قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / یادداشت اختصاصی فاخته؛ دکتر علیرضا رفیعی پور، رییس سازمان دامپزشکی کشور/ بیان چشم انداز حوزه آبزیان به بهانه اجلاس OIE در شیلی

یادداشت اختصاصی فاخته؛ دکتر علیرضا رفیعی پور، رییس سازمان دامپزشکی کشور/ بیان چشم انداز حوزه آبزیان به بهانه اجلاس OIE در شیلی

فاخته – با توجه به محدودیت های صیادی امروزه عمده توجه در تامین غذای آبزیان متکی به آبزی پروری می باشد. به طوری که میزان تولیدات آبزی پروری در دنیا در حال حاضر از صیادی پیشی گرفته است و بیش از ۷۰ میلیون تن انواع آبزیان در دنیا تولید می شود و این میزان، تامین کننده ۱۹ درصد پروتئین مورد نیاز می باشد.

با توجه به اینکه تولید حیوانات خاکزی در جهت تامین پروتئین به دلیل محدودیت های اراضی کشاورزی و آب بسیار کند شده است امروزه رشد آبزی پروری نسبت به سایر دام ها بسیار بالاتر است.(حدود ۸-۶ درصد در مقایسه با ۲-۱٫۵ درصد دام ها) در این میان روی آوردن به استفاده از منابع دریایی در قالب پرورش ماهی در قفس و همچنین توجه جدی به اصلاح نژاد گونه های پرتولید کمک مضاعفی به این رشد کرده است.

کشور جمهوری اسلامی با داشتن اقلیم متنوع و سواحل مناسب در شمال و جنوب و رودخانه های زیاد در مرکز و غرب کشور دارای پتانسیل خوبی برای توسعه آبزی پروری می باشد و این توسعه می بایست با لحاظ نمودن مخاطرات بهداشتی و زیست محیطی توام گردد.

در حال حاضر بیش از ۱۱ هزار مزرعه پرورش ماهی و میگو با پراکندگی متنوع در اغلب استان های کشور وجود دارد که سالانه بیش از ۴۵۰ هزار تن انواع آبزیان تولید می نمایند. بر اساس آمار، میزان تولید آبزیان در کشور در سال ۱۳۹۵ عبارت بود از؛ ۲۲۰ هزار تن ماهیان کپور، ۱۶۰ هزارتن ماهیان سردآبی(قزل آلا)، ۳۰ هزار تن میگو و بیش از ۴۰ هزار تن آبزیان در منابع آبی داخلی و همچنین در برنامه ششم توسعه تولید بیش از ۲۰۰ هزار تن ماهی در دریا برنامه ریزی شده است.

اگرچه روند توسعه آبزی پروری در کشور دارای شیب صعودی تندی بوده است، لیکن بروز بیماری های مختلف به عنوان مهم ترین تهدید صنعت چند سال است که آبزی پروری کشور را دچار چالش جدی کرده است.

سازمان دامپزشکی کشور به عنوان متولی قانونی تامین بهداشت دام کشور وظیفه کنترل و پیشگیری این بیماری ها را بر عهده دارد و از طرفی تامین غذای سالم با حفظ استانداردهای سلامتی مبتنی بر اهداف سازمان دامپزشکی می باشد.

در این راستا دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های آبزیان سازمان دامپزشکی کشور به عنوان یک هسته فنی، مدیریت این مهم را بر عهده دارد و سالانه برنامه های متنوعی جهت کنترل این بیماری ها صورت می گیرد از جمله؛

. برنامه مراقبت از بیماری های اخطارکردنی میگوبا تاکید بر لکه سفید ویروسی

· برنامه مراقبت از بیماری های VHS، IHN در ماهیان قزل آلا

· برنامه مراقبت از بیماری هایKMV و SVC در ماهیان کپور

· برنامه مراقبت از بیماری های RSID و VNN در ماهیان دریایی

خوشبختانه با تدابیر صورت گرفته، روند بیماری های آبزیان در کشور یک روند کنترلی بوده و در حال حاضر با اپیدمی خاصی در این زمینه روبرو نمی باشیم، لیکن با توجه به مشکلات زیرساختی در روند توسعه آبزیان در کشور و نیاز به واردات بچه ماهی از سایر کشورها لزوم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه قرنطینه ای در جهت جلوگیری از بروز بیماری های فرامرزی ضروری می باشد.

سازمان بهداشت جهانی دام برنامه های متنوعی را برای ارتقای سلامت آبزیان در دنیا با توجه به چالش عظیم بیماری ها در دستور کار دارد و توصیه های لازم را به اعضا در این خصوص می نماید. نشست سالانه جهانی بهداشتی دام در خصوص سلامت آبزیان امسال در کشور شیلی در شهر سانتیاگو در حال برگزاری است و در این نشست که با حضور همه کشورهای عضو صورت می گیرد شعار آن «آینده ما در گرو همکاری و توسعه پایدار می باشد.»

در این خصوص بحث هایی در خصوص مدیریت بیماری های فرامرزی، نوظهور و نوپدید، امنیت زیستی در آبزی پروری آینده، مدیریت بیماری ها، ارتقای استانداردهای بین المللی OIE و همچنین سلامت آبزیان آینده ما صورت خواهد گرفت.

در حاشیه این گردهمایی ملاقات های دوجانبه ای با روسای دامپزشکی سایر کشورها در جهت ارتقای همکاری ها صورت می پذیرد.

 

۳ آوریل ۲۰۱۹

 Santiago-Chile

 شیلی- سانتیاگو

مطلب پیشنهادی

حیوانات قربانی گونه‌های بشری/ اهمیت رعایت حقوق حیوانات

۱۰ دسامبر روز جهانی حمایت از حقوق حیوانات است جاندارانی که مانند ما از بسیاری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *