قالب وردپرس درنا توس
خانه / رویدادهای دامپزشکی / استان ها / رنجهای یک حیوان نجیب و درخواست کمک از دامپزشکی ایلام / حشمت اله کرمی نژاد

رنجهای یک حیوان نجیب و درخواست کمک از دامپزشکی ایلام / حشمت اله کرمی نژاد

 اگر چه حیوان آزاری در استان ایلام پدیده ای چندان رایج نیست اما بی توجهی و کم اهمیتی نسبت به حقوق حیوانات و جانوران معمولاً گهگاهی و در بعضی از مناطق قابل لمس است.

به گزارش فاخته به نقل از خبرگزاری کردپرس،  گاهی وقت ها، زمانی که یک حیوان بیمار می شود و یا دچار مشکل و عارضه ای می شود متأسفانه به جای آن که روند بهبودی و درمان آن به صورت جدی پیگیری شود، در طبیعت به حال خود رها شده تا کم کم مرگ سرنوشت وی را رقم بزند و یا اینکه خوراک حیوانات وحشی شود.

این معضل البته نه کاملا متأثر از بی توجهی بلکه می تواند ناشی از نبود امکانات پزشکی و نیز نبود فرهنگ مراقبت جدی از حیوانات باشد.

این مقدمه به این خاطر ذکر شد تا این موضوع را عنوان کنم که هفته گذشته در سفری که به تنگه تاریخی دربند در شهرستان بدره داشتیم در نزدیکی تسویه خانه آب دربند و در سر راهی که به آبشارهای زیبای این منطقه منتهی می شود با یک اسب ظاهراً رها شده  مواجه شدیم که از ناحیه یکی از پاهایش به شدت زخمی شده بود.

این اسب ظاهراً در زمانی که تحویل صاحبش بوده و یا اینکه در اثر یک حادثه همانطوری که در تصویر مشاهده می شود یکی از پاهایش دچار شکستگی شدید شده و به دلیل بی توجهی و پیگیری نشدن مراحل درمانی مبتلا به عفونت، کج شدن استخوان مچ پا و مشکلات بعدی شده است. در چنین شرایطی زندگی عادی و حتی آب و علف خوردن برای این حیوان به دشواری صورت می گیرد.

از صاحب اصلی این اسب اطلاع چندانی در دست نیست اما کسانی که این روزها برای گردش به سمت آبشارهای دربند می روند متاسفانه با دیدن صحنه دلخراش لنگیدن این اسب و رنجهای این حیوان نجیب آزرده خاطر می شوند.

لذا با توجه به حقوقی که دیگر حیوانات و جانداران بر گردن ما دارند و از آنجایی که اداره کل دامپزشکی  استان ایلام دارای امکانات ویژه و یک بیمارستان اختصاصی برای دامها و حیوانات است از این اداره کل درخواست می شود با اعزام مأموران خود به این منطقه نسبت به پیگیری مراحل درمانی این حیوان نجیب و در صورت لزوم اعزام وی به بیمارستان تخصصی دامپزشکی ایلام اقدامات لازم را به عمل آورند. در غیر این صورت باید متأسفانه شاهد مرگ دلخراش این حیوان نجیب باشیم.

مطلب پیشنهادی

سومین سردخانه دزفول بهره‌برداری شد

رییس اداره دامپزشکی دزفول گفت: سومین سردخانه مواد پروتئینی دزفول با ظرفیت ۲ هزار تن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *