قالب وردپرس درنا توس
خانه / آموزش و پژوهش / رتبه بندی دانشکده های دامپزشکی کشور از دیدگاه دانشجویان و تحسین آن توسط عضو شماره 3 نظام دامپزشکی

رتبه بندی دانشکده های دامپزشکی کشور از دیدگاه دانشجویان و تحسین آن توسط عضو شماره 3 نظام دامپزشکی

گروهی از دانشجویان دامپزشکی در یک اقدام پژوهشی، اقدام به درجه بندی دانشکده های دامپزشکی کشور نمودند.

به گزارش فاخته نیوز، محمدرضا نوربخش دانشجوی دکترای عمومی دامپزشکی دانشگاه ازاد واحد علوم تحقیقات تهران، نتایج این رتبه بندی را به شرح ذیل اعلام نمود و متعاقب آن دکتر محمدعلی راد، استاد پیشکسوت دامپزشکی کشور نیز در فضای مجازی این اقدام را تحسین نموده و در یادداشتی که در انتهای رتبه بندی آورده شده از این اقدام قدردانی نمود.

گروه A
تهران ، شیراز ، آزاد علوم و تحقیقات تهران
گروه B
شهید چمران اهواز ، فردوسی مشهد ، ارومیه
گروه C
ازاد کرج ، کرمان ، تبریز ، شهرکرد
گروه D
ازاد تبریز ، ازاد ارومیه ، ازاد گرمسار ، ازاد شهرکرد ، زابل
گروه E
ازاد کازرون ، ازاد بابل ، سمنان ، خرم اباد لرستان ،
ازادسنندج ، رازی کرمانشاه
گروه F
شوشتر ، شبستر
گروه G
بافت
@DVMLibrary

 این رتبه بندی حکم قطعی نیست و صرفا بر مبنای بررسی ها و اطلاعات زیر می باشد :
مرتبه علمی اساتید‌ و تعداد هئیت علمی
وضعیت ارائه ، تنوع و سابقه شکل گیری دوره های تخصصی در دانشکده
امکانات ازمایشگاهی بیمارستان ها ، فارم ها ، مراکز آموزشی و تحقیقاتی مرتبط
فعالیت انجمن های علمی کارگاه ها کنگره ها
قبولی دانشجویان در آزمون های تخصص
قدمت و سوابق دانشکده
رعایت حقوق حیوانات و تخلفات مربوطه

این رتبه بندی توسط تیمی ۴۰ نفره از نمایندگان و دبیر انجمن های علمی دانشکده های کشور انجام شده است فایل و اطلاعات بعضی از دانشکده ها و اسامی بعضی از اعضای گروه به دلایل حساسیت ها قرار داده نخواهد شد

سرپرست تیم رتبه بندی :
محمدرضا نوربخش دانشجوی دانشگاه آزاد علوم تحقیقات تهران
اعضای تیم رتبه بندی :
_مریم‌پایان ، مجید ابن النصیر دبیر انجمن دانشگاه تهران
_عرفانه خاوری دانشجوی دانشگاه علوم تحقیقات تهران
_سعید یزدانی دبیر انجمن دانشگاه اهواز
_امین ازادیان و حامد عزتی دانشگاه تبریز
_حسین عرب زهرا مرجانی دانشجوی دانشگاه کرج
_علی هاشمیان دانشجوی دانشگاه کرمان
_رکساناسرابندی ، سارانی دبیر انجمن علمی دانشگاه زابل
_مهدی کیان،سجاد مرادی انجمن علمی دانشگاه ارومیه
_امیرسلمانی دبیر انجمن علمی دانشگاه سمنان
_سجاد فرهنگی دانشگاه آزاد شهرکرد
_سروش افشار دبیر انجمن علمی دانشگاه لرستان
_کیانارسولی دانشجوی دانشگاه آزاد ارومیه
_میلاداکبرزاده دبیر انجمن دانشگاه رازی کرمانشاه

دکتر محمد علی راد در فضای مجازی پس از مشاهده این رتبه بندی چنین نوشت:

سلام جناب دکتر نوربخش عزیز:

از اینکه چنین رتبه بندی دقیق و عالمانه ای انجام گرفته است؛ جای تحسین و دست مریزاد دارد.
با این رتبه بندی که انجام گرفته است ؛ کاملا موافقم و بنظر می رسد دانشکده های دامپزشکی گروههای A,B,,Cو D شایسته ی ماندگاری را دارند و بقیه گروهها بهتر است تبدیل به پژوهشکده و یا دانشکده های علمی – کاربردی دامپزشکی و یا تعطیل شوند. البته اگر آموزش دامپزشکی و تخصصی بموجب تصویب هیات وزیران و مجلس شورای اسلامی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منقل می شد؛ جایگاه آموزش و پژوهش دامپزشکی کشور در شرایط مطلوبتری قرار می گرفت و نقصان هایی که در استان های مازندران و گیلان و گلستان از این لحاظ وجود دارد بر طرف می شد. چون غیر از مسائلی که در این بررسی مورد توجه قرار گرفته است، عوامل دیگری نظیر موقعیت جغرافیائی و همجواری دانشکده های دامپزشکی با دانشکده های پزشکی و کشاورزی، قطب دامپروری، جمعیت انسانی، تراکم جمعیت انسانی و دامی در استان و شرایط آب و هوایی ایتانهایی که قرار بود در آنها دانشکده دامپزشکی تاسیس شود مورد غفلت قرار گرفته است و ما تا سال ۱۳۶۸ این نکات را برای تاسیس حد اکثر ۱۰ دانشکده دامپزشکی در کشور برای تحت پوشش قرار دادن دویست میلیون واحد دامی تا سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته بودیم( منظورم شورای آموزش دامپزشکی و تخصصی وزارت فرهنگ و آموزش عالی سابق است).

در هرحال این بررسی از نظر علمی و پژوهشی کار ارزنده ایست و ملاحظه می فرمائید که دانشکده های دامپزشکی قدیمی تر نظیر تهران، شیراز، ارومیه، اهواز، مشهد، کرمان ، شهرکرد و تبریز از لحاظ شرائط علمی عمدتا در مرتبه های اول تا چهارم قرار دارند. در خصوص دانشکده های دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی اینجانب بطور کلی هیچگونه اظهار نظری نمی توانم داشته باشم. اگرچه با مدیریت اخیر دانشگاه آزاد اسلامی که با وزارت علوم هماهنگی نسبتا خوبی بعمل آورده است ( غیر از تهران) منظورم دکتر رهبر است؛ دیگر وجود دو دانشکده دامپزشکی در یک شهر واقعا کار ارزنده ای به نظر نمی رسد. در سالهای قبل ( حدود سی سال قبل) دانشکده های دامپزشکی ارومیه و تبریز را به شوخی می گفتیم؛ دانشکده های دامپزشکی: SIDE BY SIDE!!!!

دکتر راد استاد بازنشسته دانشکده دامپزشکی تهران

۸ دیدگاه

 1. دامپزشک بخش خصوصی

  جناب دکتر راد عزیز.
  این همه اظهار نظر ریز و درشت شما در تمامی زمینه‌ها و ذکر همیشگی عنوان استاد بازنشسته دانشگاه تهران و نیاوران این ذهنیت رو تقویت میکنه که انگار سالها استادی هنوز نتونسته شهوت شهرت ایشون رو جوابگو باشه. باقی بقایتان

 2. شایگان (دانشگاه شیراز)

  دوستان چقدر شلوغ میکنید. یک کار دانشجویی بوده. یکسری هم که میخواستند به هر صورتی شده یک کاری برای خودشون کرده باشند و الکی اسم خودشون رو با حاشیه بیارند بالا هم تنظیم کردند. (یک چیزی مثل حاشیه های اینستاگرامی اما از نوع علمی !!)
  ————-
  البته دست همگی هم درد نکنه اما به شخصه برام سوال است که این رتبه بندی چه دردی رو دوا میکنه یا اصلا چه سودی برای وضعیت دامپزشکیه ایران داره؟ اصلا دانشگاه شبستر بشه رتبه اول و تهران بشه رتبه آخر یا برعکس. خب که چی؟
  دردی دوا شد؟ دانشکده هایی که در رتبه پائین هستند با تمام توان به دنبال اول شدن هستند از این به بعد؟
  ————–
  کل داستان این رتبه بندی فقط یک چیز هست اونهم تبلیغ اسم کسی که اومده عکس خودشو گذاشته تو خبر و بس.
  البته ما هم زمانی دانشجو بودیم و درک میکنیم که حس شهرت رو میخوان داشته باشند. اما به نظرم راههای بهتری هم هست نه صرفا زمان گذاشتن واسه یک کار غیراصولی و تبلیغاتی که هیچ ثمره ای نداره.

 3. أصلا فكر نميكنم رتبه بندي به صورت درست انجام شده باشه بيشتر به نظر ميرسه بر أساس سليقه شخصي چيده شده من خودم دانشجوي دانشگاه ازادم اما به هر كس كه كمي آشناييت با اين رشته داشته باشه ميدونه كه دانشگاه فردوسي يا چمران از جميع لحاظات از واحد علوم تحقيقات پيش هستند. يا برا بعضي از واحد هاي ازاد هم جايگاه مناسب چيده نشده مثل واحد گرمسار كه آمار فارق التحصيلان و قبولي هاي تخصص اش گواه اين مطلبه. تعجبم از چند دانشجو نيست تعجبم از حاميان اين طرح هست.

 4. باسلام.دانشكده كازرون جزو اولين هاي ايران بود.!!!يعني واقعا اينقدر افت كرده؟يا مشكلي توي رتبه بندي بوده؟!

 5. سالهای سال است در این کشور دانشکده دامپزشکی تشکیل شده است . بنیانگذاران و کسانی که برای ایجاد داشکده در مقیاس ملی زحمت کشیدند و با همه وجود خود برای تحقق این مهم تلاش کردند شاید کمتر کسی با آنها آشنا باشد.
  معلوم است هدف و انگیزه ایجاد محیط علمی و جو تحقیقی در عرصه دامپزشکی بود.به نظر من این روند اگر چه با فداکاری و از خودگذشتگی شروع شد ولی کاملا به هدف نرسید. مشکل در دانش اموخته ها بود.
  این دانش اموخته ها قشر مرفه و بی دغدغه ای در مراکز شهر های بزرگ مثل تهران را بوجود آـوردند .به این ترتیب تشکیل جامعه ای از خواص را دادند که در سایه ایجاد دانشکده از بقیه کشور سرنوشتی جدا پیدا کردند. این نسل قدیمی و کهنه فکر نگران از دست دادن موقعیت خاصی است که طی سالها داشته و تنها مرجع علوم شناخته می شده اند.
  من با این گروه حتی ده قدم نمی توانم و نمی خواهم همراه باشم . چون اینها موقعیت خاص خود را از طریق حذف دانشکده های نو پا که با خون دل ایجاد شده اند می خواهند حفظ کنند.
  اضافه بر این این نسل کهنه فکر از لحاظ علمی هم سترون هستند واقعا منابع کافی و متنوعی برای استفاده ایجاد نکرده اند هرچند هدف اصلی ایجاد حداقل منابع بود. تحفیق مستقل و بومی قابل توجهی نداریم. منظورم ادبیات مستقل دامپزشکی را نتوانستند ایجاد کنند. این لیست کاملا وارونه است . دانشکده های دور افتاده قهرمانان دامپزشکی هستند.باید نسل جدید دامپزشکان مسیرهایی ره سمت مناطق مولد باز کنند و مرکز نشینی و عکس گرفتن با تابلوی شهرداری برای نام دانشکده ها در شهر های بزرگ را برای خود افتخار ندانند. بدفهمی عمیقی است که نام بافت را در قعر جدول بگذاریم و شهر های کوچک را با تحقیر نگاه کنیم .نسل قبل کم کار بوده است نسل جدید باید جبران مافات کند ادبیات دامپزشکی نسل قبل قابل اعتماد نیست آنجه انها می دانند پر از اشتباهات کلامی و ترجمه ای است اگر دامپزشکی بخواهد ستون کشور شود باید از تهران تا دورترین نقاط ادامه یابد و بیش از این خود را محدود به تنگ نظری های محافظه کاران قدیمی نکند. کار انجام شده کار تبلیغی و از لحاظ علمی و آماری بی ارزش است.هیچ الصل آماری در ان رعایت نشده است. اساتید را با مقیاس فله با هم جمع زده . هرکسی می داند که گردو را با بادام شمارش نمی کنند ولی گرداننده های این تبلغ نامه چنین کرده اند.

 6. بنظر میرسد جناب دکتر برحسب علاقه شخصی به دانشکده محل تحصیل خودش رتبه A را به واحد علوم و تحقیقات اعطا نموده است.

 7. بنظر میرسد جناب دکتر برحسب علاقه شخصی به دانشکده محل تحصیل خودش رتبه A را به واحد علوم و تحقیقات اعطا نموده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *