قالب وردپرس درنا توس
خانه / آموزش و پژوهش / نکاتی درباره دوره مصرف منطقی داروهای دامپزشکی

نکاتی درباره دوره مصرف منطقی داروهای دامپزشکی

رئیس اداره تشخیص و درمان دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: دوره مصرف منطقی داروها طبق تجویز دامپزشکی در اثربخشی دارو، موثر و حائز اهمیت است.

به گزارش فاخته به نقل از ایسنا منطقه خراسان جنوبی، فاطمه صباغ‌زاده اظهار کرد: بیشتر داروها از مواد شیمیایی ساخته شده و باقیمانده آن‌ها در محصولات دامی برای مصرف‌کنندگان می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد، به همین دلیل برای هر دارو، بسته به مدت زمان جذب و دفع آن، دوره منع مصرف فرآورده‌های خوراکی دامی در نظر گرفته می‌شود.

وی بیان کرد: مدت منع مصرف فرآورده‌های خوراکی دامی برای هر دارو توسط تولیدکننده باید روی برچسب و بروشور دارو درج شود.

رئیس اداره تشخیص و درمان دامپزشکی خراسان جنوبی ادامه داد: با توجه به اهمیت رعایت دوره پرهیز از مصرف فرآورده‌های خوراکی دامی( شیر، گوشت، تخم مرغ و عسل) به هنگام مصرف دارو و پس از قطع آن یا منع مصرف فرآورده‌های خوراکی دامی به هنگام مصرف دارو و پس از آن در صورتی که این مهم به نحو احسن مورد توجه قرار نگیرد، سلامت فرآورده‌های خوراکی دامی در خصوص باقیمانده‌های دارویی، پیامدهای تهدید‌آمیزی را برای مصرف‌کنندگان انسانی در پی خواهد داشت.

صباغ‌زاده یادآور شد: جدی‌ترین موضوع در این بحث مربوط به مصرف بی‌رویه (بیش از اندازه و یا نابجا) آنتی‌بیوتیک‌ها بوده که خطر مقاوم شدن انواع باکتری‌ها در برابر آن‌ها را به همراه خواهد داشت و پدیده مقاومت آنتی‌بیوتیکی امر کنترل و درمان بیماری‌ها را در دام و انسان به مخاطره می‌اندازد.

وی اظهار کرد: افزایش آگاهی از مقاومت آنتی‌بیوتیکی و پیامدهای ناگوار آن بر سلامتی جوامع یکی از شیوه‌های موثر برای محدودسازی بروز و گسترش باکتری‌های مقاوم است.

رئیس اداره تشخیص و درمان دامپزشکی خراسان جنوبی ادامه داد: دوره مصرف منطقی یک نوع آنتی‌بیوتیک به طور معمول چهار الی پنج و حداکثر ۱۰ سال است و پس از آن به دلیل ایجاد مقاومت، کم اثری و غیر اقتصادی شدن مصرف و مخاطرات بهداشتی باید از چرخه مصرف هرچند برای مدتی به طور موقت خارج شود.

صباغ‌زاده با بیان اینکه مشاهدات و گزارشات درمانگاهی دامپزشکان نشان دهنده کاهش اثربخشی برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان بیماری‌های عفونی است، تصریح کرد:  این آنتی‌بیوتیک‌ها  در ابتدا دارای آثار درمانی موثری بودند اما به تدریج از ارزش درمانی آن‌ها کاسته شده و در حال حاضر برخورد منطقی از دور مصرف خارج کردن آن‌ها است.

وی یادآور شد: امروزه بروز و گسترش پدیده مقاومت میکروبی در برابر مواد ضد میکروبی به ویژه آنتی‌بیوتیک‌ها یکی از چالش‌های جهانی حوزه‌های پزشکی و دامپزشکی است و کاهش اثربخشی و در مواردی بی‌اثری برخی آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان بیماری‌های عفونی پزشکان و دامپزشکان را به چالش کشانده است.

مطلب پیشنهادی

پول نداریم؛ فعلا امتیازی در کار نیست! بی نتیجه ماندن درخواست کارکنان وزارت جهادکشاورزی

اعمال افزایش تا ۵۰ درصدی امتیاز حقوقی کارکنان که بر اساس الزام قانونی از سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *