قالب وردپرس درنا توس
خانه / پیشنهاد سردبیر / معمای تخصیص ارز دولتی به تولیدکنندگان دام/افزایش شدید قیمت گوشت داخلی با وجود افزایش واردات نهاده‌

معمای تخصیص ارز دولتی به تولیدکنندگان دام/افزایش شدید قیمت گوشت داخلی با وجود افزایش واردات نهاده‌

بررسی‌ها نشان می‌دهد، با وجود تخصیص ارز دولتی به نهاده‌های دامی شاهد افزایش قابل توجه قیمت محصولات نهایی گوشتی تولید داخل در بازارهای مختلف کشور بوده‌ایم.

به گزارش فاخته به نقل از خبرنگار  اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بررسی لیست اصلی ۲۵ قلم کالای اساسی که در سال ۹۷ با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده نشان می دهد، ۳گروه اصلی الف: کالای اساسی مصرفی (خوراکیها)، ب: اقلام مربوط به کشاورزی و دامداری، ج: دارو و تجهیزات پزشکی و همچنین کاغذ و لاستیک کامیون دیده می‌شود.

ماهیانه یک میلیارد دلار کالای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود

مهدی میر اشرفی رئیس کل گمرک گفته است؛ طی ۱۱ ماهه اخیر آماری از واردات کالاهای اساسی داریم که نشان دهنده بحران در این زمینه نیست و وضعیت مطلوب است. در این مدت ماهانه بالغ بر یک میلیارد دلار کالاهای اساسی به کشور وارد شده که به لحاظ وزنی ۷۰۰ هزار تن نسبت به مدت مشابه افزایش داشت.

به گفته رئیس  کل گمرک، در کالاهای اساسی بحران که نداریم هیچ بلکه در برخی قلم کالاها مثل ذرت یا گوشت واردات نسبت به مدت مشابه افزایش داشته و طی ۱۱ ماهه امسال قریب به ۱۱ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی هزینه شده است.

بر اساس اظهارات رئیس گمرک، در کنار افزایش ترخیص اقلامی مثل گوشت قرمز،  شاهد افزایش واردات اقلامی مانند ذرت که از نهادهای دامی و کشاورزی به حساب می‌آیند هستیم.

جدول زیر نشان دهنده افزایش قابل توجه واردات برخی اقلام اساسی در گروه کشاورزی که عمدتا به مصرف دام میرسد، طی ۱۰ ماهه نخست سال جاری است.

گفتنی است، بر اساس گزارش مرکز پژوهشهای مجلس، سالیانه ۱میلیون تن گوشت در کشور مصرف می‌شود که برآوردها نشان میدهد حدود ۷۰۰ هزار تن آن از محل تولید داخل و مابقی از طریق واردات تامین میشود. در حال حاضر دولت برای تامین گشت وارداتی ارز ۴۲۰۰ تومانی لحاظ کرده است که با بالا گرفتن چالش توزیع گوشت و افزایش شدید قیمتها از بهمن ماه شاهد شکل گیری صفهای طویل مقابل فروشگاههای زنجیره‌ای برای دریافت گوشت قرمز بوده ایم.

تعادل در بازار وارداتی و چالش در بازار گوشت تولید داخل

همانطور که اشاره شد در هفته‌های اخیر گوشت وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی از طریق فروشگاههای زنجیره‌ای در اختیار مردم قرار قرار گرفته است. در این بین هرچند شاهد تشکیل صفهای طولانی هستیم اما قیمتها در حوزه گوشت وارداتی تقریبا متعادل است. این درحالی است که قیمت گوشت تولید داخل با وجود بهره مندی از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین نهاده‌های دامی(خوراک دام) با افزایش غیر قابل توجیهی مواجه شده است. هنوز هیچ نهادی در این خصوص توضیحی ارائه نکرده است و همچنان شاهد اظهار نظرهایی درخصوص تاثیر یا عدم تاثیر قاچاق دام در گرانی گوشت قرمز در کشور هستیم. به نظر می‌رسد مسائلی از این دست بیشتر دامن زدن به حاشیه‌هایی باشد که ذهن تحلیلگران و ناظران را از مسئله اصلی یعنی نحوه تخصیص ارز به نهاده‌های دامی و به تبع توزیع محصول نهایی آن منحرف می‌کند.

سوال اصلی که در این جا وجود دارد، این است که چرا دولت  و مجلس حاضر شدند همچنان برای تولیدکنندگان دام داخلی یارانه ارزی خوراک دام در نظر بگیرند. به عبارت دیگر  وقتی قیمت نهایی محصولات کشاورزی به شدت افزایش یافته و به زعم بسیاری از کارشناسان راهکار دقیقی برای نظارت بر این حوزه وجود ندارد بهتر نیست تدبیر جدیدی در این حوزه اندیشیده شود؟

لزوم اعمال تغییرات در جدول تخصیص ارز دولتی در سال ۹۸

به گزارش تسنیم، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، در سال ۹۸  تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۲۵ قلم کالای اساسی مطابق سال ۹۷  ادامه  خواهد یافت. به نظر میرسد در صورت تداوم گرانی گوشت قرمز تولید داخل، دولت باید در  زمینه تامین و تخصیص ارز این حوزه تغییرات لازم را لحاظ کند.

مطلب پیشنهادی

۶۵ میلیون راس گوسفند و بُز در کشور داریم/۲.۵ میلیون بره اردیبهشت متولد شد

تعداد دام سبک کشور در اردیبهشت ماه امسال ۶۵.۶ میلیون رأس برآورد شد. به گزارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *