قالب وردپرس درنا توس
خانه / آموزش و پژوهش / مرغدارانی که نگران ذرت آلوده هستند، مراقب توکسین بایندرهای تقلبی هم باشند!

مرغدارانی که نگران ذرت آلوده هستند، مراقب توکسین بایندرهای تقلبی هم باشند!

محدودیت در واردات توکسین بایندرها؛ بازار اقلام تقلبی را داغ کرده است!


به گزارش فاخته به نقل از انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام توکسین‌ها یا سموم حاصل از کپک با تجمع در بدن دام و طیور می‌تواند به مرور زمان برای مزارع مشکل ایجاد کرده و میزان تولید آنها را کاهش دهد. در این میان، حفظ سلامت گله‌های مولد که مدت زمان طولانی‌تری در چرخه تولید از آنها استفاده می‌شود، اهمیت بیشتری نسبت به دیگر گله‌ها دارد. زیرا با حذف یک گله مولد، چرخه تولید متوقف می شود. به گفته دکتر محمود شکیباپور – عضو انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام و مدیر عامل شرکت ایتوک فردا -، محدودیت در واردات ترکیبات توکسین بایندرها سبب شده است که بازار اقلام تقلبی داغ شود.

وی افزود: از آنجا که راه دیگری برای دفع توکسین‌ها از بدن گله‌های مولد وجود ندارد، اهمیت توکسین بایندرها در مواقعی که دام در معرض خطر نهاده آلوده است خود را نشان می دهد.

تحریم‌ها روی بسیاری از بخش‌های اقتصادی ایران تاثیر گذاشته و نقل و انتقال ارز هم به شدت مشکل شده است. در چنین شرایطی ورود بسیاری از کالاها و اقلام دارویی به ایران با موانع زیادی روبرو است. تامین مواد ضد قارچ و جاذب سمومی که این روزها مخاطراتشان در ایران، به دلیل آلوده بودن بخشی از محموله‌های ذرت دامی بیشتر احساس می‌شود، هم با مشکل مواجه شده است. به گفته دکتر محمود شکیباپور، دامپزشک و مدیر عامل شرکت ایتوک فردا -که یکی از شرکت های اصلی تامین کننده توکسین بایندرها است – در مصاحبه اختصاصی با سایت انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام درباره تاثیر تحریم‌ها بر فعالیت شرکت می‌گوید: «تحریم‌ها قطعا روی کار ما تاثیر سنگینی داشته است.»

او می گوید: «اگرچه کار ما متوقف نشده است اما نتوانسته‌ایم به اندازه نیاز و میزان مصرف کشور، محصول تامین کنیم. متاسفانه تحریم‌ها قطعا روی حجم واردات تاثیر گذاشته است اما هنوز آن را صفر نکرده است. یک تغییراتی هم بابت نوع ارز و نرخ آن ایجاد شده است که مشکل ما را بیشتر می‌کند. کسی نمی‌تواند منکر تاثیر تحریم‌ها شود.»
دکتر شکیباپور عنوان می‌کند: «طبق اخباری که از دامداری ها و مرغداری ها به گوش می رسد، تحریم‌ها باعث شده است میزان محموله‌های تقلبی در کشور بیشتر شود. وقتی که کالا به اندازه کافی نداشته باشیم و کالاهای دیگر نیز نتوانند نیازهای مصرف کننده را تامین کنند، یکسری افراد سودجو و متخلف هم پیدا می‌شوند که محصولات مورد نیاز را به شکل تقلبی در داخل کشور درست کرده و پس از بسته‌بندی در بسته‌های مشابه نمونه‌های خارجی، به بازارعرضه می‌کنند.»
او اضافه می‌کند: «مصرف کننده نمی‌داند چه ترکیبی مصرف می‌کند. بر اساس اعتمادی که به نام محصول دارد آن را خریداری می‌کند و بعد متوجه می‌شود که تقلبی بوده است!»
به گفته مدیر عامل شرکت ایتوک فردا – نماینده شرکت بایومین اتریش در ایران – یکی دیگر از عوارض کمبود کالا در بازار، افزایش حجم قاچاق است. با توجه به اینکه محموله‌های قاچاق در مقایسه با کالاهایی که از مسیر قانونی می‌آیند، حقوق گمرکی و دیگر پرداخت‌های قانونی شامل بیمه، مالیات و غیره را انجام نمی‌‎دهند، بسته به اینکه از کدام منطقه وارد ایران شوند، عموما قیمت آنها ارزان‌تر از کالاهای قانونی هستند!
او اضافه می‌کند: «تغییر قیمت ارز روی فعالیت ما تاثیر داشته است و حجم واردات را کاهش داده است. واردات ما در سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۳۰ درصد کم شد.»
شکیباپور از امکان استفاده از ترکیبات جایگزین هم سخن می‌گوید اما تاکید می‌کند: «نوع کالای ما خاص است و هیچ جای دیگر دنیا این محصول را ندارد. اهمیت وجود این محصول در گله‌های مولد مثل گله‌های گاو شیری، مزارع مرغ مادر و اجداد خود را نشان می‌دهد زیرا در این گله‌ها مکانیزم دیگری برای جلوگیری از جذب مایکوتوکسین در بدن دام و طیور وجود ندارد.»

اشکال در اجرای پروتکل‌های کنترل سموم

به نظر می‌رسد که پروتکل‌های کنترل سموم قارچی در اروپا و آمریکا با ایران متفاوت است. گویا محوله ذرت‌های آلوده ایران قرار است به کشورهایی که استانداردهایشان کمتر سختگیرانه است، صادر شود و این نشان می‌دهد که استاندارد کشورها در زمینه کنترل سموم قارچی متفاوت است اما مدیر عامل شرکت ایتوک فردا بیان می‌کند: استانداردهای ما چیزی کمتر از استانداردهای اروپا نیست و بسیار سختگیرانه‌تر از استانداردهای آمریکا است.
او اضافه می‌کند: «یک نکته مهم در اجرای استانداردها ضمانت اجرایی آن است. ما در این زمینه با توجه به ساختار اقتصادی بخش تولید دچار مشکل هستیم. اگر ساختار اقتصادی این بخش تنظیم شود، مشکلات حل می‌شود زیرا در حال حاضر برخی از آزمایشگاه‌های ایران عضو کمیته استاندارد و تعیین درصد مایکوتوکسین‌ها هستند.»
او یادآور می‌شود: «در حال حاضر به نظر می‌آید یک مشکل اصلی، روش های اجرایی این پروتکل‌ها است که زمان بر است. فکر می‌کنم سازمان دامپزشکی تلاش‌هایی در این زمینه انجام داده است. بسیاری از کارخانه های شیر پاستوریزه که شیر را تحویل می‌گیرند یکی از مواردی که حتما چک می‌کنند، میزان آفلاتوکسین است. اگر میزان آن زیر استاندارد باشد، شیر را تحویل می‌گیرند و اگر میزان آن بالای استاندارد باشد، آن را قبول نمی‌کنند و باز می‌گردانند. این کار را بخش خصوصی انجام می‌دهد.»
به گفته دکتر شکیباپور اگر بخش دولتی هم این کار را انجام دهد و چنین سیستمی را بگذارند، خیلی به کنترل وضعیت سموم کمک می‌کند اما در آن سوی دیگر ماجرا یک بستر فنی قوی وجود ندارد که مایل باشد از شیر بدون آفلاتوکسین یا با آفلاتوکسین در حد استاندارد – به دلیل پراکندگی دامداری‌های ما- استفاده کند. بنابراین، چنین سیستمی را هر کجای دنیا داشته باشید، وضعیت به همین منوال خواهد بود!

مطلب پیشنهادی

سومین سردخانه دزفول بهره‌برداری شد

رییس اداره دامپزشکی دزفول گفت: سومین سردخانه مواد پروتئینی دزفول با ظرفیت ۲ هزار تن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *