قالب وردپرس درنا توس
خانه / پیشنهاد سردبیر / محموله های ناچیز ذرت های وارداتی فاقد ضوابط بهداشتی، پس از تعیین راهکار عودت یا معدوم سازی تعیین تکلیف می شود

محموله های ناچیز ذرت های وارداتی فاقد ضوابط بهداشتی، پس از تعیین راهکار عودت یا معدوم سازی تعیین تکلیف می شود

سالانه به طور متوسط ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن ذرت برای مصرف دامی وارد کشور می شود که مقادیر ناچیزی از این حجم واردات به دلیل عدم انطباق با استانداردهای بهداشتی معدوم یا عودت داده می شود.

به گزارش فاخته به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، پس از طرح برخی ابهام ها و نگرانی ها در محافل رسانه ای مبنی بر ابهام در سرنوشت مقادیری ذرتهای آلوده وارداتی در انبارها جهت روشنگری اذهان عمومی توضیحات ذیل در این خصوص قابل توجه است. بنابراین گزارش، لازم به ذکر است موضوع کشف آلوده بودن ذرت های آلوده به کشور اتفاقی نیست که تازگی خبری داشته باشد؛ چرا که مجوز ترخیص این محموله ها بر اساس پروتکلهای بهداشتی قرنطینه ای و استانداردهای بین المللی ضمن کنترل اسناد و مدارک، بازدیدهای میدانی، نمونه برداری و انجام آزمایش در صورت انطباق با معیارها و استانداردهای ملی، مجوز تخلیه، حمل، توزیع و مصرف صادر می شود و تا زمانی که محموله ای فاقد استانداردهای بهداشتی لازم باشد اجازه ترخیص نمی یابد‌.
براساس این گزارش، به طور نمونه از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۷ از مجموع ۳۰ میلیون تن محموله های وارداتی ذرت که وارد کشور شده است، مقدار ۱۴۳ هزار تن ذرت به دلیل عدم انطباق شرایط و ضوابط، قسمتی ترخیص از دیدگاه بهداشتی نداشتند که نسبت به سالم سازی، عودت یا معدوم سازی آنها اقدام می شود .
 
در این میان علی القاعده محموله های ذرت ترخیص نشده در هر مقطع زمانی نیز محموله هایی بوده که استانداردهای لازم را نداشته است.
در واقع سازمانهای استاندارد و دامپزشکی کشور به عنوان دو دستگاه حاکمیتی با توجه به فلسفه وجودی خود ضمن اینکه نظارت های لازم را بر کلیه مراحل داشته و دارد، ترخیص های محموله های موجود در انبارهای گمرک را تنها منوط به تایید هر دو دستگاه می داند و بدون سالم سازی، عودت یا معدوم سازی اجازه ترخیص هرگونه محموله فاقد استانداردهای بهداشتی را نخواهند داد.
اگرچه با توجه به واردات هر سال بطور میانگین ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تن ذرت به کشور ،در صورت نداشتن انطباق بهداشتی مقادیر ناچیزی از محموله های وارداتی ذرت، نظارت مسئولانه این دو سازمان ایجاب می کند پس از بررسی راهکارهای عودت و یا معدوم سازی آن بخش از ذرتهای وارداتی بدون انطباق بهداشتی که در دستور کار نیز است‌، نسبت به ترخیص محموله های سالم اقدام مقتضی اعمال می شود‌.
 

مطلب پیشنهادی

۸۵ درصد ظرفیت تولید تخم قزل آلا در کشور نابود شد/ احتمال حمله بیوتروریستی فرانسه و آمریکا

عضو هیئت مدیره اتحادیه سراسری ماهیان سردآبی کشور گفت: واردات تخم های خارجی به کشورمان باعث شد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *