قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی نیاز اصلی چابهار است

آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی نیاز اصلی چابهار است

مدیرکل بهداشت و درمان سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: شهرستان چابهار در صادرات و واردات کالاهای اساسی، دام زنده و فرآورده‌های خام دامی نیاز به آزمایشگاه تخصصی در حوزه دامپزشکی دارد.

به گزارش فاخته به نقل از ایرنا محمد کریمی نیا روز سه شنبه در بازدید از ظرفیت‌های واردات دام و فرآورده های دامی چابهار اظهار داشت: یکی از مهمترین بخش‌های ارگان‌های نظارتی بهداشتی مانند دامپزشکی آزمایشگاه است که چشم بینا در امر نظارت و بررسی کیفیت محصولات تولیدی، فرآورده‌ها و محصولات وارداتی به کشور محسوب می شود.

وی افزود: آزمایشگاه دامپزشکی با توجه به ماهیت کاری نقش بسیار حساس و ویژه‌ای در مباحث مربوط به پدافند غیرعامل زیستی دارد.

مدیرکل بهداشت و درمان سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: با توجه به پایش بیماری‌های دامی و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام آزمایشگاه می‌تواند یکی از با اهمیت‌ترین اهرم‌های بازدارنده بیوتروریسم و پدافند غیرعامل زیستی در ابعاد بهداشتی و اقتصادی باشد.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط خاص شهرستان چابهار در صادرات و واردات کالاهای اساسی، دام زنده و فرآورده‌های خام دامی نیاز به آزمایشگاه تخصصی در حوزه دامپزشکی دارد.

معاون مدیرکل و رئیس اداره دامپزشکی شهرستان چابهار نیز گزارشی از خدمات این نهاد از جمله نظارت بهداشتی بر روند پرورش، تولید و استحصال انواع آبزیان نظیر میگو و ماهی پرورشی در قفس، نظارت بر واردات دام زنده و نهاده‌های دامی از زمان ورود به کشور از طریق بندر چابهار تا زمان رسیدن به مقصد ارائه کرد.

اولیا میرلاشاری افزود: هم اینک در دامپزشکی چابهار یک آزمایشگاه فعال وجود دارد و یک آزمایشگاه دیگر نیز در حال ساخت است.

وی ادامه داد: ساخت این آزمایشگاه با هدف انجام آزمایشات کنترل کیفی میکروبی و شیمیایی بر روی محصولات و فرآورده‌های دامی به جهت مصرف داخلی، صادرات و واردات انواع آبزیان، واردات خوراک و نهاده‌های دامی، ماهیان وارداتی،گوسفند و ذرت دامی است.

رئیس اداره دامپزشکی چابهار گفت: کنترل سلامت میگو از زمان لاروی (تکثیر)، پرورش، برداشت، فرآوری، بسته‌بندی و صدور مجوز حمل بهداشتی قرنطینه‌ای به داخل و خارج از کشور از دیگر اهداف آزمایشگاه است.

مطلب پیشنهادی

رعایت الزامات دامپزشکی و شیلات در تولید میگو/با متخلفان برابر قانون برخورد شود

استاندار هرمزگان گفت: تولیدکنندگان میگو باید الزامات دامپزشکی و شیلات را رعایت کنند تا محصول …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *