قالب وردپرس درنا توس
خانه / آموزش و پژوهش / تزریق واکسیناسیون هاری حتی در نوروز/پنجه کشیدن گربه و حیوانات را جدی بگیریم

تزریق واکسیناسیون هاری حتی در نوروز/پنجه کشیدن گربه و حیوانات را جدی بگیریم

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به امکان انتقال بیماری هاری در تمام حیوانات خونگرم و حتی حیوانات خانگی گفت: با توجه به ارائه خدمات واکسیناسیون هاری در استان، در پنج سال گذشته تنها یک نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست داده است..

 

به گزارش فاخته به نقل از  روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز  محمدرضا کریمی ضمن تایید خطر انتقال بیماری هاری در تمام حیوانات اظهار کرد: در پنج سال  گذشته با اقدامات پیشگیرانه دانشگاه علوم پزشکی شیراز تنها یک مورد در استان گزارش شده که بر اثر گزش حیوان، فرد مبتلا جان خود را از دست داده است.

وی ادامه داد: با توجه به خطر هار بودن حیوانات، تزریق این واکسن در صورت حیوان گزیدگی و با هدف پیشگیری از ابتلا این بیماری امری ضروری است.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه با برنامه ریزی برای در ایام نوروز، تمامی مراکز بهداشتی و درمانی  شهری و روستایی فارس، حتی در نیمه شب نیز با مراجعه متقاضیان، موظف به تزریق واکسن هاری هستند، اضافه کرد: امروزه سعی شده در تمامی مراکز بهداشتی درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اتاقی به عنوان اتاق هاری تجهیز و راه اندازی شود.

دکتر کریمی افزود: در صورت بروز گزش و یا تماس هر نوع حیوان حتی حیوانات خانگی مانند گربه و سگ که منجر به مجروح شدن و یا خراش پوستی شد، لازم است به سرعت به نزدیک ‌ترین مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه شود.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه پنجه کشیدن گربه نیز به ‌مثابه گازگرفتگی حیوان، نیازمند درمان پیشگیری هاری عنوان کرد و گفت: شست و شوی محل حیوان گزیدگی با آب و صابون، گام نخست پیشگیری از ابتلا به بیماری هاری است، از طرفی باید دقت شود که در صورت نگهداری سگ و گربه، نسبت به واکسینه کردن سالانه آنها اقدام شود.

دکتر کریمی یادآور شد: شهروندان می توانند برای مطلع شدن از هر نوع خدمات بهداشتی و درمانی در ایام نوروز، به کمک سامانه ۱۹۰و یا ۱۵۹۰، سوالات و یا مشکلات خود را مطرح کنند تا از طریق اپراتور به آنان پاسخ داده شود.

مطلب پیشنهادی

مدیر کل تازه نفس سمنان در گفتگو با فاخته: پیشنهاد داده ایم که در بحث جابجایی مسئولان فنی،‌ اختیار به دست مجموعه دولت باشد تا کارفرما بنا به علایق شخصی نتواند مسئول فنی را تغییر دهد

فاخته– حمیدرضا حسینی در گفت‌وگو با پایگاه خبری فاخته، اظهار کرد: بنده متولد سال ۵۶ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *