قالب وردپرس درنا توس
خانه / پیشنهاد سردبیر / فرهنگ سوزی با چراغ خاموش/ «سگ گردانی» تفریحی با رنگ و بوی توطئه

فرهنگ سوزی با چراغ خاموش/ «سگ گردانی» تفریحی با رنگ و بوی توطئه

نگهداری از حیواناتی مانند سگ و سگ گردانی در خیابان و پارک‌ها این روزها یکی از تفریحات جوانان شده که چراغ خاموش فرهنگ این مرز و بوم را هدف قرار داده و این زنگ هشداری برای مسئولان است.

به گزارش فاخته به نقل از مهر این روزها با گذر در کوچه خیابان‌ها و پارک‌های شهر شاهد صحنه‌هایی هستیم که حرکت چراغ خاموش دشمن را نشان می‌دهد.

تا پیش از این پدیده سگ گردانی را شاید مختص شهرهای بزرگی چون تهران و محله‌های مرفه نشین می‌دانستیم ولی این مسئله فقط به طبقات مرفه جامعه محدود نمی‌شود و تب این تفریح که بوی توطئه از آن می‌آید و فرهنگ این مرز و بوم را چراغ خاموش هدف قرار داده در شهرهای کوچک‌تر و حتی شهرهایی که داعیه دار فرهنگ هستند بالا گرفته است و این زنگ هشداری برای مسئولان اجتماعی است.

در سال‌های قبل داشتن سگ‌های فانتزی به نوعی نشانه طبقه اجتماعی مرفه محسوب می‌شد اما اکنون افراد از طبقات مختلف اجتماعی حتی پایین هم به داشتن سگ‌های اینچنینی و سگ گردانی در سطح شهر روی آورده اند و سگ‌هایی که قبلاً در ماشین‌های خارجی و شاسی بلند بودند اکنون سر از پنجره پرایدها در می‌آورند.

حیوانی که قبلاً فقط برای مراقبت و نگهبانی نگهداری می‌شد، امروز در خانه‌ی بسیاری از شهروندان ما در مدل‌های متفاوت تزئینی و پا کوتاه و… لباس دارد و جای خواب. غذای آنچنانی می‌خورد و واکسن‌های دوره‌ای باید داشته باشد. در این میان هم به دلیل آپارتمانی شدن بیشتر خانه‌ها نگهداری از این حیوانات خانگی به چالش تبدیل شده است.

دستگاه‌های امنیتی نظارت بیشتری داشته باشند

عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر بیرجند در گفتگو با مهر در خصوص عارضه سگ گردانی در بیرجند می‌گوید: نگهداری از سگ در خانه فقط جهت تفریح، البته به جز سگ‌های نگهبان، سگی که چوپان کنار خود دارد، سگ‌های هلال احمر که برای کمک تربیت شده اند، سگ‌های مواد یاب نیروی انتظامی که بحث‌های امنیتی را دنبال می‌کنند و … در اسلام مورد مزمت است.

حجت الاسلام عبدالرزاق نژاد می‌افزاید: این شیوه‌های زندگی نشان دهنده پول داری است چون همه می‌دانیم این سگ‌ها چه قیمت‌های میلیونی دارند و هزینه‌ی نگهداری از آنها چقدر زیاد است.

وی ادامه می‌دهد: در حالی که این افراد پول‌هایشان را در چنین زمینه‌هایی صرف می‌کنند، نه اینکه بخواهم جایگاه انسان‌ها را با سگ مقایسه کنم، باید بگویم خیلی‌ها برای تأمین همان یک میلیون تومان مانده اند. پس نه انصاف است و نه عدالت که عده‌ای از ما پول و هزینه مان را صرف یک حیوان کنیم در حالی که می‌دانیم انسان‌های زیادی به این پول نیاز دارند.

وی ادامه می‌دهد: عده‌ای برای نان شب خود مانده اند، در تأمین داروهای خود و حتی کوچک‌ترین نیازهای خود مجبورند به سختی کار کنند آنگاه در همین شهر خانه‌هایی را می‌بینیم که میلیون‌ها تومان برای یک سگ خرج می‌کنند.

وی از دستگاه‌های امنیتی خواست نظارت بیشتری در این خصوص داشته باشند تا از شایع شدن بیش از حد این موضوع در شهر جلوگیری شود.

عبدالرزاق نژاد با اشاره به نکات اسلامی درباره سگ اضافه کرد: در اسلام دو حیوان را داریم که نجس العین خوانده می‌شوند یکی سگ و دیگری خوک، علت این حکم اسلام نیز بیماری‌های سختی است که از طریق این حیوانات به انسان سرایت می‌کند و درمان‌های بسیار طولانی در پی دارد.

وی ابراز امیدواری کرد با مشارکت همه نهادهای فرهنگی هر چه زودتر مقابله با این موضوع در دستور کار قرار گرفته و همه پیامدهای این رفتار غرب زده و به دور از انصاف و توجه به همنوع را مد نظر قرار دهند.

بیماری‌هایی که در کمین است

پژوهشگران آمریکایی اعلام کردند: افرادی که از سگ‌های خانگی نگهداری می‌کنند به دلیل اینکه اغلب پس از تماس با حیوان دست‌های خود را نمی‌شویند یا ممکن است این حیوان به رختخواب صاحب خود نیز راه پیدا کند، در بیشتر موارد میکروب‌های سگ به افراد منزل منتقل شده و احتمال انتشار میکروب بین اعضای خانواده نیز بیشتر می‌شود.

دکتر کیت استنسکی (keith stanski) محقق دانشگاه ایالتی کنزاس در این باره اظهار داشت: تحقیقات نشان می‌دهد که تقریباً تمام کسانی که سگ دارند با سگ شأن غذا می‌خورند و بیش از نیمی از آن‌ها به این حیوان اجازه می‌دهند که روی تختخواب شأن کنار آن‌ها بخوابد.

وی در ادامه تاکید کرد: آزمایشات نشان می‌دهد بسیاری از میکروب‌های مدفوع سگ، در اثر انگشتِ صاحبان آن‌ها، وجود دارد.

دکتر استنسکی همچنین دریافته است ۱۰ درصد از افرادی که در خانه سگ دارند دارای زنجیره‌های باکتریایی ” E coli ” هستند که هم در حیوان و هم در صاحب آن مشاهده می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی نیز با تائید این یافته‌ها به مهر می‌گوید: کیست هیداتیک مهمترین مشکلی است که باید فردی که در خانه اش سگ نگهداری می‌کند، به آن توجه کند.

محمد اصغر زاده بیان داشت: البته این عارضه تنها از سگ‌های خانگی منتقل نمی‌شود بلکه باید مراقبت کرد در هر منطقه‌ای که سگ در آن رفت و آمد دارد ممکن است توسط مدفوع سگ به این انگل آلوده شده باشد.

وی ادامه داد: همکاران ما در مطب‌های دامپزشکی آنچه درباره نگهداری؛ از نوع غذا گرفته تا واکسن و رعایت موازین بهداشتی را به افرادی که مراجعه می‌کنند را ارائه می‌دهند، حتی برای این سگ‌ها و هر حیوان خانگی که تحت مراقبت‌های دوره‌ای دامپزشکی باشد شناسنامه صادر می‌شود، اما نباید فراموش کرد که خطر همیشه وجود دارد چرا که این حیوان عامل بیماری‌های انگلی است.

وی گری، کک و شپش را از مهمترین بیماری‌های انگلی خارجی برشمرد که از طریق این حیوان خانگی منتقل می‌شود و یادآور شد: کوچک‌ترین سهل انگاری در مراقبت‌های بهداشتی از این حیوان می‌تواند به عنوان مثال باعث یک اپیدمی گسترده مانند شپش شود.

برخورد قانونی با سگ گردانی

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی نیز درباره برخورد قانونی با سگ گردانی گفت: در خراسان جنوبی و شهر بیرجند نسبت به سایر شهرهای کشور که خبر آن را داریم این موضوع بسیار اندک و به ندرت است.

سید محمد رضا سرافرازی تاکید می‌کند: اما برابر دستور مقام قضائی همکاران ما با افرادی که اقدام به سگ گردانی در خیابان می‌کنند برخورد می‌کنند.

وی اضافه کرد: حتی اگر فرد توسط خودرو اقدام به سگ گردانی کند بر اساس همان حکم قضائی متخلف محسوب می‌شود خودروی او متوقف و حتی ممکن است به پارکینگ منتقل شود.

در گذشته حیوانات در کنار انسان‌ها زندگی می‌کردند، اما محل نگهداری آنها کاملاً جدا بود، با رشد شهر نشینی این ارتباط از بین رفت. اما در این هیاهوی شهرنشینی انگار نگهداری از حیوانات خانگی به یک تب اجتماعی تبدیل شده است و متأسفانه در حال گسترش است.

نباید و نمی‌توان از بروز و شیوع چنین رفتارهایی بی تفاوت گذشت چرا که ترویج و تبلیغ این قسم رفتارها با برنامه است و توهم توطئه نیست؛ چنان که پس از جنگ عراق، آمریکایی‌ها هم در مراودات دوستی و هم در شکنجه‌ها از حیوانات در برخورد با مردم عراق و منطقه استفاده می‌کردند یا ترامپ در پاسخ آن همه هدایای ریز و درشتی که «بن سلمان» برای او برده بود، یک جفت توله سگ از نژادی خاص را به شاهزاده سعودی هدیه کرد! … همه اینها پیام دارد و نباید به سادگی از کنارشان عبور کرد.

«حیوان دوستی»، «حیوان گرایی» و «حیوان بازی» کلمه‌های معمولی نیستند بلکه کاملاً با برنامه خلق شده اند؛ فقط کافی است همین الفاظ را در شبکه‌های اجتماعیِ خارج از کشور جستجو کنید تا دریابید چه ریشه‌ای دارند و چقدر برایشان هزینه می‌شود!!

مطلب پیشنهادی

جمع‌آوری سگ‌های ولگرد نیازمند اقدام منسجم دستگاه‌های متولی است

معاون عمرانی فرمانداری قم گفت: برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد باید اقدام هماهنگ توسط نیروی انتظامی، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *