قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / آموزش و پژوهش / معرفی و بررسی ویرایش دوم کتاب راهنمای جامع علوم پایه دکترای دامپزشکی

معرفی و بررسی ویرایش دوم کتاب راهنمای جامع علوم پایه دکترای دامپزشکی

در این مطلب قصد داریم به بررسی ویرایش دوم کتاب راهنمای جامع علوم پایه دکترای دامپزشکی و ویژگی‌های آن بپردازیم. این کتاب برای اولین بار در خردادماه سال ۹۶ چاپ شد و حدوداً در طی ۲ ماه، تیراژ چاپ اول آن به اتمام رسید. سپس بعد از یک وقفه ۶ ماهه جهت ارتقای کتاب به ویرایش دوم، چاپ بعدی آن عرضه شد.

شاید اولین مسئله‌ای که در بررسی این کتاب توجه شما را جلب کند، اسامی برخی از اساتید پیشکسوت و صاحب‌نام علوم دامپزشکی کشور است که در تهیه و ویراستاری علمی این کتاب نقش داشتند. متخصصان علوم مختلفی ازجمله؛ آناتومی، میکروبیولوژی، انگل‌شناسی، کلینیکال پاتولوژی، فیزیولوژی، پاتولوژی و… که تجارب و دانش آنان مطمئناً سبب بهتر شدن متن این کتاب شده است.

ویراستاران علمی:

  • دکتر بیژن رادمهر: دکترای تخصصی آناتومی و جنین‌شناسی – استاد دانشگاه تهران
  • دکتر حسن گیلانپور: دکترای تخصصی آناتومی و جنین‌شناسی – استاد دانشگاه تهران
  • دکتر هادی کیوانفر: دکترای تخصصی میکروبیولوژی – استاد دانشگاه تهران
  • دکتر ناصر حقوقی راد: دکترای تخصصی انگل‌شناسی – استاد دانشگاه شهید چمران اهواز
  • دکتر محمود جمشیدیان: دکترای تخصصی میکروبیولوژی – استاد دانشگاه شهید چمران اهواز
  • دکتر شهاب‌الدین صافی: دکترای تخصصی کلینیکال پاتولوژی – دانشیار دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
  • دکتر مرتضی زنده‌دل: دکترای تخصصی فیزیولوژی – دانشیار دانشگاه تهران
  • دکتر پژمان مرتضوی: دکترای تخصصی پاتولوژی – دانشیار دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
  • دکتر احمد اصغری: دکترای تخصصی جراحی – دانشیار دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
  • دکتر علیرضا جهاندیده: دکترای تخصصی جراحی – استادیار دانشگاه علوم و تحقیقات تهران

تدوین و گردآوری این کتاب توسط یک گروه دانشجویی به سرپرستی آقای علیرضا خدایی و شامل ۴ نفر از دانشجویان دانشکده دامپزشکی واحد علوم و تحقیقات تهران (علیرضا خدایی، ریحانه منوچهری، رضوان حمیلی، پانیذ تهذیبی) بوده و حتی با یک نگاه گذرا می‌توان گفت با کاری متفاوت و با استانداردهای بالا مواجه هستیم.

کتاب شامل ۲۰ فصل است و هر فصل مرتبط با یکی از دروس علوم پایه دامپزشکی. فرم قرارگیری مطالب در این کتاب مقداری متفاوت از فرم‌های رایج است. سؤالات هر فصل دسته‌بندی شده و توضیحات موردنیاز هر سؤال دقیقاً زیر همان سؤال درج شده است. بیشتر این پاسخ‌ها به فرم کادرهای درسنامه‌ای متنوع است که دانشجویان را در پاسخگویی به سؤالات جدید نیز یاری دهد.

درواقع می‌توان گفت این کتاب برای کسانی مناسب‌تر است که می‌خواهند دروس را درکنار مرور کردن، فرابگیرند. شاید این کتاب برای افرادی که فقط به دنبال نمونه سؤالات تکراری و متعدد جهت خودآزمایی هستند مناسب نباشد.

دروس اصلی (آناتومی، بیوشیمی، بافت‌شناسی، فیزیولوژی، فارماکولوژی، ایمنی‌شناسی، انگل‌شناسی، باکتری‌شناسی، ویروس‌شناسی، آسیب‌شناسی، بهداشت و پرورش دام) بیشترین حجم فصل‌های این کتاب ۶۰۰ صفحه‌ای را به خود اختصاص داده است و این مسئله باعث شده سایر فصول حجم کم‌تری داشته باشند. البته با اضافه کردن کادرهای حاوی مطالب خلاصه‌شده و مهم، سعی شده تا این کم بودن حجم پوشش داده شود.

جهت مشاهده صفحاتی از این کتاب کلیک کنید.

از ویژگی‌های جالب کتاب راهنمای جامع، پشتیبانی آنلاین از متن است. با فعال کردن کد اختصاصی هر کتاب در وبسایت گروه Vetinfo آخرین تغییرات و نکات برای شما قابل‌رؤیت خواهد بود. به‌هرحال متون علمی می‌توانند دستخوش تغییراتی شوند و بعد از چاپ یک کتاب دیگر امکان تغییر متن تا تجدید چاپ بعدی وجود ندارد. ولی با این قابلیت، شما هرگونه تغییر یا نکته‌ای که بعد از چاپ کتاب نیاز باشد (از اصلاحیه‌های املائی تا تغییرات متن بر اساس یافته‌های جدید علمی و…) را می‌توانید مشاهده کنید. همچنین از طریق بازخوردهایی که دریافت می‌شود، اگر بخشی از کتاب برای مخاطبان نامفهوم باشد، با توضیحات تکمیلی بیشتر و روان‌تر در وبسایت قرار خواهد گرفت.

ازنظر ویژگی‌های ظاهری؛ کیفیت بالایی در چاپ، صفحه‌آرایی، تایپ، صحافی و جلد دیده می‌شود و مشخص است که برای تمامی بخش‌ها فکر و زمان زیادی گذاشته شده است.

شاید همچون نمونه‌های مشابه در پزشکی و دندانپزشکی، خیلی زودتر از این‌ها باید کتاب مناسبی در ارتباط با جمع‌بندی علوم پایه دامپزشکی عرضه می‌شد، ولی سرانجام با همت و تلاش این گروه، آقای علیرضا خدایی، انتشارات دکتر بیژن رادمهر و همکاری سایر اساتید، کتاب راهنمای جامع علوم پایه دکترای دامپزشکی تألیف شد و در دسترس دانشجویان رشته دامپزشکی قرار گرفت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تهیه کتاب به این لینک بروید.

جهت مشاهده صفحاتی از این کتاب کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.