1
2
3
آنفلوآنزای فوق حاد علت مرگ فک های خزری نیست
 
مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری: آنفلوآنزای فوق حاد علت مرگ ۳۵ قلاده فک خزری نیست.
Delivery
Delivery
Delivery
Time 1400-07-27 11:20

به گزارش فاخته به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری با بیان اینکه لاشه ۳۵ قلاده فک  خزری از ابتدای امسال تاکنون در سواحل جنوبی دریای خزر کشف شده است  گفت: این لاشه‌ها از جویبار در استان مازندران تا آب‌های ساحلی استان گیلان کشف شده است.

دکتر امیر صیاد شیرازی با بیان اینکه نمونه برداری‌های آزمایشگاهی از لاشه‌های تقریبا سالم انجام و به سازمان دامپزشکی ارسال شده است، افزود: در تماسی که با مسئولان این سازمان گرفته شده بود آن‌ها  ابتلای فک‌های خزری تلف شده به آنفلوآنزای فوق حاد را رد کردند.

او  گفت: برای یافتن علت اصلی تلف شدن فک‌های خزری آزمایش‌های میکروبی و بررسی آلاینده‌ها یا سموم نیز در حال انجام است که به دلیل زمان بر بودن این آزمایش‌ها باید منتظر اعلام رسمی سازمان دامپزشکی بود.

دکتر شیرازی افزود: از دو لاشه فک  خزری که اخیرا در تور صیادان گرفتار و خفه شده بودند نیز نمونه برداری‌هایی انجام و برای بررسی به سازمان دامپزشکی ارسال شده است.

مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری گفت: با توجه به منفی بودن ابتلای فک‌های خزری تلف شده به آنفلوانزای فوق حاد به نظر می‌رسد علت تلف شدن این جانوران را در جای دیگری باید جستجو کرد.

او به برگزاری مانور مشترک جمهوری آذربایجان با ترکیه و پاکستان در دریای خزر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر محتمل‌ترین علت تلف شدن  فک‌های خزری برگزاری مانور نظامی و تبعات آن روی این گونه جانوری است.

دکتر شیرازی افزود: مقرر شده است سازمان حفاظت محیط زیست با وزارت خارجه کشورمان مکاتباتی داشته باشد تا ابعاد این مانور بررسی شود.

مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری با بیان اینکه این مرکز با گروه‌های علمی کشور‌های حاشیه دریای خزر که در خصوص فک‌های خزری فعالیت می‌کنند همکاری‌های دارد، گفت: بنا به گفته این متخصصان تلفات فک‌های خزری در سایر کشور‌های حاشیه دریای خزر مشاهده نشده است.

جدیدترین خبرهای حوزه دامپزشکی و صنایع دام و طیور را در کانال تلگرامی فاخته دنبال کنید. (کلیک کنید)

فُک خَزَری تنها پستاندار دریای خزر است که در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن مانند ولگا و اورال زندگی می‌کند.

مطالب مرتبط

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
0 کارکتر
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما
04   تلفن:
051-38901369
04  نشانی:
خراسان رضوی-مشهد-بلوار هنرور-هنرور4 پلاك 10.2
04   پیام کوتاه:
 30003300887766
04    ایمیل:
 info@ fakhtehnews.ir
آیا حساب کاربری نداری ؟ ثبت نام کن

ورود به حساب کاربری