قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / یادداشت مدیر مسئول؛ باز با باران بی ترانه… یادآوری مخاطرات تاخیر در دفن لاشه های دام و طیور در مناطق سیل زده

یادداشت مدیر مسئول؛ باز با باران بی ترانه… یادآوری مخاطرات تاخیر در دفن لاشه های دام و طیور در مناطق سیل زده

فاخته- ظاهر این روزهای کشور ما نشان می دهد دوران سخت و محنت بار خشکسالی تمام شده و باران! نوید روزهای ترسالی و پایان تشنگی زمین را می دهد.

اما این باران، آن باران زیبای دوران کودکی مانیست؛ بلکه بارانی است بی ترانه و ویرانگر و یا شاید همان باران است و ضعف ما در ابنیه و زیرساخت ها سبب شده تا تعمت الهی به نقمت تبدیل شده و ویرانی و بی خانمانی برای هم وطنان سیل زده به ارمغان بیاورد.

هرچه هست این روزها همه در آزمونی دشوار هستیم چه آنهایی که در گرداب بلا گرفتارند و چه آنهایی که دور از این گرداب از کانال های مختلف می بینیم و می شنویم عمق فاجعه را.

آنچه که از نزدیک در مناطق سیل زده استان های گلستان و مازندران مشاهده کردم به راستی در قدرت قلم نیست که عمق آن را توصیف کند. هر آنچه بود آب بود و آب… آب بود و ویرانی های و خرابی ها… در این میان گذشته از خسارات و تلفات جانی، خسارات وارد شده به دام و طیور و آبزیان تاسف بار بود. دیدن هزاران قطعه مرغ تلف شده در مرغداری و مدفون شده دام ها در گل و لای صحنه های نازیبای این رخداد طبیعی بود.

در این میان دفن بهداشتی این لاشه ها از اهم اولویت هاست چراکه عدم توجه به این مورد می تواند تبعات زیانباری برای سلامت مردم منطقه و نیز دام و طیور باقی مانده در استان های سیل زده داشته باشد که با تمام سختی ها و مرارت های این فرایند، این موضوع توسط پرسنل دامپزشکی استان های خسارت دیده از سیل در حال انجام است. هرچند به دلیل راکد بودن آب در برخی مناطق حتی دسترسی به لاشه دام و طیور نیز همچنان با مشکل مواجه است و اتفاقا در این مناطق نیز خطر شیوع بیماری و عفونت ها بیشتر می باشد.

به نظر می رسد لازم است ستاد های بحران در استان ها موضوع دفن بهداشتی لاشه های دام و طیور به ویژه طیور در مرغداری های صنعتی و با جمعیت تلفات بالا را نیز در اولویت های اصلی قرار داده و حتی برای تخلیه چنین مراکزی نسبت به تخلیه مکانیزه آن با استفاده از مکنده های قدردتمند مورد استفاده در صنایع اقدام نمایند چراکه در چنین شرایطی حتی کارگر مورد نیاز برای تخلیه لاشه ها نیز دور از دسترس است و ماندن این تلفات در فارم های پرورش هر لحظه تهدیدی است برای سلامت منطقه.

و در پایان جا دارد تا از پرسنل سخت کوش و فداکار دامپزشکی که به دور از هیاهوی رسانه ای و سیل عکاس و فیلم بردار در دل بحران حضور یافته و برای رفع نگرانی های تولیدکنندگان و مردم سیل زده تلاش کردند قدردانی کنیم.

یادمان باشد؛ این روزها، سیلی سیل، آزمونی برای همه ماست!

 

مطلب پیشنهادی

تغییر رشته فرزندان اعضای هیات علمی از دامپزشکی به رشته‌های پزشکی متوقف شد

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت گفت: با تصمیم شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *