قالب وردپرس درنا توس
خانه / آبزیان و زنبور عسل / ایجاد ۳۵۰۰ شغل جدید با تکثیر ماهی زینتی/ صادرات ماهیان زینتی به اروپا

ایجاد ۳۵۰۰ شغل جدید با تکثیر ماهی زینتی/ صادرات ماهیان زینتی به اروپا

تکثیر و پرورش ماهیان زینتی یکی از فعالیت‌های اقتصادی است که می‌تواند سودآوری مناسبی داشته باشد و حتی می‌توان ماهیان چند میلیون تومانی را در منزل تولید کرد.

به گزارش فاخته به نقل از خبرگزاری تسنیم، بسیاری از افراد تجربه استفاده از آکواریم در منزل و نگهداری ماهیان رنگارنگ را داشته‌اند اما ممکن است برخی از این افراد بعد از مدتی نگهداری از این آبزیان درآمدی از آنها داشته و به‌سمت تجاری شدن تکثیر آبزیان زینتی بروند.

پرورش تجاری ماهیان زینتی در سطح کوچک و به‌صورت خانگی امکان‌پذیر است و حتی در رسته مشاغل خانگی نیز قرار دارد و علاقه‌مندان به تولید این محصول می‌توانند این محصول را به‌صورت قانونی در منازل آپارتمانی، شهری و روستایی تکثیر کنند.

صادرات ۲٫۵میلیون دلار ماهیان زینتی در سال گذشته

مهدی شکوری مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم  در ارتباط با شرایط تولید این محصول در کشور اظهار کرد: در حال حاضر ۱۶۰۰ واحد تولیدکننده ماهیان زینتی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۳۰ درصد واحدهای خرد هستند و می‌توانند به‌عنوان مشاغل خانگی محسوب شوند که در واحدهای آپارتمانی شهری و روستایی فعالیت می‌کنند.

وی افزود: مقیاس تولید این واحدها کوچک است و در سال کمتر از ۵۰ هزار قطعه تولید دارند؛ برخی از این واحدها نیز تکثیری انجام نمی‌دهند و تنها بچه‌ماهی کوچک را از شرکتهای بزرگ دریافت کرده و با وزن‌رسانی به خود آنها می‌فروشند.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران ادامه داد: ۳۰۰ واحد پرورش‌دهنده بزرگ ماهیان زینتی در کشور وجود دارد که می‌توانند در سال بیش از یک میلیون قطعه تا چند ده میلیون قطعه ماهی زینتی تولید کنند که ۲۰ درصد فعالان این بخش را تشکیل می‌دهند و مابقی تولید کنندگان متوسط ماهیان زینتی هستند.

وی با ابراز اینکه شرکت‌های کوچک، بزرگ و متوسط هر کدام الگوی اقتصادی خاص خود را دارند تصریح کرد: شرکت‌های بزرگی داریم که زنجیره تولید ماهیان زینتی را در کشور کامل کرده‌اند و از تولید پمپ ماهیان آکواریومی، غذا تا خود ماهی را تولید می‌کنند.

شکوری با تصریح به اینکه “بازار داخلی محدودیتهایی برای خرید دارند و برای توسعه فعالیت در این صنعت باید نگاه به بیرون داشته باشیم” اظهار داشت: در سال‌های گذشته میزان صادرات ماهیان زینتی در سال ۲٫۲ تا ۲٫۵ میلیون دلار در سال بوده است.

سالانه ۷۰میلیون قطعه ماهی قرمز شب عید تولید می‌شود

وی تأکید کرد: برای ادامه توسعه این صنعت و این‌که تولید در این بخش اقتصادی‌تر باشد باید بتوانیم بازارهای جدیدی برای تولید کنندگان کشورمان پیدا کنیم. همچنین می‌توان تولید ماهیان زینتی را از ماهیان کم‌ارزش به‌سمت تولید ماهیان چند صد دلاری ببریم.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران ادامه داد: ۷۰ میلیون از ۲۵۰ میلیون قطعه ماهی زینتی تولیدشده در کشور کم‌ارزش و  ماهی حوض هستند و بیشتر در شب عید خریداری می‌شوند.

تولید ماهیان زینتی چندمیلیون‌تومانی در کشور

وی اظهار داشت: بخش بزرگی از ماهیان زینتی تولیدشده در کشورمان ماهیان ارزان‌قیمت ۲ تا ۱۰ هزار تومانی هستند و به اقتصادی بودن این فعالیت آسیب می‌زنند، بخش دیگر تولید ماهیان زینتی در کشور ماهیان گران‌قیمت هستند که برخی از گونه‌های آنها چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان به‌فروش می‌رسند.

شکوری تأکید کرد: بازارهای خارجی مناسبی در غرب و آسیای میانه و اروپا برای صادرات ماهیان زینتی تولیدشده در ایران وجود دارد که می‌توانیم تولیدات خود را به این کشورها صادر کنیم.

وی اظهار داشت: در صورتی که به شبکه توزیع ماهیان زینتی و صادرات توجه نشود ممکن است که قیمت ماهیان کم‌ارزش نیز به سرنوشت و قیمت ماهی قرمز شب عید تبدیل شود به‌طوری که ماهی فایتر به‌اندازه‌ای تولید شده است که دستفروشان آن را کنار خیابان به‌فروش می‌رسانند.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران گفت: ماهی کوی نیز در کشور به‌صورت انبوه تولید و تکثیر می‌شود که این امر منجر شده است قیمت این محصول به‌شدت کاهش یابد به‌طوری که نوع‌های خوشرنگ این محصول از ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان به ۲۰ تا ۴۰ هزار تومان کاهش یافته است.

وی در ادامه اظهار داشت: توسعه زیادی در حوزه پت‌شاپ وجود دارد و هزینه زیادی برای آنها می‌شود به‌طوری که ماهانه ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارند اما در بخش ماهیان زینتی به این اندازه هزینه نمی‌شود زیرا نگهداری آنها دشوارتر است.

این مقام مسئول افزود: تولیدکنندگان داخلی نگهداری ماهیان زینتی را برای مردم راحت کرده‌اند به‌طوری که اکنون پکیج‌های آکواریومی تولید می‌شود که شرایط نگهداری آسانی دارند.

تولید خانگی ماهیان زینتی

شکوری گفت: در واحدهای  خرد و خانگی تنها دسترسی به آب و برق کافی است و افراد می‌توانند از برق و آب شهری استفاده کنند. این واحدها می‌توانند مجوز وزارت کار را دریافت کنند و به‌صورت کاملاً قانونی این فعالیت اقتصادی را در منزل انجام دهند.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران گفت: افراد برای پرورش ماهیان زینتی می‌توانند حتی از وسایل خانگی استفاده کنند اما برای اقتصادی‌تر شدن این فعالیت می‌توان از پمپ‌های صنعتی استفاده کرد.

شکوری تأکید کرد: در واحدهای صنعتی معیارها متفاوت است به‌طوری که طرحی در استان قزوین در حال اجرا است که بیشتر از ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در آن انجام و ۳۰ میلیون قطعه ماهی زینتی و غذای این ماهیان تولید می‌شود که برای بازار‌های خارجی نیز صادر می‌شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ماهیان زینتی ما به عراق، افغانستان، ترکیه و دیگر کشورهای همسایه صادر می‌شود اما باید بتوانیم این محصولات را به کشورهای دیگر و دورتری صادر کنیم.

روش جدید صادرات به اروپا با پرواربندی ماهیان زینتی

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران گفت: در صورتی که ماهیان زینتی کوچک جنوب‌شرقی آسیا مانند گلدفیش، تترا، مرجانها و میگو و نرمتنان زینتی به کشور وارد و بعد از وزن‌گیری به اروپا صادر شود منفعت اقتصادی بالایی برای ایران دارد.

وی اظهار داشت: عمده هزینه‌هایی که برای تجارت ماهیان زینتی میان کشورها پرداخت می‌شود، هزینه‌های حمل است که شامل آب همراه آن نیز می‌شود اما ماهیان کوچک و با تراکم زیاد را می‌توان به کشور وارد کرد و بعد از پرواربندی به بازارهای صادراتی هدف صادر کرد.

شکوری اظهار داشت: در حال حاضر ۱۶۰ تا ۲۰۰ گونه ماهی شور و شیرین در ایران پرورش داده می‌شود که این رقم در دنیا ۲۷۰۰ گونه پرورش است که دوسوم آن را ماهیان آب شور تشکیل می‌دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: در کشور چین نگاه به اقتصاد خرد و خانگی پررنگ است به‌طوری که تانکهای یک‌تنی پرورش ماهی تولید شده است و بهره‌برداران به‌راحتی می‌توانند با سهولت بیشتری این محصولات را تولید کنند.

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران گفت: ۱۰ هزار نفر در واحدهای تولید و توزیعی ماهیان زینتی در کشورمان مشغول به کار هستند و از هر ۵۰ هزار قطعه تولید ماهیان زینتی برای یک نفر اشتغال دائم ایجاد می‌شود.

ایجاد ۳۵۰۰ شغل جدید با تکثیر ماهیان زینتی

شکوری گفت: در برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده که ۲۸۰ میلیون قطعه ماهی زینتی در کشور تولید شود اما در صورتی که بازار صادراتی را به دست آوریم برنامه‌ریزی شده است که تولید ۱۸۰ میلیون قطعه به ۲۵۰ میلیون قطعه تولیدی فعلی اضافه شود.

وی اظهار داشت: درصورتی که بازار فروش برای تولیدکنندگان فراهم باشد به‌راحتی می‌توان به این مهم دست یافت و ۱۸۰ میلیون قطعه ماهی تولید و برای بیش از ۳۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی ایجاد کرد.

برگزاری دوره‌های پرورش ماهیان زینتی در کشور

وی درباره دوره‌های آموزشی پرورش ماهیان زینتی که در کشور برگزار می‌شود گفت: در برخی از استان‌های کشور آموزش یک تا سه روزه پرورش ماهیان زینتی برگزار می‌شود که علاقه‌مندان برای شرکت در این کلاسها می‌توانند به جهاد کشاورزی استانها مراجعه کنند؛ بیشتر فعالان اقتصادی این صنعت به‌صورت استاد ــ شاگردی در کشورمان آموزش دیده‌اند اما می‌توانند از آموزش‌های علمی نیز بهره گیرند.

وی اظهار داشت: به‌تازگی تکنولوژی تکثیر گونه‌های جدید و پربازدهی مانند شقایق دریایی و ماهیان حاره‌ای در کشور به دست آمده است و می‌توانیم بچه این ماهیان را در ایران تکثیر کنیم.

شکوری گفت: تعدادی از ماهیان زینتی آب شیرین مانند آنجل در ایران تولید می‌شود اما هنوز تکنولوژی تولید ماهیان آب شور در کشور وجود ندارد اما بچه‌های این ماهیان را می‌توان از جنوب‌شرقی آسیا وارد و بعد از پروار شدن به اروپا صادر کرد.

وی با ابراز اینکه غذای ماهیان زینتی به‌روی رنگ آنها تأثیر دارد گفت: در حال حاضر تولید غذای ماهیان زینتی در ایران انجام می‌شود اما هنوز به‌صورت تخصصی نیست و آن رنگ‌دانه‌های مرتبط با نوع ماهی در غذای ماهیان زینتی وجود ندارد.

در بخش دوم این گزارش مصاحبه‌ای با یکی از تولیدکنندگان صنعتی ماهیان زینتی منتشر و جزئیات بیشتری درباره هزینه‌های تولید در این صنعت و سود‌آوری فعالان اقتصادی گفته می‌شود.

مطلب پیشنهادی

چهارمحال و بختیاری از استان‌های امن در تولید فراورده‌های دامی است

استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به قابلیت‌های این استان در حوزه دامپروری، گفت: این …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *