قالب وردپرس درنا توس
خانه / رویدادهای دامپزشکی / استان ها / ۱۴ نفر در سیستان و بلوچستان مبتلا به تب کنگو شدند

۱۴ نفر در سیستان و بلوچستان مبتلا به تب کنگو شدند

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: ۱۴ نفر بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو از ابتدای امسال تاکنون‌ در استان شناسایی شدند.

به گزارش فاخته، مهدی حسینی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: از این تعداد ۹ نفر در زاهدان، سه نفر در پیشین، یک نفر بمپور و یک نفر در زابل مبتلا به تب کریمه کنگو شده‌اند.

وی گفت: یکی از دلایل اصلی این بیماری در سیستان و بلوچستان کشتار غیرمجاز دام است که عده‌ای از مردم اقدام به کشتار دام در منازل یا معابر عمومی می‌کنند که این خود عاملی برای شیوع این بیماری است.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان افزود: آموزش گروه‌های در معرض خطر نظیر دامداران، افراد شاغل در کشتارگاه‌ها و مراکز بسته بندی گوشت، آموزش دامپزشکان و کارکنان دامپزشکی بویژه در بخش‌های نظارت بر بهداشت عمومی، قرنطینه‌ها و بررسی مراقبت بیماری، اطلاع رسانی عمومی از طریق توزیع بروشور، مبارزه با ناقلان عامل بیماری (کنه) از طریق سمپاشی دام و جایگاه دامی در کانون‌های بیماری و قرنطینه‌های دامی، کنترل و نظارت قرنطینه‌ای دام‌ها هنگام حمل به کشتارگاه و جابجایی، نظارت بهداشتی بر کشتار دام، استحصال، حمل و عرضه گوشت و آلایش دامی از جمله اقدامات دامپزشکی سیستان و بلوچستان در زمینه مقابله با تب کریمه کنگو است.

وی از شهروندان درخواست کرد برای تهیه گوشت سفید و قرمز موردنیاز خود به مراکز عرضه تحت نظارت دامپزشکی سیستان و بلوچستان مراجعه کنند و از کشتار دام در منازل و تماس با خون و ترشحات دام به شدت خودداری کنند.

دکتر حسینی بیان کرد: از نگهداری دام قاچاق و غیرمجاز در منازل خودداری کرده زیرا فاقد هرگونه سابقه بهداشتی و دامپزشکی است.

وی گفت: دام‌های مجاز علیه انگل‌های خارجی سمپاشی و واکسینه و سپس به کشتارگاه حمل و تحت نظارت کارشناس بهداشتی مستقر در کشتارگاه کشتار می‌شوند و به مدت ۲۴ ساعت در اتاق پیش سرد کشتارگاه نگهداری و به مراکز عرضه در سطح استان ارسال می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان افزود: افرادی که نقش مستقیم در نگهداری و کشتار دام دارند باید حتماً از وسایل حفاظتی از جمله دستکش، چکمه، پیراهن آستین بلند و روپوش استفاده کنند تا مورد گزش کنه ناقل این بیماری و آلودگی به ترشحات و خون حیوان قرار نگیرند.

به گزارش ایرنا، تب کریمه کنگو یک بیماری حاد تب‌دار و خونریزی دهنده است که به وسیله کنه به انسان منتقل و مرگ و میر بالایی دارد و همه گیری‌های داخل بیمارستان آن نیز شایع است.

بیماری خطرناک تب خونریزی دهنده کریمه از طریق گزش کنه، نیش حشرات، تماس با خون یا ترشحات مبتلایان، له کردن کنه، تماس مستقیم با لاشه گوشت، خون، ترشحات و بافت‌های آلوده دام و تنفس در تماس با دام‌های آلوده قابل انتقال است.

مهمترین علائم آن در چهار روز اول ابتلاء شبیه بیماری سرماخوردگی و آنفلوآنزا از جمله تب ناگهانی، بدن درد، کوفتگی، ضعف، سردرد، درد شدید عضلات، بی اشتهایی، درد پشت حدقه چشم، ترس از نور، تعرق شدید شبانه، استفراغ، گلو درد، دل درد و غیره، علائم خونریزی دهنده (هموراژیک) است و از روز چهارم ابتلاء خونریزی از اعضای مختلف بدن مثل بینی، لثه، ادرار، استفراغ خونی، رحم و خونریزی زیر پوست نیز به این علائم اضافه می‌شود.

مطلب پیشنهادی

رعایت الزامات دامپزشکی و شیلات در تولید میگو/با متخلفان برابر قانون برخورد شود

استاندار هرمزگان گفت: تولیدکنندگان میگو باید الزامات دامپزشکی و شیلات را رعایت کنند تا محصول …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *