصویب مجلس شورای ملی، این دانشکده به فهرست دانشکده‌های دانشگاه تهران می‌پیوندد.

در این دوره، فرمانفرمایان دارای شخصیتی حسابگر و علاقه‌مند به حوزه مقاومت سازه شده است. او درست در فاصله سال‌های 1333تا 1347خارج از دفاتر معماری سیحون، فروغی و دیگران، برای خودش کار می‌کرد و علاقه شدیدی به یافتن یک نظام ساختمان‌سازی‌ بر مبنای مهندسی سازه داشت.

آنچه اکنون از او به‌عنوان دانشکده دامپزشکی در خیابان آزادی، تقاطع خیابان قریب به‌جا مانده چکیده‌ای از تمام این علاقه‌مندی‌ها در کنار پاسخ‌های درخور به سؤالاتی‌ست که در ابتدا مطرح شد. فرمانفرمایان سعی کرده با انتخاب مصالح درست، شکل قرار گرفتن طبقات، ظواهر بیرونی بنا، محوطه‌سازی‌ و... روح این دانشکده جداافتاده از محل دانشگاه تهران را به مجموعه دانشکده‌های آن پیوند بزند.

در کنار این موضوع، توجه به مقاومت مصالح، ساخت دانشگاهی ضدزلزله و طراحی اقلیمی او که چشم‌نواز هم از آب درآمده، همگی از ویژگی‌های بارز معماری دانشکده دامپزشکی هستند. در 1339دانشجویان دانشکده دامپزشکی از ساختمان این دانشکده در خیابان انقلاب تقاطع خیابان فلسطین به این ساختمان آمدند و در طول این سال‌ها، این دانشکده توانسته یکی از بهترین جایگاه‌های علمی دانشگاه‌های کشور را در سطح جهان به‌خود اختصاص دهد.

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
 051-37573506
04  نشانی:

مشهد- بلوار عبدالمطلب- عبدالمطلب 11- لاله 1

04   پیام کوتاه:
   30003300887766
04    ایمیل:
   info @ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹
 
13 - ربيع أول - 1442
 
2020 - Oct - 29