قالب وردپرس درنا توس
خانه / آموزش و پژوهش / یادداشت مدیر مسئول؛ آموزش دامپزشکی؛ ضرورت ها و الزامات

یادداشت مدیر مسئول؛ آموزش دامپزشکی؛ ضرورت ها و الزامات

فاخته– طی روزهای گذشته سرپرست گروه آموزش سازمان دامپزشکی کشور منصوب شد و همین موضوع بهانه ای شد تا به برخی زوایای آموزش دامپزشکی کشور توجه بیشتری کنیم و به این بهانه این یادداشت نوشته شد.

بی شک رشد و توسعه جوامع بشری در تمام عرصه ها مدیون آموزش و پژوهش بوده و کم و کیف این دو مقوله، میزان پیشرفت و یا پسرفت جوامع را رقم زده است.

این مهم در کشورهای جهان سوم نیز بیش از پیش قابل مشاهده است؛ هرجا که آموزش و پژوهش به صورت هدفمند و در سایه برنامه ریزی کارآمد و کاربردی بکار گرفته شده اند برنامه های توسعه نیز با شتاب بیشتری در عرصه های مختلف پیش رفته و عمران و آبادی کشورهای منطقه را در پی داشته اند.

در عرصه توسعه، کشاورزی به عنوان یک بخش محوری با تحت پوشش قرار دادن تولید و ایجاد محصولات مولد، همواره مورد تاکید بوده و در این راستا واحدهای آموزش و ترویج در کنار تمام فعالیت های کشاورزی، سمت و سوی این فعالیت ها را تعیین کرده اند و از طرفی در این بخش، دامپزشکی به عنوان یکی از ارکان تولید که نقشی اساسی در ارتقای کمی و کیفی تولیدات، افزایش بهره وری و نیز سلامت و امنیت غذایی دارد حائز اهمیت خاص است و آموزش بهره برداران و تولید کنندگان برای دست یافتن به آنچه گفته شد بسیار مهم و اثربخش است.

در این میان، آموزش دامپزشکی در دو بخش «آکادمیک» و «آموزش های مزرعه » دو رکن مهم و تعیین کننده برای دستیابی به اهداف دامپزشکی بوده و به ویژه بخش آموزش در مزرعه که از آن به عنوان «مدرسه در مزرعه» می توان یادکرد اهمیتی مضاعف دارد.

یادآوری می کنم اصطلاح مدرسه در مزرعه، اولین بار در اندونزی در اواخد دهه ۱۹۸۰ میلادی برای نجات مزارع از سموم شیمیایی آفت کش بکار گرفته شده که نتایج بسیار جالبی را بهمراه داشت و از آن پس این روش آموزشی در اغلب کشورهای جهان مورد استفاده قرار گرفت.

اما در بررسی این نوع آموزش ها در حوزه های مختلف کشاورزی، کمبود مروجین و نیروهای آموزش دهنده و نیز نبود ساختار مناسب ساماندهی این بخش، همواره مورد بحث بوده است.

نگاهی به ساختار تشکیلاتی آموزش در سازمان دامپزشکی حاکی از عدم تناسب این ساختار با مجموعه بهره برداران و نیز سر فصل های آموزشی مورد نیاز این خیل گسترده درکشور است و رخ دادن اتفاق نامبارک کوچک شدن این ساختار در طرح تشکیلات سازمان که در دوره مدیریت های قبلی این نهاد رخ داد از جمله مخاطراتی است که همواره اقدامات ملی این سازمان در حوزه پیشگیری را با دشواری هایی روبرو خواهد کرد؛ چرا که در تمام طرح های ملی نظیر؛ واکسیناسیون تب برفکی، نیوکاسل و… همراه شدن افکار عمومی و جامعه هدف مهم ترین وسیله در جهت رسیدن به اهداف طرح و ایمن سازی حداکثری سرمایه دامی است و آن هنگام که درجه این همراهی رو به افول گذارد قطعا هزینه های درمانی بعدی و متعاقب آن هدر رفت سرمایه های ملی و بودجه های سازمان رو به افزایش می گذارد.

آنچه که در واقعیت باید به آن توجه داشت این است که سازمان دامپزشکی کشور با بضاعتی که دارد نیازمند ساختارهای اداری-اجتماعی با حداکثر ابعاد است تا این ساختارهای اداری بتوانند مقتدرانه فعالیت دفاتر فنی سازمان را پوشش دهند.

ساختارهای اداری نظیر آموزش، امور حقوقی، روابط عمومی، بازرسی و نظایر اینها که هر کدام در جای خود نقش پشتیبانی کننده فعالیت های فنی و اغلب سرعت بخش به اقدامات این دفاتر دارند.

اما باید اذعان داشت هیچ یک از این دفاتر اداری در تشکیلات اداری سازمان دامپزشکی کشور در حد و اندازه بایسته و شایسته خود دیده نشده و تکمیل این نقص در ادارات کل استانی به وضوح به چشم می خورد و آموزش و ترویج نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در کوچک ترین شکل و اندازه خود دیده شده که با توجه به اثرگذاری تدریجی فعالیت های آموزشی و فرهنگی در دراز مدت می توان پیش بینی نمود که هزینه های پیشگیری و درمان در اثر عدم کارآمدی مطلوب حوزه آموزش رو به فزونی بگذارد.

با توجه به آنچه گفته شد به نظر ضروری است تا نه تنها سازمان دامپزشکی کشور بلکه وزارت جهاد کشاورزی نیز با اختصاص جایگاه مناسب به حوزه آموزش و ترویج این سازمان، نسبت به ایجاد جایگاه واقعی با پیش بینی پست های تخصصی و بکارگیری کارشناسان و متخصصان در ستاد سازمان دامپزشکی و ادارات کل استان ها و حتی شهرستان ها در جهت بهره مندی هرچه بیشتر از ظرفیت های آموزش و پژوهش استفاده نموده و ضمن ایجاد پیوند این بخش با بخش دانشگاهی دامپزشکی و نیز مراکز و شرکت های دانش بنیان در جهت ایجاد تحول در نظام آموزشی با هدف بهره وری هرچه بیشتر در تولید دام و طیور با استفاده از روش های ارتباطات مشارکتی اقدام نمایند.

 

مدیر مسئول

مطلب پیشنهادی

ارتقای سلامت دام و طیور با ضدعفونی‌کننده نانویی

با توزیع ۲۵ هزار لیتر مایع ضدعفونی‌کننده دام و طیور در کشور توسط یکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *