قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / علت دقیق مرگ وحوش در پارک ملی گلستان نامشخص ماند / احتمالات از بیماری دستگاه گوارش می گویند

علت دقیق مرگ وحوش در پارک ملی گلستان نامشخص ماند / احتمالات از بیماری دستگاه گوارش می گویند

با پایان یافتن بررسی های سازمان دامپزشکی علت دقیق مرگ وحوش در پارک ملی گلستان نامشخص ماند.

به گزارش فاخته عبدالوند رییس اداره مبارزه با بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی گلستان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان،گفت: مراکز تشخیص سازمان دامپزشکی کشور، در ۲ مرحله اقدام به آزمایش ویروسی، باکتریایی و سم شناسی نمود که در هر ۲ مرحله به علت از بین رفتن لاشه‌ها نتیجه حاصل نشد.
وی ادامه داد:لاشه حیوانات تلف شده که برخی منابع آن را ۱۶۲ راس و برخی ۲۰۰ راس اعلام می‌کنند، حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پس از مرگ این حیوانات به دست دامپزشکی رسیده بود.
عبدالوند افزود: آنچه که به عنوان نمونه به اداره تشخیص سازمان دامپزشکی ارسال شد، فاقد ارزش تشخیص بود و احتمال بیماری دستگاه گوارش بر اساس حدس و گمان و همچنین اظهارات محیط بانان و همکاران سازمان محیط زیست اعلام شده است.
وی در تشریح این موضوع افزود: پس از وقوع رویداد همکاران ما به منطقه اعزام شده و با محیط بانان از نزدیک گفتگو کردند که با توجه به اظهارات آنها، منطقه وقوع رویداد و زمان آن که با سرمای فروردین ماه همزمان شده بود، احتمال می‌دهیم به علت استفاده از علوفه یخ زده حیوانات دچار نوعی بیماری گوارشی غیر واگیر دار به نام کلوستریدیوم شده باشند.
در اوایل فرورین ماه امسال بیش از ۱۶۰ راس قوچ و میش و همچنین ۳ راس آهو در پارک ملی گلستان تلف شدند.
پارک ملی گلستان اولین پارک ملی ثبت شده ایران و همچنین یکی از ذخیره گاه‌های بزرگ ژنتیکی حیوانی و گیاهی دنیاست که در فهرست آثار یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

مطلب پیشنهادی

پس از محیط زیست نوک پیکان خبرگزاری تسنیم این بار دامپزشک معروف حیات وحش را نشانه رفت!

پس از حمله های دنباله دار تسنیم به سازمان محیط زیست، روز گذشته این خبرگزاری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *