قالب وردپرس درنا توس
خانه / آموزش و پژوهش / دستگاه ایجاد سوختگی در پوست با قابلیت تنظیم درجه سوختگی

دستگاه ایجاد سوختگی در پوست با قابلیت تنظیم درجه سوختگی

محققان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز، برای نخستین بار در کشور، موفق به اختراع دستگاه ایجاد سوختگی در پوست با قابلیت تنظیم درجه سوختگی شدند.

 

به گزارش فاخته به نقل از وزارت علوم ،محققان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز، برای نخستین بار در کشور، موفق به اختراع دستگاه ایجاد سوختگی در پوست با قابلیت تنظیم درجه سوختگی شدند.

سیدحسین جارالمسجد عضو هیئت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز یکی از مخترعان این دستگاه گفت: یکی از مشکلاتی که با استفاده از وسایل و ابزار موجود، در زمینه تحقیقات بر روی سوختگی‌های پوستی وجود دارد، عدم امکان ایجاد سوختگی های آزمایشگاهی با درجه و عمق یکسان در حیوانات است.

وی هدف از اختراع حاضر را ایجاد وسیله‌ای برای القای سوختگی‌های با درجه و عمق یکسان با استفاده از دما، زمان و فشار کنترل شده اعلام کرد و افزود: این دستگاه با همکاری مهندس سیدابوالفضل صفوی خلخال برای نخستین بار در کشور اختراع شده و دارای گواهی نامه ثبت اختراع می‌باشد.

جارالمسجد با بیان اینکه با استفاده از این دستگاه، امکان ایجاد سوختگی های آزمایشگاهی با درجه و عمق یکسان جهت انجام تحقیقات، با استفاده از دما، زمان و فشار کنترل شده در تعداد نامحدودی از حیوانات آزمایشگاهی با گونه‌ها و اندازه‌های متفاوت ممکن می‌شود، گفت: این اختراع امکان تحقیقات گسترده در زمینه سوختگی و درمان‌های مرتبط با آن را برای محققان فراهم می‌سازد.

دانشیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز با تشریح بخش‌های مختلف این دستگاه افزود: قسمت اصلی دستگاه شامل یک هیتر الکتریکی بوده که حرارت دلخواه برای القای سوختگی های جلدی با درجه و عمق یکسان را در حیوانات آزمایشگاهی تولید می‌کند که گرمای تولیدی آن توسط یک میکروکنترلر و یک سنسور دمایی متصل به هیتر تحت کنترل قرار می‌گیرد.

وی افزود: بدنه آلومینیومی که این هیتر در داخل آن قرار گرفته، یک قالب آلومینیومی متصل به خود را تا رسیدن به دمای مطلوب اپراتور گرم می‌کند. همچنین اهرم جابه‌جاکننده هیتر و قالب آلومینیومی دارای دو سنسور جداگانه جهت کنترل زمان و کنترل فشار وارد شده توسط قالب آلومینیومی به پوست حیوان مورد آزمایش است.

جارالمسجد با اشاره به کاربردهای این دستگاه تصریح کرد: بهره‌برداری از این دستگاه که مورد استقبال مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی هم قرار گرفته امکان تحقیقات منسجم در درمان سوختگی‌های پوستی را فراهم می‌آورد.

سیدحسین جارالمسجد عضو هیأت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز یکی از مخترعان این دستگاه دارای رتبه دانشیار، سابقه انتشار بیش از ۲۵ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخل و خارج کشور و اجرای چندین طرح پژوهشی بوده و عضویت در کمیته اخلاق در پژوهش‌های زیستی دانشگاه تبریز و دانشگاه علوم پزشکی تبریز، مدیریت گروه علوم درمانگاهی و ریاست بخش جراحی و رادیولوژی دانشکده دامپزشکی از مسئولیت‌های اجرایی وی به شمار می‌رود.

مطلب پیشنهادی

پیشنهاد ساخت «گاندو تراریخت»

مسئول حوزه‌ نمایندگی ولی‌فقیه در جهادکشاورزی استان البرز پیشنهاد کرد فصل دوم سریال «گاندو» با …

یک دیدگاه

  1. به نظر من، اختراع مسخره و تهوع آوری است و قربانی آن، باز هم مثل همیشه، حیوانات هستند…نمی دونم واقعاً چه قدر ضرورت داشته این مثلاً اختراع؟…من بودم اسمشو می ذاشتم دستگاه شکنجه و اعتراف گیری از حیوانات…وای…متأسفم…کاش به جای وقت گذاشتن برای این کارهایی که هیچ گرهی را باز نمی کن، دنبال اختراعات بشردوستانه و انسانی می بودیم…این مشکل را حل کنیم و یک بسته پیشنهادی بدیم و راهی پیدا کنیم تا این همه کشتار نباشد در مورد سگ ها…فکرمان را روی این بگذاریم که چه گونه جلوی کشتار حیوانات را در جاده ها بگیریم…این روباه هایی که هر روز در جاده له می شوند…و خیلی کارهای دیگه…این آقای مخترع فکر نمی کنم با این اختراع عجیبشان، خوشحالی درونی داشته باشند…مطرح خواهید شد البته و یک عده به به چه چه خواهند گفت و در رتبه استادی و تدریس و …هم تأثیرگذار است اما به چه قیمتی؟!به لطف دانشمندان و نخبگان شهرمون دیگه نیازی نیست موش هارو آتیش بزنن….کافیه خیلی محترمانه بذارن زیر این اختراع شگرف تا با دستگاه بسوزونن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *