قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / یادداشت مدیر مسئول؛ پیشنهادهایی به نمایندگان دیپلماسی دامپزشکی ایران در پاریس

یادداشت مدیر مسئول؛ پیشنهادهایی به نمایندگان دیپلماسی دامپزشکی ایران در پاریس

فاخته– این روزها پاریس به عنوان مقر سازمان oie میزبان اجلاس سران دامپزشکی کشورهای جهان است و محل آمد و شد وزرای کشاورزی و روسای دامپزشکی از اقصی نقاط دنیا؛ فارغ از دغدغه ها و مشکلات پیش روی سازمان دامپزشکی کشور، این ایام فرصت مناسبی است تا از رهگذر آن‌ برخی مسائل این سازمان در حوزه بین الملل پی گیری شود.

ضمن تقدیر از حجم بالای دیدارهای هیات ایرانی با هیات های دامپزشکی سایر کشورها، نگارنده برگزاری این اجلاس را بهانه ای قرار داد تا به این شکل به برخی مسائل موجود در دامپزشکی پرداخته و پیشنهادهایی مبنی بر حل این مشکلات ملی و فراملی از طریق تعامل های صورت گرفته در این اجلاس ارائه کند.

اولین پیشنهاد ایجاد «شبکه یا ائتلاف متحد دامپزشکی کشورهای مسلمان» است که با توجه به برخی قرابت ها در حوزه دین و مذهب از جمله؛ تجارت حلال و ذبح حلال می تواند در این فرصت به وقوع بپیوندد و ضمن ایجاد جایگاه مناسب و بالنده برای کشورهای عضو، سهم تجارت در این بخش ها را نیز افزایش دهد و همچنین ایجاد این شبکه حتی می تواند شبیه آنچه در نیروهای نظامی کشورهای مختلف و ائتلاف آها در مواقع بحران -شبیه رخداد آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان که ۲۷ میلیون قطعه طیور در آن معدوم شد-دیده شده ؛ باعث ایجاد یک نیروی مقتدر متشکل از  دامپزشکی کشورهای عضو شده و با توجه به تعهدات کشورهای یاشده، ضمن در اختیار قرار دادن نیروی انسانی، تجهیزات و ادوات، دامپزشکی کشورهای ائتلاف نیز به کمک کشور بحران زده آمده و در جهت کاستن از مخاطرات بحران، مدد لازم را به انجام رسانند؛ قطعا این مورد می تواند در جهت کاستن از مخاطرات تحریم ها نیز برای کشورهای عضو، موثر واقع شود.

دومین پیشنهاد بررسی مسائل آموزش دامپزشکی در جهان و استفاده از تجارب آموزشی و پیکارها(کمپین ها)ی ارتباطی کشورهای موفق و پیاده سازی «ارتباطات مشارکتی» در جهت آموزش های دامپزشکی است. بنا به اظهار نظر متخصصان علوم ارتباطات، «ارتباطات مشارکتی» یک تعامل دوسویه و پویاست که به واسطه گفتگو «روستائیان» را متحول کرده و آنان را توانمند می سازد تا در فرآیند توسعه به طور کامل واردشده و خود اتکا شوند، که این موضوع با توجه به اینکه روستاییان به عنوان اقشار تولیدکننده در حوزه دام و طیور هستند جای تامل بسیار و تلاش بیشتر دارد.

سومین پیشنهاد، ایجاد شبکه و هیات های تجاری دامپزشکی با مسولیت سازمان دامپزشکی کشورها و با حضور تجار، واردکنندگان و صادرکنندگان کالاهای دارویی، تجهیزات دامپزشکی و …و انجام مراودات بعدی در جهت رفع موانع اقتصادی، افزایش تبادلات بین المللی، کاستن از اثرات سوء تحریم ها و … است. قطعا چنین شبکه و هیات هایی ضمن افزایش اقتدار دامپزشکی کشورها، سبب ساز تسهیل در توسعه تجارت و ارتقای جایگاه اقتصادی و تجاری دامپزشکی نیز خواهد شد.

آنچه بیان شد تنها خلاصه ای بود از ۳ پیشنهاد فاخته برای رشد و تعالی دامپزشکی کشور و در این مسیر، قطعا همکاری نهادهای بالادستی از جمله نهادهای سیاسی و اجرایی مرتبط بیش از پیش در اجرایی کردن و بارور کردن پیشنهادها اثرگذار خواهد بود. قطعا هر کدام از این موارد به نوبه خود جای بحث ها و بررسی های کارشناسی عمیق در جهت اجرایی شدن دارد که از ذکر آن در اینجا خودداری شده است.

هادی زارعی

مدیر مسئول

مطلب پیشنهادی

خواننده زن به دلیل نگهداری مار، شیر و تمساح به دردسر افتاد!

یک خواننده زن در پاکستان به دلیل نقض قانون در نگهداری از حیوانات وحشی به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *