قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / یادداشت سردبیر؛ موزه دامپزشکی راه اندازی شود

یادداشت سردبیر؛ موزه دامپزشکی راه اندازی شود

از سال ۱۳۰۴ که دامپزشکی با نام «موسسه دفع آفات حیوانی» در ایران آغاز به کار کرد بیش از ۹۴ سال یه به عبارتی نزدیک به یک قرن می گذرد.
همراه با فراز و فرودهای کشور در این ایام و سال ها، این حرفه نیز در کشور فراز و نشیب های زیادی را به خود دیده و افراد و استعدادهای گوناگون در آن پرورش یافته اند؛ افتخارات بسیاری کسب شده؛ کتب و پایان نامه ها بسیار نوشته شده، ابنیه های بسیاری ساخته شده که در و دیوار هر کدام یادآور تلاش و مجاهدت فرزندان این مرزو و بوم در حوزه دامپزشکی بوده است.
اما چیزی که مهم است اینکه هیچ اطلاعاتی مدون و مشخصی از این گنجینه ها وجود ندارد و اگر به عنوان یک علاقه مند بخواهی سیر تحول دامپزشکی را یکجا ببینی این امکان برای تو فراهم نیست.
فاخته به عنوان رسانه فعال در حوزه دامپزشکی که دغدغه اعتلای این نام را دارد به سازمان دامپزشکی کشور به عنوان بخش دولتی این نهاد پیشنهاد می کند که ۱۴ مهر امسال را سرآغاز راه اندازی موزه دامپزشکی قرارداده و با تلاش همه بخش های دامپزشکی اعم از اجرایی، تحقیقاتی، آموزشی و نظام دامپزشکی، زمینه جمع آوری آثار، دستنوشته ها و مکتوبات قدیمی، فیلم وعکس ها، افتخارات و … و هر آنچه غبار تاریخ بر آن نشسته را فراهم نماید؛ ضمن اینکه از افتخارآفرینان معاصر در رشته های مختلف ورزشی، هنری، فراهگی، علمی و … که در بخش های مختلف دامپزشکی کشور در حال فعالیت هستند نیز غافل نشده و فراخوان این مجموعه گرانبها را در ابعاد کشوری اعلام نماید.
بی شک این گنجینه می تواند راهنما و معرف فرهنگ و تمدن دامپزشکی ایران زمین قلمداد شده و نشانی باشد از عزت و اقتدار دامپزشکی از آغاز تا کنون برای تمام هموطنان و افراد و گردشگران از سایر ملیت ها.
شاید بعضی در این میان از کمبود اعتبارات و دیگر مسایل برای عدم توجه به این پیشنهاد سخن به میان آورند که باز پیشنهاد ما این است که جمع آوری تمام آنچه که یاد شد صورت گیرد و علیرغم تمام مباحث و کمبودها حداقل در پایگاه اطلاع رسانی سازمان دامپزشکی در صفحه ای خاص این افتخارات از گذشته های دور تا کنون مستند شده و در دسترس عموم قرار گیرد.
پایگاه خبری تحلیلی فاخته آمادگی خود را برای هرگونه همکاری و اطلاع رسانی در این خصوص اعلام می دارد.

سارا دهقان نیری

سردبیر فاخته

مطلب پیشنهادی

سازمان دامپزشکی کشور و نقش کلیدی آن درالحاق کشور به اتحادیه اقتصادی اوراسیا؛ دکتر علی صفر ماکنعلی

بنام خداوند جان و خرد سازمان دامپزشکی کشور و نقش کلیدی آن درالحاق کشور به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *