قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / محیط زیست: نظر دامپزشکی درباره مرگ ۱۶۰ رأس قوچ و میش برای ما قابل قبول است

محیط زیست: نظر دامپزشکی درباره مرگ ۱۶۰ رأس قوچ و میش برای ما قابل قبول است

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نظر سازمان دامپزشکی در خصوص علت مرگ و میر ۱۶۰ رأس قوچ و میش در پارک ملی گلستان برای ما قابل قبول است.

به گزارش فاخته مجید خرازیان در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در ارتباط با اطلاعیه سازمان دامپزشکی درباره نتیجه بررسی‌ها مبنی بر علت تلفات ۱۶۰ رأس قوچ و میش در پارک ملی گلستان اظهار کرد: همان‌طور که سازمان دامپزشکی اعلام کرده این تلفات بر اثر بیماری براکسی بوده که ناشی از مصرف علوفه یخ‌زده توسط حیوان است.

وی ادامه داد: خوردن علوفه‌های یخ‌زده باعث خراش‌هایی در دستگاه گوارش حیوان می‌شود و زمینه برای بروز این بیماری  فراهم می‌شود.

مدیرکل دفتر حیات وحش و آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: این باکتری بی‌هوازی در حالت سلامت حیوان نیز وجود دارد که باعث مسمومیت داخلی و تلف شدن حیوان می‌شود.

خرازیان در خصوص تفسیر اطلاعیه سازمان دامپزشکی گفت: سرمای شدید علوفه را به حالت یخ‌زده در می‌آورد و برف و بوران هم به‌عنوان یک عامل مستعد‌کننده باعث ضعیف شدن بدن حیوان و ابتلا و مرگش می‌شود.

وی تصریح کرد: این باکتری در شرایط سلامت هم در بدن حیوان وجود دارد ولی ممکن است خیلی از بیماری‌ها در بدن حیوانی که قوی باشد چندان اثرگذار نباشد.

مدیرکل دفتر حیات وحش و آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این‌که سازمان دامپزشکی مرجع تشخیص بیماری‌ها در حیات وحش است، گفت: ما نیز از همان ابتدا سناریوهایی همچون مسمومیت‌های خارجی به‌واسطه خوردن سم توسط حیوان را هم داشتیم و بر همین اساس بررسی‌هایی نیز صورت گرفت که این موضوع را منتفی کرد، ولی در هر حال اعلام نظر سازمان دامپزشکی به‌عنوان مرجع اصلی این تلفات حیات وحش در گلستان برای ما قابل قبول است.

گفتنی است چهارم و پنجم فروردین ماه تلفات ۱۶۰ رأس قوچ و میش اوریال در پارک ملی گلستان خبر‌ساز شد، موضوعی که علت آن از سوی برخی از کارشناسان برودت شدید هوا در ۲۸ و ۲۹ اسفند در منطقه عنوان شده بود.

مطلب پیشنهادی

نامه‌ سرگشاده دامداران به وزیر صنعت؛قیمت مصوب سبوس ۴ ماهه ۱۵۰ درصد گران شد+سند

سه اتحادیه بخش دامپروری کشور با ارسال نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *