قالب وردپرس درنا توس
خانه / سر خط اخبار(همه عناوین) / معاون وزیر جهاد کشاورزی:روند صادرات تخم مرغ ادامه دارد/احتمال آزادسازی صادرات دام در صورت تداوم کاهش قیمت گوشت

معاون وزیر جهاد کشاورزی:روند صادرات تخم مرغ ادامه دارد/احتمال آزادسازی صادرات دام در صورت تداوم کاهش قیمت گوشت

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی تولید یک میلیون تن تخم مرغ را برای امسال پیش بینی کرد و گفت: همچنان شرایط برای صادرات تخم مرغ فراهم است و تلاش می شود روند صادرات ادامه پیدا کند.

به گزارش فاخته «مرتضی رضایی» روز چهارشنبه در حاشیه دهمین روز گرامیداشت جهانی تخم مرغ که در محل اتاق بازرگانی تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران افزود: مرغداران نمی توانند یکباره تولید تخم مرغ را کاهش یا افزایش دهند، بنابراین ناگزیر از صادرات مازاد تولید هستند.

وی افزود: طی سه ماه گذشته  نزدیک به ۱۴ هزارتن تخم مرغ به کشورهای هدف ا زجمله افغانستان و عراق صادر شده است و باید تلاش شود تا صادرات تخم مرغ به  دیگر کشورهای دنیا نیز انجام شود.

سرانه مصرف تخم مرغ هر ایرانی ۲۰۰ عدد 

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره افزایش سرانه مصرف تخم مرغ با بیان اینکه سرانه مصرف تخم مرغ  در کشورهای پیشرفته بین ۳۰۰ تا ۳۵۰  عدد است، گفت: ایران دهمین کشور تولید کننده تخم مرغ دنیاست که نشان می دهد سرانه مصرف این محصول در ایران ۲۰۰ عدد است و نسبت به کشورهای دنیا کم نیست.

وی اضافه کرد: انتظار می رود با روند افزایش تولید، در سالهای آینده به رقم سرانه مصرف ۳۰۰ تا ۳۵۰ عدد در سال خواهیم رسید.

رضایی افزود: آنچه مشخص است  مصرف تخم مرغ در ماهها و فصول مختلف افزایش و کاهش دارد و به طور معمول در ۶ ماهه دوم سال افزایش مصرف تخم مرغ را داریم و موجب می شود تا ۶۰ درصد تخم مرغ تولیدی کشور مربوط به این دوره زمانی باشد.

احتمال آزادسازی صادرات دام در صورت تداوم کاهش قیمت گوشت

رضایی  درباره انباشت دام سنگین در کشور گفت: با توجه به اینکه چند ماه قیمت گوشت دام سنگین روند کاهشی داشته و چنانچه این روند ادامه یابد، صادرات دام سنگین هم انجام شود.

وی درباره کاهش قاچاق دام افزود: براساس مصوبه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز محدودیت حمل دام بدون شناسه و کد هویت گذاری ممنوع است و چنانچه در پست های قرنطیه، بازرسی و نیروی انتظامی در جاده های کشور دام های بدون هویت را  ضبط کنند، قاچاق محسوب می شود.

انحصاری در جوجه یکروزه بوقلمون نداریم

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره ادعای برخی تولیدکنندگان در زمینه مجوزهای انحصار بوقلمون مولد گفت: هیچگونه انحصاری در مجوز بوقلمون مولد وجود ندارد و محدودیتی در این زمینه نیست به طوری که تاکنون ۱۱ واحد مجوز دریافت کرده  اند.

وی اضافه کرد: طبق برنامه زنجیره تولید بوقلمون  در دستور کار قرار دارد و این بدان معناست که کسی که مجوز گله مولد بوقلمون را دارد باید فرایند پرورش را نیز داشته باشد یا تعاونی ها را تحت پوشش قرار دهد، در واقع نمی خواهیم مثل صنعت طیور از هم گسیخته باشد.

رضایی تصریح کرد: چنانچه با کمبودی در این زمینه روبرو شویم ، مجوز واردات تخم مرغ نطفه دار داده می شود به طوری که تاکنون یک مجتمع ۱۵۰ هزار قطعه ای صادر شده و چهار شرکت دیگر برنامه واردات دارند.

به گفته وی، کل نیاز کشور به جوجه بوقلمون نزدیک به ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار قطعه است و نزدیک به ۳۰۰ هزار قطعه آن در داخل کشور تولید می شود و ۱۵۰ هزار قطعه و بیشتر از محل واردات تامین خواهد شد تا قیمت ها شکسته شود.

وی پیرامون قیمت گذاری جوجه بوقلمون گفت: دولت به هیچ عنوان  وارد بحث های قیمت گذاری نمی شود، زیرا نحوه تعیین قیمت این محصول  عرضه و تقاضاست.

سرانه مصرف پایین تخم مرغ در ایران

سید فرزاد طلاکش رئیس ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ هم گفت:  طبق آمارها سرانه مصرف تخم مرغ در ایران نزدیک به ۲۰۰ عدد است که نشان می دهد  سرانه مصرف این محصول در کشور ما نسبت به کشورهای توسعه یافته پایین تر است و این موضوع ناشی از اعتقاد برخی پزشکان و مردم

در ارتباط با وجود کلسترول است که مصرف بیش از حد تخم مرغ می تواند عامل بیماری قلب و عروق شود.

رئیس ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ با اشاره به اینکه افزایش سرانه مصرف این محصول نیازمند فرهنگ سازی است گفت : اکنون باید مصرف تخم مرغ در گروه های سنی مختلف از جمله کودکان، نوجوانان، جوانان و حتی میانسالان افزایش یابد. 

طلاکش تصریح کرد: مصرف تخم مرغ به عنوان یک پروتئین ارزشمند تاجایی اهمیت دارد که سازمان فائو کشور های آفریقایی  را ملزم به مصرف این ماده پروتئینی ارزشمند کرده است.

مطلب پیشنهادی

کمپین عجیب فرانسوی‌ها علیه گوشت خواران

این کمپین، عبارت است از بدن خون آلود داوطلب که روی آن نوشته شده: خود …

یک دیدگاه

  1. بخش عمده بهای تمام شده پرورش گوساله شامل خرید گوساله سبک و دیگری غذای دام است . قیمت گوساله سبک بین ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است ( بیش از ۱۰۰ درصد افزایش نسبت به ابتدای سال ۹۷ ) و دلیل آن هم عدم وجود گوساله سبک مورد نیاز در کشور است و ممنوعیت واردات آن نیز باعث گران تر شدن آن شده است . غذای دام هم از سال ۹۷ تا کنون هر روز افزایش می یابد و حداقل بصورت میانگین ۸۰ درصد افزایش داشته است . با وجود افزایش اینچنینی در بهای تمام شده گوساله ، دولت محترم واردات بیرویه گوشت را کلید زده و از طرف دیگه صادرات دام های سنگین را هم ممنوع کرده و این کار باعث شده که دامداری های کشور پر از دام سنگین بشه که نه مشتری داره و نه نگهداری از آنها برای دامدار منافعی دارد . با توجه به رویه فعلی فقط دلال ها سود می کنند زیرا قیمت گوشت در بازار بالا است و از طرفی دلالها گوساله چاق را هم به دلیل زیاد بودن در بازار به قیمت مفت از دامداران خرید می کنند . ممنوعیت صادرات فقط داره تولید را از بین میبره و بهشتی شده برای دلال ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *