قالب وردپرس درنا توس
خانه / آموزش و پژوهش / معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی: نیوکاسل و آنفلوآنزای پرندگان در کشور تا حد زیادی کنترل شده است

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی: نیوکاسل و آنفلوآنزای پرندگان در کشور تا حد زیادی کنترل شده است

‌معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی گفت: به دنبال افزایش ظرفیت تولید واکسن نیوکاسل برای رفع نیاز داخلی کشور هستیم.

‌به گزارش فاخته به نقل از ایسنا، مجتبی محرمی امروز چهارشنبه ۲۹ خرداد در سمینار علمی “آخرین یافته‌های تحقیقاتی بیماری نیوکاسل” که در سالن همایش‌های مؤسسه رازی برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر ۳۰ درصد واکسن‌های طیور مورد نیاز کشور در مؤسسه رازی تولید می‌شود.

وی با اشاره به تولید واکسن نیوکاسل در مؤسسه رازی ادامه داد: بیماری نیوکاسل یکی از مهمترین بیماری‌های تنفسی طیور است که سالانه تلفات بسیار زیادی مزارع پرورشی کشور ایجاد می‌کند.

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی با اشاره به اینکه مؤسسه رازی از تولید کنندگان اصلی نیوکاسل در کشور است، عنوان کرد: ما به دنبال تولید واکسن‌های متنوعی برای مقابله با این بیماری هستیم که واکسن دوگانه نیوکاسل- آنفلوآنزا، و نیوکاسل- برونشیت بخشی از آنهاست.

محرمی با در ادامه با اشاره به دستاوردهای چنین همایش‌هایی توضیح داد: در این همایش‌ها امکان ارائه آخرین یافته‌های محققان در خصوص اثر بخشی واکسن نیوکاسل در مزارع پرورش طیور فراهم و کیفیت واکسن‌های تولیدی در مقایسه با واکسن‌های وارداتی مقایسه می‌شود.

وی افزود: هر چند ما در شرایط تحریم قرار داریم ولی این تحریم‌ها تأثیر چندانی در تولید واکسن نیوکاسل در مؤسسه رازی نداشته است و با توجه به اینکه این بیماری باعث تلفات زیادی در مزارع گوشتی و تخم گذار کشور می‌شود، به دنبال افزایش ظرفیت تولید هستیم.

معاون تحقیقات و فناوری مؤسسه رازی با اشاره شیوع بیماری نیوکاسل و آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال‌های قبل گفت: بخش زیادی از جمعیت طیور کشور طی سال‌های اخیر با این بیماری‌ها درگیر بوده و خسارت‌های زیادی نیز به بار آمده ولی با اقداماتی که سازمان دامپزشکی در گستره واکسیناسیون در کشور صورت داده این بیماری‌ها تا حد زیادی کنترل شده است.

مطلب پیشنهادی

چهارمحال و بختیاری از استان‌های امن در تولید فراورده‌های دامی است

استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به قابلیت‌های این استان در حوزه دامپروری، گفت: این …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *