1
2
3
پلمب کشتارگاه دام، قصابی‌های اردستان را تعطیل کرد/شهرداران اردستان و زواره از بسته شدن کشتارگاه خوشحال هستند
 
تعطیلی کشتارگاه مشترک دام اردستان در دو هفته گذشته سبب شد که متصدیان واحدهای قصابی شهرهای اردستان و زواره از اینکه کار و معیشت آنان به خطر افتاده است، ناراضی شوند.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1401-04-04 10:07

به گزارش فاخته به نقل از ایسنا، یک هفته‌ای می‌شود که اکثر قصابی‌های شهرهای اردستان و زواره به دلیل پلمب و تعطیلی کشتارگاه مشترک گوشت شهرستان، گوشت برای فروش ندارند و به نوعی مغازه‌های خود را تعطیل کردند.

یکی از قصابان زواره‌ای به ایسنا، گفت: بیش از یک هفته از تعطیلی کشتارگاه می‌گذرد. در این شرایط سخت اقتصادی مسئولان شهرستان باید پاسخگو باشند و به وضعیت معیشتی قصابان توجه کنند.

وی با بیان اینکه دامپزشکی اعلام کرده گوشت را بیرون از شهرستان وارد کنید، ولی در توان اقتصادی ما نیست که گوشت را از شهرهای کاشان و اصفهان وارد کنیم، گفت: از فرماندار، شهردار، شبکه بهداشت و دامپزشکی درخواست داریم وضعیت معیشتی قصابان این شهرستان را درک و مشکل کشتارگاه را برطرف کنند.

یک قصاب دیگر در شهر اردستان گفت: اگر قصابی حین رفت و آمد به کشتارگاه شهرهای اطراف دچار حادثه شود، چه کسی باید جواب خانواده وی را بدهد.

وی که بیش از ۱۰ سال به شغل قصابی مشغول است، افزود: اگر بخواهیم گوشت را از شهرهای دیگر وارد کنیم هزینه حمل و... را باید پرداخت کنیم، هزینه اضافی که پرداخت کنیم باعث افزایش قیمت گوشت برای شهروندان می‌شود.

شهرداران اردستان و زواره از بسته شدن کشتارگاه خوشحال هستند

رئیس اتحادیه صنف میوه‌فروشان، گوشت و مرغ شهرستان اردستان با اشاره به اینکه در شهرستان اردستان حدود ۵۰ پروانه کسب قصابی صادر شده که ۳۵ واحد آن فعال است، گفت: با تعطیلی کشتارگاه دام مشترک اردستان و زواره مطمئناً مردم اصلی‌ترین زیان را خواهند دید، زیرا زمانی که قصاب‌ها بخواهند گوشت را از شهرهای دیگر وارد شهرستان کنند، قیمت تمام شده افزایش پیدا می‌کند و این افزایش قیمت را به نوعی مردم باید پرداخت کنند.

مرتضی فدایی با بیان اینکه با بسته شدن کشتارگاه و محدودیت‌هایی نیروی انسانی که دامپزشکی دارد، خلاف کشی دام در شهرستان بیش از پیش رواج پیدا کرده است، تصریح کرد: زمانی که کشتارگاه بسته شود به نوعی صورت مسئله پاک می‌شود و مقصر اصلی و سازمان‌هایی که متولی تأمین زیرساخت‌های ذبح دام هستند، تنبیه نمی‌شوند. البته نهادهایی مانند شهرداری‌های اردستان و زواره از بسته شدن کشتارگاه مشترک راضی و خوشحال هستند.

وی با اشاره به اینکه خرابی و وضعیت بهداشتی کشتارگاه دام مشترک مختص یک ماه و حتی چند سال گذشته نیست، ادامه داد: قصابان شهرستان حدود ۴۰ سال است در این کشتارگاه ذبح دام انجام می‌دهند و وضعیت آن هرسال بدتر از سال قبل شده، ولی راه درست تغییر وضعیت کشتارگاه، بسته بودن این مکان نبود که متأسفانه با دستور قضایی پلمب شد.

رئیس اتحادیه صنف میوه‌فروشان، گوشت و مرغ شهرستان اردستان با بیان اینکه صنف قصابان قشر ضعیف جامعه هستند که برخی از آنها توانایی وارد کردن گوشت از دیگر شهرها را ندارند، به ایسنا گفت: زمانی که کشتارگاه در اردستان وجود نداشته باشد خلاف کشی افزایش پیدا می‌کند و گوشت‌های مریض و غیربهداشتی وارد خانه‌های مردم می‌شود.

دامپزشکی تا بهبود وضعیت کشتارگاه اجازه کشتار نمی‌دهد

همچنین رئیس دامپزشکی شهرستان اردستان در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: همان‌طور که قبلاً اعلام کردیم دامپزشکی تا بهبود وضعیت کنونی کشتارگاه اجازه کشتار دام نمی‌دهد، زیرا وضعیت فعلی کشتارگاه همچنان تهدیدی علیه بهداشت عمومی است.

سعید راعی با بیان اینکه بعد از تعطیلی کشتارگاه بازرسان دامپزشکی به‌صورت صبح و بعدازظهر گشت‌های نظارتی خود را بر قصابی‌ها انجام می‌دهند، گفت: هیچ قصابی در شهرستان اردستان اجازه فروش گوشت‌های غیر تأیید دامپزشکی را ندارد و با خلاف کشی دام برخورد قاطع می‌شود.

وی ادامه داد: پلمب کشتارگاه دام مشترک اردستان و زواره مشکلات صنف قصابان را بسیار زیاد کرده و از مسئولان شهرستان می‌خواهیم به وضعیت کشتارگاه ورود کنند تا شهرداری‌ها و متولیان مجبور به رفع نواقص بحرانی این مکان شوند.

رئیس دامپزشکی شهرستان اردستان، تأکید کرد: قصابان شهرستان تا رفع کامل مشکلات بحرانی کشتارگاه دام باید گوشت خود را از مراکز بهداشتی خارج شهرستان وارد کنند، در غیر این صورت با متخلفان این صنف برخورد قاطع می‌شود.

شهرداری زواره از انجام وظایف خود شانه خالی می‌کند

رئیس دادگاه عمومی بخش زواره نیز در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: مدت زیادی است که گوشت‌های قرمز کشتارگاه دام مشترک توسط ماشین‌های باری و با بدترین شرایط به قصابی‌های شهرهای اردستان و زواره منتقل می‌شد که این وضعیت با گزارش‌هایی که از دامپزشکی دریافت کردیم احتمال بروز بیماری‌ها را افزایش می‌داد.

محمدحسین عزیزی با بیان اینکه بارها بازرسان دادگاه به محل کشتارگاه مراجعه کردند و وضعیت بسیار اسفناکی از داخل و خارج محیط کشتارگاه را گزارش دادند، گفت: دادگاه زواره به‌عنوان مدعی العموم که حافظ منافع مردم است، پس از اخطارهای متعدد به شهرداری‌های اردستان و زواره که در خصوص رسیدگی به مشکلات کشتارگاه کوتاهی کردند نهایتاً رأی به پلمب این مکان داد.

وی اضافه کرد: متأسفانه پس از دو هفته پلمب کشتارگاه مشترک دام هنوز شهرداران اردستان و زواره هیچ‌گونه پیگیری و واکنشی نسبت به تعطیلی این مکان نشان ندادند.

رئیس دادگاه عمومی بخش زواره با بیان اینکه مردم بدانند طبق قانون شهرداری‌ها موظف به تأمین مکان ذبح و گوشت قرمز شهروندان هستند، تصریح کرد: متأسفانه نگاه شهرداری زواره به وضعیت کشتارگاه دام نگاه بی‌تفاوتی است و به نوعی زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کند.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

عزیزی با اشاره به اینکه تا زمانی که کشتارگاه تعطیل باشد مردم مجبور هستند گوشت را گران‌تر تهیه کنند، تصریح کرد: متأسفانه عده‌ای در شهر زواره جلسه‌ای به بهانه رفع مشکلات کشتارگاه می‌گیرند و برنامه‌ریزی می‌کنند تا مردم زواره را در مقابل مردم اردستان قرار دهند و مشکلاتی را به وجود بیاورند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
09055204638
04  نشانی:
مشهد، الهیه، سجادیه، مجتمع آرامس، تیپ یک، ورودی 2 پلاک 113
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری