قالب وردپرس درنا توس
خانه / آبزیان و زنبور عسل / توسعه همکاری ایران و عمان در زمینه های آبزی پروری، صید و صیادی

توسعه همکاری ایران و عمان در زمینه های آبزی پروری، صید و صیادی

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: ایران و عمان ظرفیت های خوبی برای همکاری های مشترک شیلاتی دارند و در زمینه های انتقال دانش فنی و تجربیات در بخش های آبزی پروری، صید و صیادی، فرآوری، بهبود کیفیت و صادرات می توانند توسعه مناسبات داشته باشند.

 

به گزارش فاخته، «نبی الله خون میرزایی» روز یکشنبه در دیدار « حمد بن سعید العوفی» معاون وزیر در امور ماهیگیری کشور عمان و هیات همراه با وی در محل سازمان شیلات ایران افزود: کشور سلطان نشین عمان دارای مشترکات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی با جمهوری اسلامی ایران است و در گذشته مراودات خوبی در زمینه هم افزایی در حوزه های فعالیت های شیلاتی بین دو کشور انجام شده است.
وی هدف از سفر هیات عمانی به ایران را ادامه همکاری های پیشین و بازدید از توانمندی های بخش های دولتی، تحقیقاتی، اجرایی، تشکل ها و بخش خصوصی و زیرساخت های موجود عنوان کرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره تولیدات شیلاتی ایران گفت: اکنون سالانه نزدیک به ۵۰۰ هزارتن ماهی گرمابی و سردآبی، ۵۰ هزارتن میگوی پرورشی، سه هزارتن گوشت ماهیان خاویاری، پنج تن خاویار پرورشی، بیش از ۱۵ هزارتن پرورش ماهی در قفس، نزدیک به ۲۰۰ میلیون قطعه ماهیان زینتی از محل آبزی پروری در کشورما تولید می شود. 
وی تصریح کرد: سالانه بیش از ۷۷۰ هزارتن ماهی و میگو از صید ساحلی و فراساحلی، بیش از ۱۷۰ هزارتن از آبهای اقیانوس هند، بیش از ۳۳۰ هزارتن صید آبزیان کفزی انجام می شود که رقم قابل توجهی است.
به گفته وی، صید تن ماهیان با قلاب، افزایش صید فانوس ماهیان، تعدد کارخانه های فرآوری، افزایش سرمایه گذاری های گسترده و استفاده از نیروهای بومی تربیت شده در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته است.
خون میرزایی اظهارداشت: امروز ایران آمادگی سرمایه گذاری های مشترک با عمان را در زمینه شیلاتی دارد و می تواند تجربیات اجرایی ، دستاوردهای تحقیقاتی خود را در اختیار طرف عمانی قرار دهد.
به گزارش ایرنا، مسئولان شیلاتی ایران در این دیدار برای اقدام مشترک بین ۲ کشور خواستار دریافت مجوزهای صیادی در سواحل کشور پادشاهی عمان، کاهش نرخ های تعرفه گذاری و جایگزینی برای ارز تعرفه گذاری شدند.

** عمان خواستار واردات ماهی و میگوی خشک از ایران 
« حمد بن سعید العوفی» معاون وزیر در امور ماهیگیری کشور عمان در این دیدار صید و صیادی عمان را سنتی معرفی کرد و گفت: سال ۲۰۱۸ مجموع تولید صید و پرورش آبزیان کشورش ۵۵۳ هزارتن بود که نسبت به سال ۲۰۱۷ نزدیک ۵۰ درصد رشد یافت.
وی افزود: اکنون عمان بخشی از میگو و ماهی مورد نیاز خود را به شکل خشک از امارات وارد می کند که می توان از ظرفیت ایران برای واردات میگو و ماهی خشک استفاده کرد.
وی تلاش تهران – مسقط را برای گسترش روابط تجاری و تبادل اطلاعات شیلاتی یادآورشد و گفت : چهار سال قبل در سفری که به چابهار ایران داشتم، توانمندی ها و تجارب جمهوری اسلامی را از نزدیک در بخش صید، صیادی و کارخانجات فرآوری مشاهده کردم و معتقدم همکاری در حوزه های بین المللی مانند سازمان فائو و دیگر سازمان ها می تواند به نفع ۲ کشور باشد.
وی معاون وزیر در امور ماهیگیری عمان با بیان اینکه کشور متبوعش در پرورش میگو و صدف فعالیت دارد، اظهارداشت: توسعه برنامه های صید و صیادی و آبزی پروری وپرورش ماهی در قفس و توسعه پرورش ماهی سالمون را عمان آغاز کرده که می تواند تولیداتمان را تا سال ۲۰۲۳ به یک میلیون و ۳۰۰ هزارتن برساند. 
وی اظهار داشت: شیلات عمان دارای ۵۰ هزار صیاد فنی، ۲۳ هزار شناور کوچک، ۱۰۰ کارخانه فرآوری است و حدود ۳۰۰ هزارتن صادرات ماهی به ۶۳ کشور همجوار آسیای میانه، اروپا ، ویتنام و برزیل انجام می شود. 
وی تصریح کرد: قرار است با کمک بخش خصوصی و دولتی ۲ کشور شرکت های مشترک با ایران تشکیل شود تا عمان از کشتی های بزرگ صید و صیادی ایران که در اقیانوس هند، صید وسیعی دارد، و همچنین توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی از ماهی هایی که صید می کنند در کارخانه های فرآوری برای صنایع غذایی استفاده کند. 
به گزارش ایرنا، در این دیدار مسئولان شیلاتی ایران برای اقدام مشترک بین ۲ کشور خواستار دریافت مجوزهای صیادی در سواحل کشور پادشاهی عمان ، کاهش نرخ های تعرفه گذاری و جایگزینی برای ارز تعرفه گذاری شده است.

مطلب پیشنهادی

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی: از دولت می‌‎خواهم به حقوق و مزایای پرسنل جهاد کشاورزی توجه ویژه‌‎ای داشته باشد

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی ضمن گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی، گفت: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *