قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / اظهار نظر مسولان سازمان دامپزشکی کشور در خصوص نامه اخیر وزیر جهاد کشاورزی: اعزام به خارج ناظران بهداشتی ادامه خواهد داشت/ بر اساس پروتکل های روز دنیا مسیری بنام ممیزی سیستم های بازرسی کشورهای صادر کننده گوشت را عملیاتی خواهیم کرد

اظهار نظر مسولان سازمان دامپزشکی کشور در خصوص نامه اخیر وزیر جهاد کشاورزی: اعزام به خارج ناظران بهداشتی ادامه خواهد داشت/ بر اساس پروتکل های روز دنیا مسیری بنام ممیزی سیستم های بازرسی کشورهای صادر کننده گوشت را عملیاتی خواهیم کرد

فاخته–  در پی انتشار نامه وزیر جهاد کشاورزی خطاب به سازمان دامپزشکی مبنی بر تغییر شکل اعزام های دامپزشکان به ماموریت های خارج از کشور در جهت اجرای نظارت های های بهداشتی و بازتاب آن در فضای مجازی این موضوع را از رییس سازمان دامپزشکی کشور و معاون بهداشتی و پیشگیری این سازمان جویا شدیم که این دو مدیر ارشد سازمان یادشده اینگونه پاسخ دادند:  سازمان دامپزشکی به دنبال سیاستگذاری و نظارت بوده و از انجام کارهای تصدی گری و پاسخگویی پرهیز خواهد کرد کاستن از بار حقوقی همکاران اعزامی دامپزشک و استفاده از بخش خصوصی و سایر رده های دامپزشکی در دستور کار سازمان قرار دارد.

رییس سازمان دامپزشکی کشور در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری فاخته اعلام داشت: برداشت ها از این مکاتبه نباید اینگونه باشد که اعزام ها و نظارت های بهداشتی لغو شده بلکه این نامه در باستناد  صورتجلسه مورخه ۱۷/۳/۱۳۹۶ رییس وقت سازمان دامپزشکی کشور با همتایان خود در وزارت جهاد کشاورزی بوده است که جهت اجرا به سازمان ابلاغ شده بود تا در یک فرآیند سه ماهه عملیاتی شود.

دکتر علیرضا رفیعی پور اظهار داشت: پس از ابلاغ نامه اول به این نتیجه رسیدند که ما نظارت عالیه و ادواری در کشورهایی داشته باشیم که بین ما و آنها پروتکل بهداشتی با امضای بالاترین مقامات نهایی شده باشد.

وی افزود: در پی این موضوع، به وزیر محترم جهاد کشاورزی و معاونین ایشان اعلام کردیم که ما می توانیم شیوه نامه جدید نظارتی داشته باشیم اما حذف نظارت های بهداشتی صحیح نیست و آمار نشان می دهد حتی پس از صدور نامه اول نه تنها اعزام های ما کم نشد بلکه طی سال های۹۷ و ۹۶ نسبت به سال های ۹۴ و ۹۵ افزایش هم پیدا کرد.

رفیعی پور یادآور شد: بر اساس ماده ۳۴ قانون برنامه ششم توسعه، نظارت ها و ممیزی های ما در کشورهای مبدا انجام می شود و این دستور وزیر جهاد کشاورزی نیز مقدمه ای است برای تدوین دستورالعمل های جدید نظارت های بهداشتی در معاونت بهداشتی و پیشگیری سازمان و دفاتر زیر مجموعه این معاونت.

وی گفت: بر این اساس، پیشنهاد بر این است که همکاران ما ناظر بر فرآیند تولید بهداشتی گوشت در کشورهای مبداء باشند تا کمترین بار حقوقی متوجه سازمان و کارکنان اعزامی باشد و مسئولیت های حقوقی احتمالی به دامپزشکی کشور مبدا و وارد کننده برگردد لذا بر اساس شیوه نامه های جدید سازمان، ما نظارت عالیه بر فرآیند استحصال گوشت در کشورهای مبدا خواهیم داشت.

رفیعی پور افزود: اگر خاطرتان باشد ما در گذشته، تنها از یک قاره واردات گوشت داشتیم و در حال حاضر ا از ۵ قاره؛ لذا نه تنها اعزام ها کم نشده بلکه افزایش هم داشته است.

لذا هنوز هم اعزام ها انجام خواهد شد ولی در خصوص وی گفت: درکشورهایی که جمهوری اسلامی ایران با آنها پروتکل بهداشتی دارد نظارت عالیه و بازدیدهای ادواری انجام خواهد شد ولی در خصوص کشورهایی که این پروتکل را نداریم نظیر برزیل که حدود ۸۵ درصد اعزام ها به این کشور بوده، اعزام ها در یک فرم جدید ادامه خواهد داشت ولی به دنبال این هستیم تا دامپزشکان ما به جز مسولیت نظارت بهداشتی هیچ مسئولیت دیگری را نداشته باشد و دچار مشکل حقوقی نشوند.

رفیعی پور در پایان گفت: قطعا وزیر جهاد کشاورزی مطلبی خلاف قانون اعلام نکرده و آنچه بیان شده در راستای اجرای قانون است.

در همین زمینه معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور به خبرنگار فاخته نیز اعلام داشت:  قبلااعزام ها به صورت دولتی بود یعنی زمانی که دولت خودش واردات انجام می داد و نیروهای دولتی نیز برای این منظور اعزام می شدند و از دو دهه پیش واردات دولتی ممنوع شد و شرکت های خصوصی وارد عرصه شدند.

دکتر علی صفر ماکنعلی افزود: طی زمان یادشده در مقطعی  اعزام سایر رده ها نیز ممنوع شد و اعزام ها صرفا برای دامپزشکان اجرایی شد؛ البته اوایل  انقلاب ما حتی اعزام قصاب هم داشته ایم ولی با توجه به مشکلاتی که توسط این افراد ایجاد شد و گزارشات سفرای ایران اعزام این دسته از افراد متوقف شد.

نکته قابل توجه اینکه با توجه به توافقات ایران و اتحادیه اروپا که با حضور سفرای ۱۹ کشور اروپایی در بالاترین سطح کشوری در ایران برگزار شد و جلسات کمیته های تخصصی آن که چندید بار برگزار شده است فرآیند اعزام و واردات گوشت از مبدا کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر اساس ممیزی سیستم های نظارتی کشورهای اروپا صورت خواهد پذیرفت.

در خصوص کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم که ایران بدنیال عضویت در این اتحادیه اقتصادی می باشد فرآیند ورود کشور تابع مقررات این اتحادیه می باشد لذا نحوه نظارت بهداشتی در این کشورها تغییر خواهد کرد.

در خصوص کشورهای نیوزلند و استرالیا نیز در قالب ترتیباتی که قبلا امضا شده است نظارت بهداشتی بصورت ممیزی ادواری سیستم های بازرسی صورت خواهد پذیرفت  

وی اذعان داشت: این یک واقعیت است که کارایی و کیفیت نیروهای اعزامی ما در حال حاضر کارایی و کیفیت مطلوب سازمان را ندارند  ما اعتقاد داریم سایر رده ها مثل کارشناس و کارشناس ارشد بهداشت گوشت شاغل در کشتارگاهها و حتی دامپزشکان و  متخصصین بهداشت گوشت بخش خصوصی و دامپزشکان بخش خصوصی که بیش از ۷ سال ناظر بهداشتی کشتارگاههای داخلی هستند بایستی در این فرآیند استفاده شوند.

او گفت: تاکید می کنم بحث قطع نظارت های بهداشتی وجود ندارد بلکه شکل آن متفاوت می شود و در این شیوه هر محموله در هر مرحله از حمل، تخلیه، توزیع و عرضه دارای مشکل باشد مسئولیت واردکنندگان کاملا مشخص خواهد بود و در اینجاست که سازمان به عنوان ناظر و سیاست گذار خواهد بود و نه یک سازمان متصدی و پاسخگو.

ماکنعلی افزود: همکاران دولتی ما بجای اظهار نظر  در فضای مجازی و صادر کردن بیانیه می توانند هر گونه انتقاد، پیشنهاد و دغدغه خود را به سازمان دامپزشکی کشور ارسال کنند تا پاسخ گویی شود.

 

 

مطلب پیشنهادی

۶۰ کشتارگاه بسیار پیشرفته و مجهز طیور در کشور فعالیت دارد

یک مقام سازمان دامپزشکی از وجود ۶۰ کشتارگاه بسیار پیشرفته و مجهز طیور در کشور …

۲ دیدگاه

  1. دکتر محمد میلانی

    مثلا و قتی ……._ ……… _……… _ ………. _ …….. خیابان می‌روند نیوزلند _ارمنستان _ترکمنستان چه‌ گلی به‌ سر سازمان‌ دامپزشکی زدند!
    فقط می‌روند و می آیند دلار change می کنند و پولشویی صورت می گیرد.
    فقط عکس‌ سلفی در کنار دریا می اندازند!
    دست‌ آورد سفرشان این است.

  2. ما اماده ایم که به خارج از کشور فورا اعزام شیم از طرف بخش خصوصی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *