قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / بدهی ۷۰ میلیارد تومانی سازمان دامپزشکی به مؤسسه رازی

بدهی ۷۰ میلیارد تومانی سازمان دامپزشکی به مؤسسه رازی

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور از بدهی ۷۰ میلیارد تومانی این سازمان به مؤسسه داروسازی رازی خبر داد و گفت: در سال ۹۸ یک هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال برای خرید واکسن و غرامت به دامداران منظور شده است.

به گزارش فاخته به نقل از خبرگزاری فارس از بیرجند، محمدرضا مومنی در همایش تقدیر از برترین‌های دامپزشکی خراسان‌جنوبی، اظهار داشت: رسالت دامپزشکی صیانت از بهداشت پایه و امنیت غذای مردم است و مجموعه دامپزشکان نیز در کسوت سربازان گمنام ضمانت سلامت زنجیره غذایی از مزرعه تا سفره مردم را بر عهده دارند.

وی اعتبارات یارانه سلامت کشور را ۴۸ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: اگر پنج درصد از این اعتبارات به دامپزشکی اختصاص یابد هزینه‌های درمان در جامعه ۲۵ درصد کاهش می‌یابد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه در سال ۹۸ مبلغ یک هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال برای خرید واکسن و پرداخت غرامت به دامداران، منظور شده است، گفت: قیمت واکسن آبله نسبت به  پارسال چهار برابر شده و قیمت کیت آزمایش نیز دو تا سه برابر افزایش یافته و حتی قیمت برخی واکسن‌های تولیدی مؤسسه رازی هم ۳۰ تا ۳۵ درصد رشد داشته است.

مومنی با بیان اینکه اعتبارات جاری سازمان دامپزشکی کشور کفاف هزینه‌ها را نمی‌کند، خاطرنشان کرد: ۷۰ میلیارد تومان به مؤسسه داروسازی رازی بدهکار هستیم، به هر میزان که اعتبارات ما کم می‌شود، توان برای اجرای برنامه‌های پیشگیری و مراقبت‌ها نیز کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه محدودیت‌های اعتباری اجرای طرح مایه‌کوبی علیه بیماری تب‌برفکی دام سنگین به صورت بهادار انجام می‌شود و دامدار باید بخشی از هزینه‌های واکسن را پرداخت کند، گفت: از آنجایی که قدرت خرید دامداران نیز کم است و مشارکت دولت در این باره سخت‌تر می‌شود لذا در برخی از مناطق محروم و مرزی کشور دامپزشکی‌های استان حمایت‌های لازم برای رایگان نمودن واکسن‌ها را انجام می‌دهند.

خالی‌بودن ۴۲ درصد پست‌های سازمانی دامپزشکی کشور

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به وضعیت نیروی انسانی این سازمان گفت: اکنون ۴۲ درصد از پست‌های این سازمان خالی و بلاتصدی و در استان‌های کمتر برخوردار مشهودتر است و اگر مشارکت بخش خصوصی نباشد توانایی مقابله با بیماری‌های حاد حوزه دامپزشکی را نمی‌داشتیم.

مومنی یادآور شد: سند نیروی انسانی دامپزشکی تصویب شده و در آن جذب سه هزار و ۴۰۰ نفر پیش‌بینی شده‌است که به مرور در سال‌های آینده انجام خواهد شد.

وی با اشاره به ۸۵۰ بیماری مشترک بین دام و انسان در کشور عنوان کرد: در سال ۹۶ سه بیماری آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان، تب کریمه‌کنگو و تب‌برفکی مشکلات زیادی را برای ما به‌وجود آورد که با ورود دولت و تشکیل جلسات مدیریت بحران کنترل شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: آنفولانزای مرغی در سال ۹۶ باعث معدوم شدن ۲۷ میلیون قطعه مرغ به ارزش ۴۵۰ میلیارد تومان در کشور شد که با کمک بخش خصوصی جلوی بسیاری از بحران‌ها و مشکلات گوشت سفید گرفته و به خط تولید طیور، لطمه‌ای آن‌چنانی وارد نشد.

مومنی خاطرنشان کرد: سرمایه دامی کشور، ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است و صیانت از این سرمایه نیازمند توجه ویژه است.

مطلب پیشنهادی

نامه رئیس سازمان نظام دامپزشکی به رئیس شورای اسلامی شهر تهران: مطب‌های پزشکی و دامپزشکی که هر دو در جهت ارتقاء سلامت جامعه تلاش می‌کنند، یکسان دیده شوند

پیرو نامه اعتراضی جمعی از دامپزشکان بخش خصوصی تهران به رئیس سازمان نظام دامپزشکی مبنی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *