قالب وردپرس درنا توس
خانه / رویدادهای دامپزشکی / استان ها / کانون بیماری تب برفکی در استان مرکزی ۴۳ درصد کاهش یافت

کانون بیماری تب برفکی در استان مرکزی ۴۳ درصد کاهش یافت

مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: کانون تب برفکی در فروردین امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۳ درصد کاهش یافته است.

به گزارش فاخته، دکتر« محسن شانقی » روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: ۹ کانون تب برفکی شامل ۶ کانون دام سنگین و سه کانون دام سبک فروردین سال جاری در شهرستان های اراک، خمین، فراهان و شازند مشاهده شد که تعداد این کانون ها در مدت مشابه سال گذشته ۱۶ کانون بوده است.
وی ادامه داد: انجام واکسیناسیون دام ها و ضدعفونی بدن و جایگاه ها دام ها از مهمترین عوامل کاهش کانون های بیماری تب برفکی در استان مرکزی بوده است.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: ۱۳ هزار و ۳۰۰ راس دام سنگین و ۱۸۹ هزار راس دام سبک در فروردین ماه امسال علیه بیماری تب برفکی واکسینه شده اند.
دکتر شانقی شمار کانون های بیماری تب برفکی در فصل زمستان سال گذشته در استان مرکزی را ۱۵ مورد عنوان کرد و گفت: تعداد این کانون ها نسبت به زمستان سال قبل از آن ۲ کانون کاهش یافته است.
وی یاد آور شد: یک میلیون و ۲۵۷ هزار راس دام سبک و ۲۱۲ هزار راس دام سنگین سال گذشته علیه بیماری تب برفکی واکسینه شده اند.
مدیرکل دامپزشکی استان مرکزی گفت: هفت میلیون متر مکعب جایگاه دام و ۶۴۶ هزار راس دام نیز پارسال با پنج هزار و ۵۴۰ لیتر مواد ضد عفونی علیه بیماری تب برفکی ضد عفونی شده اند.
شانقی به دامداران توصیه کرد در زمان اجرای عملیات مایه کوبی تب برفکی از خرید، فروش و نقل و انتقال کنترل نشده دام و تردد پرسنل و ماشین‌آلات بین واحدها خودداری کرده و ضمن همکاری با اکیپ‌های واکسیناسیون نسبت به اعمال شرایط بهداشتی در واحدهای دامی خود اقدام کنند.
استان مرکزی با ۱۲ شهرستان، و یک هزار و ۵۳۹ روستا، دارای ۶۲۲ واحد مرغداری صنعتی، ۴۹۱ واحد گاوداری صنعتی و ۱۹۱ واحد کارگاه پرورش آبزیان است. 

مطلب پیشنهادی

واردات تخم چشم‌زده ماهی قزل‌آلا انحصاری نیست

معاون توسعه آبزی‌پروری شیلات ایران گفت: در حال حاضر حدود ۳۰ مرکز تکثیر و پرورش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *