قالب وردپرس درنا توس
خانه / سر خط اخبار(همه عناوین) / اعضای هیات رئیسه تفحص از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی مشخص شدند

اعضای هیات رئیسه تفحص از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی مشخص شدند

سخنگوی کمیسیون کشاورزی گفت: در نشست امروز کمیسیون کشاورزی اعضای هیات رئیسه تحقیق و تفحص از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی مشخص شدند.

به گزارش فاخته، نورمحمد تربتی نژاد سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز(یکشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه) کمیسیون کشاورزی گفت: در این نشست گزارش عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اجرای پروژه های آبخیزداری با حضور نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو، مرکز پژوهش‌های مجلس و دیوان محاسبات، صندوق توسعه ملی و برنامه و بودجه ارائه شد.

مساحت حوزه های آبخیزداری کشور ۱۲۵ میلیون هکتار است

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اهدف اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در کشورشامل کاهش فرسایش خاک، افزایش آب‌های زیر زمینی و کنترل سیلاب‌ها و افزایش پوشش گیاهی است، تصریح کرد: مساحت حوزه های آبخیزداری کشور ۱۲۵ میلیون هکتار است که حدود ۲۰درصد آن معادل ۲۶ میلیون هکتار در برنامه مطالعه تفصیلی قرار گرفته که مطالعات ۱۱ میلیون هکتار آن انجام شده.

۱۵۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی جهت اجرای پروژه های آبخیزداری تخصیص یافت

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حادثه سیل سال جاری عملیات آبخیزداری نقش بسیار بالایی در جلوگیری از تخریب سیل در مناطق مربوطه داشت، ادامه داد: در سال گذشته ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه های آبخیزداری اختصاص یافت، در سال جاری این مبلغ ۱۵۰ میلیون یورو است.

وی با تاکید بر اینکه در سال گذشته مقرر شده بود که ۸۵۰ هزار هکتار طرح آبخیزداری انجام شود که ۸۰۰ هزار هکتار آن انجام شد، عنوان کرد: از مشکلات اساسی عدم اجرای کامل طرح‌های آبخیزداری عدم تخصیص کامل اعتبارات مصوب است.

نماینده مردم گرگان آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه در برنامه آبخیزداری لزوم ارتقا پوشش گیاهی، حفاظت منابع طبیعی و جنگل‌ها، تعادل دام و مرتع، جلب مشارکت مردمی و تشکل‌های غیر دولتی باید مورد نظر قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: ضرورت داشتن نظام پایش وجود دارد. مقرر شد نمایندگانی از کمیسیون از پروژه های اجرا شده بازدید بعمل آورده و گزارش آن ‌را جهت نظارت و حمایت بیشتر از طرح‌های آبخیزداری به کمیسیون ارائه شود.

گفتنی است هیات رئیسه تحقیق و تفحص از از عملکرد وزارت جهاد کشاورزی در خصوص چگونگی اجرای قانون اصلاح قانون استخدام مهندسان ناظر تولیدات کشاورزی و واردات محصولات کشاورزی و دامی با استفاده از ارز و تنظیم بازار انتخاب شدند.

همچنین بر اساس  رای اعضای کمیسیون جلال محمودزاده به عنوان رئیس، نورمحمد تربتی‌نژاد نایب رئیس اول، عباس پاپی‌زاده نایب رئیس دوم و اصغر مسعودی به عنوان دبیر انتخاب شدند./

مطلب پیشنهادی

واردات تخم چشم‌زده ماهی قزل‌آلا انحصاری نیست

معاون توسعه آبزی‌پروری شیلات ایران گفت: در حال حاضر حدود ۳۰ مرکز تکثیر و پرورش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *