• امام جعفرصادق (علیه‌السلام): اُغزوا تُوَرِّثوا ابناءَكُم مَجداً. در جبهه‌های نبرد با دشمن همواره آماده و در راه خدا جهاد نمائید كه شرف و افتخار را بعد از خود برای فرزندانتان به یادگار خواهید گذاشت. (وسائل، ج ١١، ص ٩)
  • امام على عليه السلام:اللّه َ اللّه َ في عاجِلِ البَغيِ، و آجِلِ وَ خامَةِ الظُّلمِ،و سُوءِ عاقِبَةِ الكِبرِ: از خدا بترسيد، از خدا بترسيد، درباره عاقبت ناگوار ستم در دنيا و آخرت و از فرجام بدِ كبر و نخوت(نهج البلاغة: الخطبة ۱۹۲)
  • امام جعفرصادق(علیه‌السلام):لَو أَنَّ الناسَ أَدُّوا حُقوقَ اَموالِهِم لَكانوُا عایِشینَ بَخَیر. مردم اگر حقوق و واجبات مالی خود را ادا می‌کردند مسلّماً همه از یک زندگی مطلوب و رضایتبخشی برخوردار می‌شدند. (وسائل، ج ٦، ص ٢)
1
2
3
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1399-02-05 Time زیان ۴۵۰ میلیارد تومانی مرغداران در کمتر از یک ماه/ میلیاردها تومان سرمایه ملی از نهاده یارانه‌دار به کود مرغ تبدیل می‌شود
 
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت: دومینوی تصمیمات غلط دو وزارتخانه جهادکشاورزی و صمت زیان ۴۵۰ میلیارد تومانی مرغداران را در کمتر از یک ماه رقم زد. ...

به گزارش فاخته، حبیب اسدالله نژاد در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه پیش بینی نادرست از آینده، موجب 20 میلیون جوجه‌ریزی مازاد بر نیاز در ماه جاری شده است، افزود: برای تامین مرغ مورد نیاز ایام نوروز 120 میلیون قطعه جوجه‌ریزی کفایت می‌کرد، اما با پیش‌بینی نادرست توسط وزارت جهادکشاورزی و وزارت صنعت برای ماه جاری بیش از 140 میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفت.

وی ادامه داد: علاوه بر برنامه‌ریزی غلط شورای ‌برنامهریزی و سیاست‌گذاری تولید، عواملی مانند حذف دیرهنگام گله‌های مادری نگهداری آن‌ها تا 70 هفتگی بر افزایش تعداد جوجه ریزی موثر بوده است.

به گفته اسدالله نژاد؛ تا چند ماه پیش برای کنترل جوجه ریزی گله‌های مرغ مادری 64 هفتگی حذف می‌شد اما با سهل انگاری در نظارت افزایش قیمت جوجه واحدهای مرغ مادری سن حذف گله‌ها را تا 70 هفتگی بالا برده‌اند.

وی با انتقاد از لغو تصمیم سازی کارگروه برنامه ریزی تولید مرغ که با حضور نمایندگان این صنف برگزار می‌شد، اظهار کرد: در کارگروه برنامه ریزی تولید نماینده تمامی حلقه‌های تولید مرغ حضور داشتند و نظرات خود را بیان می‌کردند، اما با دستور وزارت جهاد این کارگروه به کارگروه مشورتی تغییر نام داد و عملا از چرخه تصمیم گیری حذف شد.

اسدالله نژاد اضافه کرد: در حال حاضر کارگروه مشورتی فرمایشی است و تولیدکنندگان بعد تصمیم گیری و اجرا از آن‌ها با خبر می‌شوند.

وی نتیجه افزایش جوجه ریزی را انباشت مرغ در مرغدارای‌ها دانست و افزود: علاوه بر افزایش جوجه ریزی، تعیین تعرفه بالای صادرات که منجر به سخت‌تر شدن خروج این کالا شد، بر انباشت مرغ در مرغداری ها موثر بوده است.

اسدالله نژاد همچنین عرضه مرغ منجمد در اسفندماه سال گذشته را بر این امر موثر دانست.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا اقدام شرکت پشتیبانی دام برای خرید مرغ مازاد بر کاهش انباشت مرغ تاثیر نداشته است، اظهار کرد: تغییر شرایط قراردادهای شرکت پشتیبانی امور دام کشور موجب بی‌رغبتی مرغداران برای انعقاد قرارداد با این شرکت شده است.

اسدالله نژاد تجربه بد مرغداران در تاخیر پرداخت بهای مرغ را دلیل پرهیز مرغداران برای تحویل مرغ به شرکت پشتیبانی امور دام کشور عنوان کرد.

وی توضیح داد: از اسفندماه شرکت پشتیبانی امور دام طی دستورالعملی پرداخت نقدی را جایگزین تهاتر نهاده دامی با مرغ کرده است، تجربه مرغداران نشان می‌دهد این شرکت هیچکاه مطالبات را به موقع پرداخت نکرده است و بهای مرغ با تاخیر 2 تا 3 ماه پرداخت شده است.

این فعال اقتصادی معتقد است؛ اساسا در 15 سال گذشته سیاست‌های شرکت پشتیبانی هیچگاه در جهت حمایت از تولید نبوده است.

اسدااله نژاد با تاکید بر اینکه در حال حاضر روزانه 6 هزار تا 6 هزار و 500 تن مرغ در کشور تولید می‌شود، گفت: هزینه تمام شده هر کیلوگرم مرغ 10 هزار تومان است و قیمت خرید آن درب مرغداری از مرغداران 7 هزار و 200 تومان که زیان ماهانه حداقل 450 میلیار تومانی مرغداران را رقم می‌زند.

وی یادآور شد: انباشت مرغ در مرغداری‌ها برای اقتصاد کشور نیز زیان‌بار است چرا که مرغ‌های با سن بالا در قبال مصرف نهاده‌های دامی که با ارز دولتی 4200 تومانی وارد کشور می‌شود بازده اندکی دارند به عبارت دیگر با انباشت مرغ و برهم خوردن ضریب و شاخص تولید، عملا در سال میلیاردها تومان سرمایه ملی از نهاده به کود مرغ تبدیل می‌شود.

اسدااله نژاد اظهار کرد: با افزایش سن مرغ ضریب تبدیل مصرف خوراک نسبت به تولید گوشت منفی شده و هدر رفت منابع را به دنبال دارد.

وی شرط توفیق صنعت مرغداری و جلوگیری از ورشکستگی مرغداران را عدم دخالت دولت در تصمیمات این صنعت عنوان کرد و افزود: سیاست‌های غلط دولت بزرگترین ضربه را به تولیدکنندگان می‌زند، دولت نه برای واردات نهاده یارانه بدهد و نه در برنامه ریزی تولید و قیمت و ... دخالت کند.

اسدالله نژاد از دولت خواست اجازه دهد تولیدکنندگان و قانون عرضه و تقاضا بازار را مدیریت کنند.

 نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور تاکید کرد: دولت اگر به فکر مصرف کننده و اقشار کم‌درآمد جامعه است به جای آنکه از جیب مرغدار این مبالغ را به مصرف کننده بدهد از محل درآمدهای حاصل از اجرای طرح هدفمند سازی یارانه‌ها مستقیم به جامعه هدف یارانه دهد.

وی افزود: در هیچ شکل اقتصادی اینگونه نیست که برای نهاده یارانه بدهند و نظارت بر قیمت نهاده یارانه‌دار را رها کنند و بعد که قیمت تمام شده تولید سر به فلک کشید با چماق بگویند باید محصول خود را به نرخ مصوب که ما تعیین کردیم بفروشی!

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
   7348537 - 0513
04  نشانی:
مشهد - بلوارعبدالمطلب - عبدالمطلب 5 - پلاک 14
04   پیام کوتاه:
   30003300887766
04    ایمیل:
   info @ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری

 
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
 
5 - شعبان - 1441
 
2020 - Mar - 29