قالب وردپرس درنا توس
خانه / دام / رییس سازمان دامپزشکی کشور: درمان ۳۲۰۰۰ رأس دام ،۱۴۰۰۰ مورد پایش بیماری،۵۰۵۰۰۰ متربع سم پاشی اماکن دامی در مناطق درگیر سیل و در معرض سیل

رییس سازمان دامپزشکی کشور: درمان ۳۲۰۰۰ رأس دام ،۱۴۰۰۰ مورد پایش بیماری،۵۰۵۰۰۰ متربع سم پاشی اماکن دامی در مناطق درگیر سیل و در معرض سیل

رییس سازمان دامپزشکی کشور با حضور در برنامه مجله دامپزشکی رادیو سلامت، به اقدامات قبل، حین و پس از بروز سیل در مناطق سیل زده از بعد مخاطرات بهداشتی اشاره کرد.

به گزارش فاخته به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر علیرضا رفیعی پور رییس این سازمان با حضور در استودیو پخش برنامه مجله دامپزشکی ایران از رادیو سلامت در ارتباط با آسیب‌های ناشی از بروز سیل گسترده در مناطق مختلف کشور و اقدامات این سازمان گفت: نخستین اقدام این سازمان قبل از وقوع سیل، ارسال بلافاصله دستورالعمل از قبل آماده شده مدیریت بحران در شرایط بروز سیل به ادارات کل دامپزشکی استان ها بوده است تا بر اساس آن مدیران دامپزشکی بدانند که قبل، حین و بعد از بروز سیل چه اقداماتی را باید انجام دهند.

وی با یادآوری اینکه در بروز حوادث غیر مترقبه، اولویت اول حفظ جان انسان هاست،

افزود: در حوزه سیاستگذاری استانی همه می‌دانند بعد از امداد رسانی و نجات جان مردم، بویژه در روستاها توجه اصلی، به نجات و حفاظت از دامهاست، کما اینکه در سیل اخیر نیز چه بسیار روستاییان و دامداران که حاضر به رهاکردن دام‌های خودشان نبوده‌اند.

رفیعی پور با بیان اینکه دستورالعمل قبل از وقوع سیل نیز با همین انگیزه پیش‌بینی شده است،

اظهار نمود: با توجه به تمهیدات پیش بینی شده و اطلاع رسانی بموقع، هرجا دسترسی وجود داشت، دامها به مناطق امن‌تر منتقل شدند. ولیکن با توجه به حجم عظیم سیل در همه موارد امکان دسترسی نبود و در مواردی با وضعیت دردناک تلفات انواع دام‌های اهلی روستاییان مواجه بودیم.رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به خسارت گزارش شده از مناطق سیل زده با بیان اینکه این اتفاق همه مسوولان را به این فکر انداخته است تا جهت پیشگیری از اتفاقی مشابه که به جرأت می‌توان ادعا کرد با  گستردگی اخیر بی‌سابقه بوده است، کارشناسان و مسوولان باید”حریم‌های خطر” را به درستی فارغ از حریم‌های بهداشتی دامداری‌ها و مرغداری‌ها با یکدیگر و یا سایر مراکز مرتبط شناسایی کنند. به گونه‌ای که تأسیسات دام، طیور و به ویژه مزارع آبزیان، نباید در مناطق پر مخاطره همجوار رودخانه‌ها احداث شوند. کما اینکه برخی واحدهای دامداری در پلدختر با وجود فاصله ۱۵۰ متری از بستر رودخانه تخریب شده اند و حتی وسعت سیل، ۱۰۰ متر آن سوتر از این واحد ها را هم تحت تأثیر قرار داده است.

رفیعی پور در مورد مساعدت تشکل خاصی در جمع آوری دام‌های تلف شده پراکنده با سیل و مخاطرات بهداشتی آنها در منطقه گفت: در شرایط کنونی، با توجه به وسعت درگیری ها، سازمان های مختلف نسبت به ارائه خدمات رسانی به آسیب دیدگان بر حسب وظایف تخصصی خود اقدام می نمایند و اقدامات مرتبط با بهداشت دام و پیشگیری از بیماری مشترک بین انسان و دام در حوزه دامی نیز توسط همکاران دامپزشکی انجام می گیرد و در اینجا بنده با کمال افتخار اعلام می نمایم که همکاران دامپزشکی در هر دو بخش دولتی و داوطلب از بخش خصوصی در مناطق مختلف در حال ویزیت رایگان و انجام اقدامات مرتبط با پیشگیری از بیماری از جمله واکسیناسیون، سمپاشی رایگان دام و اماکن دامی، ضدعفونی اماکن دامی و همکاری در دفن بهداشتی دام‌های تلف شده حضور داشته و این روند تا پایان شرایط فعلی ادامه خواهد داشت و همکاران سازمان دامپزشکی در کنار سایر سازمان امدادرسان در منطقه حضور خواهند داشت تا با ارائه خدمات بهداشتی به مردم و بویژه دامداران تسکین دهنده بخشی از دردهای این عزیزان باشند. از سایر اقدامات دامپزشکی در مناطق درگیر سیل می توان به همکاری در جمع آوری و دفن کود مرغی و لاشه طیور تلف شده محصور در گل و لای اشاره نمود که این موضوع بویژه در استان گلستان نشان دهنده شرایط سخت کاری همکاران بنده در اکیپ های دامپزشکی بوده است.

رفیعی پور در ادامه به امکان تماس های مردمی با مراکز دامپزشکی اشاره نمود و اظهار نمود شماره ۱۵۱۲ در تمام ساعات شبانه روز جهت تماس و مخابره هرگونه موارد مرتبط با دامپزشکی فراهم است و دامداران و مردم عزیز در شهر ها و روستاهای درگیر سیل می توانند با مراکز دامپزشکی تماس بگیرند و علاوه بر درخواست کمک از دامپزشکی جهت ارائه خدمات بهداشتی مرتبط با دام، تخلفات بهداشتی از جمله فروش و عرضه دام‌های بیمار یا لاشه های پراکنده ناشی از بروز سیل و یا تخلفات بهداشتی مرتبط با بهداشت فراورده های خام دامی را در اسرع وقت با شماره ۱۵۱۲ به نزدیکترین مرکز دامپزشکی اطلاع دهند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه بسیاری از همکاران بخش دولتی و خصوصی دامپزشکی کشور همزمان با بروز سیل در واحدهای دامداری‌ و مرغداری‌ محل خدمت حضور داشته و در صورت عدم حضور مستقیم همکاران نیز توصیه های لازم از طریق کانال های ارتباطی و پیام کوتاه و اطلاعیه های عمومی به بهره برداران دامپزشکی ارائه گردیده است افزود: جالب است که در تمام واحدهای دامداری و مرغداری که امکان عمل به هشدارهای وقوع سیل برای آنها فراهم بوده، میزان آسیب ها قابل توجه نبوده و و در این واحدها صحنه‌های ناگوار خاصی دیده نمی‌شد. با این وجود نمی‌توان حجم خسارت وارد شده را در یک یا چند مصاحبه به خوبی منتقل کرد، اما می‌توان تأکید کرد با اتخاد تدابیر مناسب قبل، حین و بعد از بحران ها، می توان حجم خسارات را بطور قابل ملاحظه ای کاهش داد.

 رفیعی پور در ادامه به کمیت اقدامات سازمان دامپزشکی کشور متعاقب سیل اشاره نمود و با اعلام اینکه تاکنون ۵۰۰۰ لیتر ضدعفونی کننده جهت ضدعفونی اماکن مصرف، ۳۲۰۰۰ رأس دام درمان،۱۴۰۰۰ مورد پایش بیماری،۵۰۵۰۰۰ متربع سم پاشی اماکن دامی در مناطق سیل زده و در معرض سیل انجام شده است افزود: ضمن دفن بهداشتی در حدود یک میلیون قطعه طیور، ۶۴۰۰ رأس دام، تاکنون۹۰۰ هزار رأس دام نیز علیه بیماری مهم شاربن (در موارد بحران هایی مانند سیل که خاک جابجا می شود بروز پیدا می کند) واکسینه و علیه این بیماری ایمن شده اند.

 رفیعی پور در پایان با یادآوری اینکه با فروکش کردن سیل، آلودگی آب و ازدیاد حشرات موذی می‌تواند مخاطره آمیز باشد. افزود: این موضوع نیز با حساسیت توسط همکاران بنده دنبال خواهد شد و بر این اساس پایش بیماری توسط همکاران ما ادامه خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی: از دولت می‌‎خواهم به حقوق و مزایای پرسنل جهاد کشاورزی توجه ویژه‌‎ای داشته باشد

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی، گفت: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *