قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / رییس سازمان دامپزشکی کشور عنوان کرد: آماده باش گروه های دامپزشکی در مناطق سیل زده شمال کشور/تشریح خسارات و اقدامات سازمان دامپزشکی در مواجهه با بحران سیل

رییس سازمان دامپزشکی کشور عنوان کرد: آماده باش گروه های دامپزشکی در مناطق سیل زده شمال کشور/تشریح خسارات و اقدامات سازمان دامپزشکی در مواجهه با بحران سیل

رییس سازمان دامپزشکی کشور اقدامات این سازمان و ادارات کل دامپزشکی استان های گلستان و مازندران را در مناطق سیل زده شمال کشور تشریح کرد.

به گزارش فاخته نیوز، دکتر علیرضا رفیعی پور در مشهد و در بازدید از فعالیت های گروه های نظارتی دامپزشکی استان در ایام نوروز افزود: طی روزهای گذشته، بروز سیل در استان های گلستان و مازندران خساراتی به حوزه دام و طیور زده است و مهم ترین موضوع این است که سازمان دامپزشکی در حوزه بحران هایی نظیر سیل مسئولیتی دوچندان برای اقدامات بهداشتی خود دارد از جمله اولویت ها، انجام واکسیناسیون دام ها علیه شاربن یا سیاه زخم است و با توجه به شرایط جوی  و امکان دسترسی به تلفات و خسارات همکاران دامپزشکی استان ها اقدامات خود را انجام می دهند .

وی گفت: خوشبختانه با گزارشاتی که از استان های گلستان و مازندران داشتیم دام این استان ها از اسفندماه عیله شاربن ایمن شده و این موضوع در موقعیت کنونی بسیار مهم و اثرگذار است.

رفیعی پور عنوان داشت: فعلا تمام مناطقی که با همکاری مدیریت بحران استان ها امکان ورود دامپزشکی بوده،ارزیابی ها، سم پاشی ها، ضدعفونی مناطق و دفن بهداشتی لاشه ها انجام شده و مناطقی هم که امکان تردد همکاران وجود ندارد با هماهنگی سازمان مدیریت بحران به محض آغاز امکان تردد چه به صورت زمینی و یا هوایی همکاران ما برای اقدامات بهداشتی نظیر دفن بهداشتی لاشه ها، انجام واکسیناسیون دام ها و نیز استفاده از داروهای ضدانگل و ضدعفونی مناطق به محل اعزام خواهند شد.

رفیعی پور یادآور شد: موضوع حایز اهمیت این است که در حال حاضر ۱۰ تا ۱۲ تیم در استان های گلستان و مازندران در حالت آماده باش هستند و به محل های خسارت دیده اعزام شده اند.

وی افزود: توسط همکاران دامپزشکی استان ها طیور بسیاری از مرغداری های در محاصره آب با هماهنگی مرغداران و کشتارگاه ها قبل از تلف شدن در اثر سیل به کشتارگاه ها اعزام شده تا حداقل خسارات اقتصادی به وقوع بپیوندد و سرمایه طیور منطقه محافظت شود.

وی گفت: گروه های ما در منطقه حضور دارند و امکاناتی مثل واکسن، سم و دارو تا یک هفته موجود می باشد و برای روزهای بعد نیز از تهران مواد لازم را ارسال خواهیم کرد تا اقدامات لازم صورت پذیرد.

رفیعی پور اعلام داشت: با حضور تمام وقت نیروهای دامپزشکی سازمان و ادارات کل استان های گلستان و مازندران در شرایط سخت کنونی بین مردم منطقه هستند و در صورت وقوع خسارت بلافاصله ارزیابی خسارت انجام وهیچ محدودیتی برای ارائه خدمات بهداشتی در مناطق سیل زده نداریم.

وی گفت: بر اساس گزار های رسیده خسارت وارده در استان گلستان در حوزه دام، طیور و آبزیان ۶۸ میلیارد تومان برآورد شده که در این میان ۷۰۰ هزار مرغ گوشتی و ۲ هزار راس دام سبک و ۱۷ راس دامس نسگین نیز تلف شده است و همچنین در استان مازندران نیز ۷۶ هزار قطعه مرغ مادر، ۸۷ هزار قطعه مرغ گوشتی، ۸ هزار قطعه مرغ بومی، ۲۵ راس دام سنگی، ۵۴۰ راس دام سبک و ۲ هزار کلنی زنبور عسل از بین رفته اند.

 

مطلب پیشنهادی

جلسه مشترک موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با سازمان دامپزشکی کشور

جلسه مشترک موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با سازمان دامپزشکی کشور برای بررسی همکاری های …

یک دیدگاه

  1. سلام اینجانب بابک نوابی در زمان زلزله کرمانشاه با یک تیم قوی و دارو به کمک هموطنان عزیز رفتیم .اگر در جایی که دوستان صلاح میدانند هماهنگ کنند تا دوباره تیم استان مرکزی جهت کمک اعزام شویم به مناطق اسیب دیده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *