قالب وردپرس درنا توس
خانه / رویدادهای دامپزشکی / استان ها / تشکیل گروه جهادی دامپزشکی و دامپروری در داراب

تشکیل گروه جهادی دامپزشکی و دامپروری در داراب

گروه های جهادی دامپزشکی و دامپروری در سطح شهرستان داراب تشکیل گردید.

به گزارش فاخته به نقل از خبرگزاری علم و فناوری از فارس؛ به منظور ارتقای بخشی و بهره مندی از ظرفیت گروه های جهادی و متخصص بسیجی در زمینه دامپروری و دامپزشکی در راستای ارتقاء و بهره وری از دام های شهرستان آباده و همچنین اثربخشی لازم در فقرزدایی منطقه و از سوی دیگر بهبود عملکرد، کاهش تلفات و سقط جنین، دام ها، گروه های جهادی دامپزشکی و دامپروری در سطح شهرستان داراب تشکیل گردید.

داراب در منطقه اقلیمی نیمه خشک واقع شده است و تابستان های بسیار گرمی دارد. شرایط اقلیمی این شهرستان  با خاکی مستعد و مناسب برای کشاورزی، وضعیتی  مناسب را برای تهیه علوفه لازم برای دامپروری فراهم آورده است و دامداران برای تهیه خوراک دام با مشکلی مواجه نمی باشند.

روش‌های دامپروری داراب شامل دامداری متحرک (که با بارندگی سالانه و رویش علف‌ها ارتباط مستقیم دارد)، دامداری روستایی و تجاری است.

مهم‌ترین نژادهای گوسفند که در داراب پرورش داده می‌شود شامل نژاد کبود شیراز (قره گل)، نژاد آمیخته و نژاد کرمانی (به ویژه مناطق کوهستانی) است. از دیگر انواع دام شهرستان بز است که از نوع بز ومیش می‌باشد. این نژاد دامی است قانع، چالاک، مقاوم و کم خرج که می‌توان آن را گاو شیر ده افراد فقیر دانست، بز بومی هر نوع علوفه ای را می‌خورد و به واسطه‌ی قیمت نسبتاً ارزان و پرورش آسان آن کمتر روستایی یافت می‌شود که دارای چندین رأس بز نباشد. گاو و گوساله در شهرستان داراب نیز شامل بومی، دو رگه و اصیل می‌باشد. گاوداری‌های داراب بیشتر گاوداری‌های روستایی هستند، هرچند  واحدهای مهم پرورش گاو به شیوه‌های مدرن در اطراف داراب رو به فزونی می‌باشد .

طبق آمار جهاد کشاورزی شهرستان دارا ب مجموعه  دام‌ها ی این شهرستان ۷۱۸۴۲۷  واحد است که ۶٫۲ درصد از تعداد دام استان را تشکیل ‌داده اند.

 

مطلب پیشنهادی

سومین سردخانه دزفول بهره‌برداری شد

رییس اداره دامپزشکی دزفول گفت: سومین سردخانه مواد پروتئینی دزفول با ظرفیت ۲ هزار تن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *