1
2
3
ماجرای ذبح دام‌های آبستن چیست؟
 
چند ماهیست که تصاویر ذبح دام‌های مولد و آبستن منتشر می‌شود، دام‌هایی که در واقع، بقای جمعیت دامی کشور با حیات آن‌ها گره خورده است.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-09-05 18:08

به گزارش فاخته به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛  برابر ماده ۱۰ آئین نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون سازمان دامپزشکی کشور، کشتار میش، گاو و گاومیش آبستن ممنوع است، اما مشکلات دامداران این روز‌ها آن‌ها را مجبور کرده که عل رغم میل باطنی، دام‌های مولد و حتی آبستن خود را به تیغ تیز قصابان و یا طمع دلالان بسپارند.
 چند ماهیست که تصاویر ذبح دام‌های مولد و آبستن منتشر می‌شود، دام‌هایی که در واقع، بقای جمعیت دامی کشور با حیات آن‌ها گره خورده است.
 اما ماجرا چیست و چرا علی رغم ممنوعیت دامداران," عطای دام‌های آبستن را به لقایشان "می بخشند؟
 در یکسال گذشته کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی که گفته می‌شود در چهل سال اخیر بی سابقه بوده است را تجربه کردیم، موضوعی که نابودی بسیاری از مراتع را در پی داشته و باعث کاهش تولید و افزایش قیمت علوفه شده است.
 کمبود و گرانی علوفه و آذوقه، تهیه آن‌ها را برای دامداران دشوار کرده است، همچنین عدم تامین به موقع و با قیمت مصوب سایر نهاده‌های دامی وارداتی از جمله ذرت، سویا و کنجاله از دیگر چالش‌ها این بخش است.
 نهاده‌های وارداتی بدلیل چالش‌های شبکه توزیع، یا به دست دامداران نمی‌رسد یا اگر برسد به میزان کافی نیست. همین موضوع هم آن‌ها را مجاب می‌کند تا نهاده را با قیمتی بسیار بالاتر از بازار آزاد تهیه کنند.
نکته قابل تامل اینکه نهاده‌های دامی که با ارز دولتی وارد کشور می‌شوند با قیمت مصوب و به اندازه کافی به دست دامداران نمی‌رسد، اما در بازار آزاد و با قیمت چند برابری به میزان فراوان موجودند، این‌ها همه بیانگر آن است که نهاده دامی در کشور به اندازه کافی موجود است، اما نقص شبکه توزیع، راه بخش مهمی از آن را به سمت دلالان کج کرده و نه دامداران.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)
 در نتیجه این فعل و انفعالات، عرصه بر دامداران به گونه‌ای تنگ شده که یا مجبورند جمعیت دامی خود را کاهش دهند و یا شغلشان را رها کنند، موضوعی که با حذف دام‌های مولد و آبستن میسر می‌شود، دام‌هایی که جمعیت دامی کشور و امنیت غذایی در حوزه گوشت قرمز به وجودشان بستگی دارد.
 در این شرایط بخشی از دام‌های آبستن خارج از کشتارگاه‌های مجاز و بخشی هم در داخل کشتارگاه‌ها ذبح می‌شوند که در هر صورت این موضوع خلاف قانون است و در چند روز اخیر قوه قضائیه نیز به این موضوع ورود کرده است.
در همین راستا سازمان دامپزشکی کشور از تشدید نظارت‌ها برای جلوگیری از ذبح دام‌های آبستن خبر داده و معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی هم از اختصاص ۲۰۰ هزار تن نهاده جو مازاد بر برنامه به دامداران خبر داده است.
 در این شرایط، به نظر می‌رسد بدون پاک کردن صورت مساله باید چالش‌های دامداران را مد نظر قرار داد و با رفع آنها، از ذبح دام‌های مولد جلوگیری کرد تا این روال فعلی منجر به کاهش جمعیت دام‌های مولد در کشور نشود.

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-37391542
04  نشانی:
مشهد، الهیه، سجادیه، سجادیه6، مجتمع آرامس، تیپ یک شرقی ورودی 2 پلاک 113
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری