قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / یادداشت/گرانی بنزین! ضربه ای مهلک بر پیکر خانواده دامپزشکی و تولید

یادداشت/گرانی بنزین! ضربه ای مهلک بر پیکر خانواده دامپزشکی و تولید

پایگاه خبری تحلیلی فاخته – در شب میلاد حضرت رسول صلی الله علیه و آله و سلم دولت در اقدامی غافلگیرانه قیمت بنزین را افزایش داد و این اقدام از سوی آحاد و اقشار مختلف واکنش های متفاوتی داشت.

یکی از اقشار آسیب پذیر متاثر از این اقدام دامپزشکان و پیرادامپزشکان شاغل در بخش خصوصی هستند که ارتزاق آنها وابسته به کار روزانه و ایاب و ذهاب به نقاط مختلف از جمله نقاط صعب العبور و دور از دسترس است که بی شک با خودروی شخصی یا اجاره ای این کار روزمره را انجام می دهند و از امروز باید انتظار افزایش هزینه حمل و نقل و هزینه های جانبی را باید برای این عده متصور بود.
از طرفی تعرفه های این مشاغل همچنان بر مدار تعرفه های سال ۹۶ که از قضا آخر سال ۹۷ توسط وزیر محترم ابلاغ شد می گردد و داد و فریاد خانواده دامپزشکی نیز تا کنون که در نیمه دوم سال ۹۸ هستیم راه به جایی نبرده و نظام دامپزشکی نیز به عنوان متولی این بخش بزرگ و اثرگذار نتوانسته اقدام ‌مجدانه ای در سال جاری برای همسنگ کردن دخل و خرج ایشان و ایجاد توازن در معیشت این خیل اثرگذار انجام دهد.

و حال باید چه انتظاری داشته باشیم؛
اینکه دامپزشکان و پیرادامپزشکان همانند قبل و بدون توجه به این رخداد معیشتی با همان تعرفه های قبل کار کنند؟
یا اینکه دست روی دست گذاشته شود و امسال هم به انتها برسد و نارضایتی بر کیفیت و کمیت کار این عده اثر بگذارد و هم اینان و هم تولیدکنندگان از اوضاع خدمات درمانی و منافع حاصل از آن ناراضی شوند؟
و یا اینکه اوضاع بدتری را متصور شد همانند آنچه در حال حاضر در بحث کارتخوان ها در میان پزشکان رخ داده و بسیاری از پزشکان متخصص با عدم‌تمکین از قانون نصب کارتخوان عملا بر طبل بی قانونی کوفته و با قانون خود از مراجعین حق الزحمه می گیرند و اینجا در بین خانواده دامپزشکی نیز رعایت تعرفه های قدیم با مخارج فعلی امکان پذیر نباشد و بی قانونی بر دریافت ها حاکم شود!

 

به نظر می رسد با توجه به اوضاع فعلی لازم است سازمان نظام دامپزشکی در اقدامی عاجل از خیر تعرفه های سال ۹۷ گذشته و به فکر تعریف تعرفه جدیدی با لحاظ نمودن تورم جاری آن هم پس از افزایش قیمت بنزین باشد و با ادله محکم، تصمیم گیران و ابلاغ کنندگان آن را مجاب به ابلاغ سریع آن کند؛ هرچند که تعرفه هایی با این شرایط هم تاثیر خارق العاده ای بر معیشت دامپزشکان و پیرادامپزشکان نخواهد گذاشت…!

چه بسا عدم اصلاح تعرفه های کنونی و نیز عدم ابلاغ تعرفه های جدید متناسب با تورم، تبعات مختلف و سوئی را برای حوزه درمانی صنایع دام و طیور و اشتغال منبعث از آن ایجاد کند که به تبع آن دیگر حوزه های اثرپذیر از این صنایع نیز از این تبعات در امان نمانند!

مطلب پیشنهادی

یادداشت؛ دامنه فعالیتهای دامپزشکی و ضرورت نگرشی تخصصی تر در بعد روابط عمومی و رسانه؛ عبدالرضا کللی

فاخته– بدون شک مجموعه کارشناسان و کارکنان دامپزشکی در سراسر کشور با مجموعه ای از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *