قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / اختصاصی فاخته – مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی کشور خبرداد؛ معدوم سازی ۴ کانون نیمچه گوشتی در هر ماه ناشی از بیماری نیوکاسل در کشور

اختصاصی فاخته – مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی کشور خبرداد؛ معدوم سازی ۴ کانون نیمچه گوشتی در هر ماه ناشی از بیماری نیوکاسل در کشور

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی کشور از افزایش دو برابری کانون های معدوم سازی ناشی از بیماری نیوکاسل نسبت به مدت مشابه سال قبل در کشور خبرداد.

 

علیرضا اکبرشاهی در گفت‌وگو با پایگاه خبری فاخته در خصوص علت بروز و تلفات بیماری نیوکاسل، اظهار کرد: در طی بررسی که در خصوص این بیماری انجام گردیده است، متوجه آن شدیم که نسبت به سال گذشته کانون های معدوم سازی شده ناشی از بیماری نیوکاسل ۲ برابر شده و به طبع آن نیز تلفات در واحدهای نیمچه گوشتی افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: هر چند با توجه به مجموع جوجه ریزی نیمچه گوشتی از ابتدای سال که بالغ بر ۴۳۰ میلیون قطعه می باشد و بعضا در برخی واحدها در برخی مناطق تلفات قابل توجه گزارش گردیده است، مجموع تلفات رخ داده ناشی از نیوکاسل، تاثیر چندانی ایجاد نکرده است
مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی کشور افزود: سازمان دامپزشکی کشور به تبع نیز وظیفه ای برای کنترل این بیماری دارد ودر سال ۹۸ برنامه ملی کنترل نیوکاسل را اجرا می نماید. در این راستا دو کار عمده نیز توسط این سازمان صورت می‌گیرد که از جمله ان می توان به واکسیناسیون طیور بومی علیه نیوکاسل اشاره کرد .

اکبرشاهی خاطرنشان کرد: اولین محموله از واکسن نیوکاسل مقاوم به حرارت، توسط موسسه رازی تا پایان هفته جاری تحویل سازمان می گردد و تا پایان شهریور ماه تمام واکسن مورد نیاز جهت اجرا برنامه تحویل می گردد.

وی با بیان اینکه بر اساس برنامه ملی کنترل نیوکاسل در طیور بومی، ۴۸ میلیون دز واکسن در مرحله اول به مصرف می رسد، تصریح کرد: همچنین این برنامه به صورت یکسال در سه دوره به فاصله ۴ ماه تکرار می‌شود.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی کشور بیان کرد: موضوع دیگر که پیگر آن هستیم در خصوص امکان استفاده از واکسن‌های نیوکاسل نسل جدید بوده که جهت آزمایش فارمی یک میلیون دز واکسن وارد و در ۱۲ فارم در دو مجموعه زنجیره تولید آزمایشات انجام و ظرف ۳ هفته آینده نتایج آزمایش فارمی مشخص می گردد.

اکبرشاهی در گفتگو با خبرنگار فاخته، تاکید کرد: در صورت اثبات موثر بودن واکسن در نتایج آزمایش فارمی، از دیگر مزیت های واکسن های نسل جدید کاهش میزان مصرف واکسن نیوکاسل در سطح واحدهای صنعتی می باشد . علاوه بر این موارد کارگروهی با حضور سازمان های دولتی مرتبط و اتحادیه مرغ گوشتی تشکیل گردیده است که از اولویت های این کارگروه در واحدهای نیمچه گوشتی، مباحث تقویت ساختار امنیت زیستی و آموزش مدیران و کارگران مرغداری می باشد.
وی اضافه کرد: همچنین با انجمن جوجه یک روزه نیز برنامه ریزی هایی جهت تقویت کنترل در بخش مرغ مادر صورت پذیرفته است.

مدیرکل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های طیور سازمان دامپزشکی کشور در خصوص بیشترین استان های که دچار این بیماری شدند، تاکید کرد: این بیماری مربوط به استان خاصی نبوده و ما در سطح کشور این بیماری را داریم. در سال های گذشته در ماه حدود دو کانون مبتلا به این بیماری را معدوم می کردیم که در سال جاری این رقم به ۴ کانون افزایش پیدا کرده است.

اکبرشاهی در گفتگو با خبرنگار فاخته ضمن بیان اینکه بیماری نیوکاسل چیزی نیست که بگوییم از قبل وجود نداشته است، گفت: از دلایل افزایش این بیماری در سال جاری عدم استفاده از واکسن نیوکاسل تزریقی توسط برخی واحدهای پرورشی، کمبودهای رخ داده در تامین دان و مواد ریز مغذی و جابجایی دان و نهاده ها در بین واحدهای پرورشی بدون رعایت مسایل قرنطینه ای ، گردش ویروس وحشی بیماری در طیور بومی و بروز بیماری در برخی واحدهای مادر که سبب افزایش تراکم ویروس در محیط گردیده بود.

مطلب پیشنهادی

شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرد: خرید مرغ مازاد تولیدکنندگان بدون محدودیت ادامه دارد

شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرد: در راستای سیاست‌های تنظیم بازار و به منظور تامین …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *