قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / اختصاصی فاخته؛ مدیر کل دامپزشکی استان لرستان: هر آنچه که به عنوان تکلیف ادارای و وظیفه وجدانی بنا شده بود رعایت کردم و سعی کردم در این رابطه قصوری از من سر نزند

اختصاصی فاخته؛ مدیر کل دامپزشکی استان لرستان: هر آنچه که به عنوان تکلیف ادارای و وظیفه وجدانی بنا شده بود رعایت کردم و سعی کردم در این رابطه قصوری از من سر نزند

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان گفت: طی گزارشاتی که از بخشدار، فرماندار، دهیاری ها و دامداران دریافت کردیم به طوری بوده که حدود ۷۰۰۰ تن در صنعت آبزیان تلفات داشتیم‌.

دکتر زینب محمدخانی در گفت وگو با پایگاه خبری فاخته، در خصوص خسارت وارده به بخش دام و طیور بر اساس سیلاب اخیر در استان لرستان، اظهار کرد: در سال جاری با بحران بارش فراوان و نهایتا سیلاب در لرستان مواجه شدیم. این دو اتفاق در مورخ ۵ فروردین و دیگری در روز ۱۲ همین ماه رخ داد.

وی ادامه داد: با توجه به اطلاع رسانی های قبلی که از سوی مدیریت بحران استانداری و هواشناسی اعلام شده بود این دو اتفاق در استان ما قابل پیش‌بینی بود.

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان افزود: در روز پنجم فروردین ماه مراحل و اقدامات دامپزشکی به سه بخش قبل از سیل، حین سیل و بعد از سیل تقسیم شده بود و ما بلافاصله با معاونت بهداشت و درمان دامپزشکی کشور ارتباط حضوری پیدا کردیم.

محمدخانی خاطرنشان کرد: همچنین دستورالعمل چگونگی برخورد با بلایای طبیعی از جمله سیلاب را ما از ایشان دریافت کردیم و آن را به شهرستان و مدیریت بحران نیز ابلاغ کردیم.

وی تاکید کرد: تیم های ما نیز در قالب ۶ تیم عملیاتی، اجرایی، تدارک، پشتیبانی و نظارتی در اداره کل تشکیل شد. همچنین ما با مدیریت بحران استان کاملا هماهنگ بودیم و با تمام قوا و پتانسیل اداره دامپزشکی در حالت آماده باش برای مواجه شدن با سیلاب و بارندگی قرار گرفتیم.

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان با بیان اینکه ما با تمامی بهره برداران خود را تا جای ممکن ارتباط تنگاتنگ برقرار کردیم، عنوان کرد: اطلاع رسانی در این بازه زمانی به خوبی صورت گرفت تا روستاییان دام های خود را از معرض رودخانه ها و محل عبور سیلاب دور کنند.

محمدخانی اضافه کرد: خوشبختانه در ۵ فر فروردین ماه تلفات کمتری را شاهد بودیم و حجم بارندگی به میزانی نبود که به غیر از آبزیان بر دام و طیور ما تاثیرگذار باشد. متاسفانه در ۱۲ فروردین ماه آنچه که در لرستان رخ داد سبب به وجودشان آمدن خسارات بسیار زیادی شد.

وی تصریح کرد: براساس گزارشات واصله ما تا به امروز در حال بررسی بوده و رقمی که اعلام می‌شود در حال تدوین و جمع بندی نهایی بوده و امکان تغییر آن وجود دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان بیان کرد: طی گزارشاتی که از بخشدار، فرماندار، دهیاری ها و دامداران دریافت کردیم به طوری بوده که حدود ۷۰۰۰ تن در صنعت آبزیان تلفات داشتیم.

محمدخانی ادامه داد: استان لرستان در کنار استان چهارمحال بختیاری یکی از قطب های مهم تولید ماهیان سردآبی است و این رقم برای ما بسیار بالا بود.

وی با بیان اینکه همچنین حدود ۵۵۰ راس دام سنگین نیز تلفات داشتیم، گفت: علاوه بر آن در بخش دام سبک ۵۰۰۰ راس تلف شده اند.

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان ادامه داد: حدود ۳۸ هزار قطعه طیور گوشتی نیز از بین رفته و امید داریم با بسترسازی مناسب تر نسبت به قبل بتوانیم در زمان مواجه شدن با بحران های طبیعی کنترل و اقدامات لازم را انجام دهیم.

محمد خانی در خصوص تفاوت آمار اعلام شده با آمار منتشر شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی، افزود: تفاوت آمار داشتیم، نهایتا برای آنکه این تفاوت ها به حداقل و صفر برسد دو کارگروه تشکیل دادیم که یکی از آن ها در حوزه استانداری، دامپزشکی، جهاد کشاورزی و فرمانداران بوده همچنین کارگروه اجرایی ما که در حال جمع بندی آمار بوده شامل فرمانداران، بخشداران، دامپزشکی، جهاد کشاورزی، شیلات و… می شود که در این کارگروه در حال بررسی کلیه گزارش های مربوطه هستیم.

وی در خصوص شایعات پیرامون فروش داروهای دامی اهدایی برای مناطق سیل زده در قالب بازار آزاد، گفت: متاسفانه همواره در حوزه هایی مختلف شاهد ورود دلالان و سواستفاده این افراد از بازار هستیم.

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان بیان کرد: در شرایط بحران موضوع قاچاق دارو شدت بیشتری می‌گیرد، اما خوشبختانه همکاران ما در دامپزشکی و سازمان صمت و بخش توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی تیم مشترکی را با همکاران سازمان تعزیرات ایجاد کرده و گزارشات پیرامون این موضوع را مورد بررسی قرار می دهند.

محمدخانی در خصوص میزان کمک دریافتی از سازمان دامپزشکی ‌و استان های هم جوار، خاطرنشان کرد: در همان ابتدای عید جناب دکتر رفیعی پور رییس سازمان دامپزشکی کشور ابلاغ کردند و با کمک دکتر ماکنعلی اولین کمیته را در استان قبل از شروع سیلاب تشکیل دادیم.

وی اظهار کرد: همواره ما از سوی سازمان دامپزشکی مورد حمایت قرار گرفتیم و با بنده دائما در ارتباط بودند و از حیث مالی نیز ما را برای خرید سم، ضدعفونی کننده، واکسن و …حمایت کردند.

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان تصریح کرد: ما در این مدت از استان های هم جوار، آذربایجان، خراسان، اصفهان، همدان، مرکزی، ایلام، کرمانشاه و … مورد حمایت قرار گرفتیم که جای بسی قدردانی دارد‌.

محمدخانی در خصوص تامین سلامت فرآورده های خام دامی برای خانوارهای سیل زده در نبود یخچال، تاکید کرد: خوشبختانه از ابتدای سیل تیم های دولتی در کنار ما بودند و در کنار آن بخش خصوصی نیز همپای ما بود و سعی کردند تا جایی که می‌توانند خدمات خود را ارائه کنند.

وی ادامه داد: دو مورد از کشتارگاه های ما به صورت داوطلبانه با امکانات کامل خود اولین آشپزخانه سیار برای مردم سیل زده شهرستان پل دختر فراهم کردند و ۶۰ هزار پرس غذای گرم از طریق این کشتار گاه ها به صورت سه شبانه روز در بین مردم توزیع شد.

مدیرکل دامپزشکی استان لرستان در خصوص ارزیابی مدیریت بحران خود، عنوان کرد: ارزیابی بنده من را باید دکتر رفیعی پور و دکتر خادمی استاندار استان انجام دهند.

محمدخانی گفت: هر آنچه که به عنوان تکلیف ادارای و وظیفه وجدانی بنا شده بود رعایت کردم و سعی کردم در این رابطه قصوری از من سر نزند.

وی تصریح کرد: ما همواره در این بحران امکانات خود را در اختیار استانداری قرار دادم. خود من نیز به عنوان یک نیروی اجرایی در کنار مردم بودم.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

۲ کشتارگاه غیربهداشتی در البرز پلمب شدند

۲ کشتارگاه مرغ به علت عدم حضور ناظر شرعی و غیر بهداشتی بودن محیط  در …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *