قالب وردپرس درنا توس
خانه / رویدادهای دامپزشکی / استان ها / شیوع «لمپی اسکین» در لرستان/ ۱۲۹ رأس دام سنگین به این بیماری مبتلا شد

شیوع «لمپی اسکین» در لرستان/ ۱۲۹ رأس دام سنگین به این بیماری مبتلا شد

معاون سلامت دامپزشکی لرستان گفت: ۱۲۹ رأس دام سنگین در استان لرستان به بیماری «لمپی اسکین» مبتلا شده است و در حال حاضر با کمبود واکسن مواجه هستیم.

ناصر مرادی در گفت‎وگو با  سفیر افلاک اظهار داشت: در استان لرستان بیش از ۱۰۰ هزار رأس دام سنگین وجود دارد که بیماری لمپی اسکین در بین دام‌های سنگین دیده می‌شود، این بیماری با نیش پشه‌ها انتقال می‌یابد و در فصل گرما شیوع بیشتری پیدا می‌کند.

وی افزود: لمپی اسکین یک بیماری ویروسی در گاو است، این بیماری بین انسان و دام مشترک نیست؛ درصورتی‌که این بیماری در دام سنگین ایجاد عفونت کند قابل‌درمان است ولی در پاره‌ای موارد به دلیل ضعیف بودن دام و عفونت‌های ثانویه ممکن است منجر به تلف شدن دام شود.

 معاون سلامت دامپزشکی لرستان با اشاره به اینکه تاکنون در استان لرستان ۱۲۹ رأس دام سنگین به این بیماری مبتلا شده است تصریح کرد: با اقدامات صورت گرفته تاکنون ٨٢ درصد دام‌های سنگین استان برعلیه این بیماری مایه‌کوبی شده است و با توجه به شیوع بیماری تاکنون ۱۲۹ رأس دام سنگین به این بیماری مبتلا شده که متأسفانه به تاکنون چهار رأس دام نیز تلف‌شده است.

وی به کمبود واکسن لمپی اسکین اشاره کرد و گفت: این واکسن در داخل کشور تهیه می‌شود و هرساله سازمان دامپزشکی میزان موردنیاز واکسن را از شرکت تقاضا می‌کند تا به هر میزان که نیاز است اقدام به تهیه واکسن نماید اما امسال با توجه به وقوع سیل در استان لرستان و شیوع این بیماری در سراسر کشور، نیاز به واکسن افزایش یافت.

مطلب پیشنهادی

مرگ مرموز دسته‌جمعی صدها پرنده در ولز

لاشه صد‌ها پرنده در جاده‌ای در شمال ولز مشاهده شده و تحقیقات در باره دلیل …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *