قالب وردپرس درنا توس
خانه / طیور / یادداشت؛ قیمت یا کیفیت؛ معیار مناسب انتخاب جوجه/ دکتر سید مهرزاد پهلوانی

یادداشت؛ قیمت یا کیفیت؛ معیار مناسب انتخاب جوجه/ دکتر سید مهرزاد پهلوانی

فاخته– این روزها بحث قیمت جوجه یکروزه و بالا رفتن آن پس از مدتی پایین بودن به یکی از مسائل مهم تبدیل شده است؛ اما همیشه باید ماهیت موضوع مورد بحث هم در نظر گرفته شود.

از آنجائیکه ما در مورد پرورش یک موجود زنده بحث میکنیم پس در کنار کمیت آن بحث کیفیت آن نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و با یک موضوع چند عاملی روبرو هستیم. قاعدتا باید به کیفیت جوجه هم در کنار قیمت آن توجه بسزایی نمود.

کیفیت جوجه از این نظر مهم است که جوجه با کیفیت از یک مزرعه مرغ مادر با مدیریت هدفمند صرف نظر از قیمت می تواند با توجه به پتانسیل نهفته خود با مدیریت قوی و برنامه ریزی شده پرورش دهنده دست آورد های خوب و با صرفه ای را در انتهای دوره پرورشی برای پرورش دهندگان داشته باشد.

توجه به فاکتور های مهم انتخاب جوجه های یکروزه گوشتی از جمله؛ وزن جوجه ها، سن گله مادر، حسن شهرت گله مادر، فاصله کارخانه جوجه کشی تا محل پرورش، میزان تیتر سرمی مادری و همینطور تیتر سرمی مربوط به خود جوجه ها، عاری بودن از برخی بیماری های قابل انتقال از مادر، کیفیت گله مادر و تک سنی بودن گله مادر و بسیاری از عوامل نه چندان نام آشنا اما تاثیر گذار مثل ماشین حمل کننده جوجه یکروزه است. پس مشاهده می کنید که با موضوعی مواجه هستیم که به فاکتور های زیادی بستگی دارد و نباید فقط به یک دلیل جوجه خوب با قیمت بالاتر را با جوجه ای با قیمت پایین که ممکن است در طول دوران پرورش راندمان خوبی نداشته باشد و جدای از تلفات هزینه های تولید را افزایش دهد، در انتخاب کنار گذاشت.

با توجه به تمامی مسائل گفته شده می توان به این نتیجه رسید که قیمت هم یک فاکتور در انتخاب جوجه در کنار بقیه فاکتور های ذکر شده در بالا است و نباید به تنهایی ملاک انتخاب جوجه یکروزه قرار بگیرد و حتی در مواردی دیده شده که جوجه با قیمت بالاتر اما با کیفیت بالاتر راندمان خوبی را نشان داده و دوره پرورشی مطلوبی را برای پرورش دهنده همراه داشته است و از طرفی هنگامیکه پرورش دهنده مرغ مادر از فروش خود و نحوه انتخاب جوجه یکروزه از سوی پرورش دهندگان این موضوع را برداشت کند که مهمترین فاکتور قیمت است پس در برنامه ریزی خود به نحوی عمل میکند که در دوره های بعدی جوجه با قیمت پایین تری تولید کند و کیفیت جوجه در سایه قیمت آن قرار بگیرد که مطمئنا نتایج خوبی را به همراه نخواهد داشت.

 

مطلب پیشنهادی

یادداشت؛ کوتاه، اما حقیقی در باب مرغ؛ از ماست که بر ماست! دکتر سید مهرزاد پهلوانی

فاخته– در ابتدا می توان نوشت از ماست که بر ماست ! این روزها در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *