قالب وردپرس درنا توس
خانه / آبزیان و زنبور عسل / رئیس سازمان دامپزشکی کشور: نگرانی بابت تامین گوشت قرمز وجود ندارد/ تامین ۹۷ درصد داروی دام، طیور و آبزیان با تکنولوژی ایرانی

رئیس سازمان دامپزشکی کشور: نگرانی بابت تامین گوشت قرمز وجود ندارد/ تامین ۹۷ درصد داروی دام، طیور و آبزیان با تکنولوژی ایرانی

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت مردم نگران تامین گوشت قرمز نباشند.

به گزارش فاخته به نقل از ایسنا مازندران، علیرضا رفیعی پور در آئین افتتاح ساختمان اداره کل دامپزشکی استان مازندران با اشاره به افزایش واردات گوشت قرمز تاکید کرد: واردات گوشت قرمز در سال جاری نسبت به سال گذشته بیش از ۳۷ درصد افزایش داشته است.

*واردات بیش از ۲۴۰ هزارتنی گوشت قرمز تا پایان سال جاری

رفیعی پور مقدار واردات گوشت قرمز در سال گذشته را ۱۴۰ هزار تن اعلام و خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۱۴۵ هزار تن واردات به ثبت رسیده و انتظار داریم این رقم تا پایان سال جاری به بیش از ۲۴۰ هزار تن افزایش یابد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه در سال گذشته واردات گوشت قرمز تنها از آمریکا جنوبی و مشخصا کشور برزیل انجام گرفت تصریح کرد: در سال جاری توانستیم از ۵ قاره دنیا گوشت قرمز وارد کنیم و در مجموع محدودیتی برای واردات گوشت قرمز وجود ندارد.

وی میزان گوشت وارداتی در سال جاری را مازاد بر نیاز فعلی کشور دانست و اظهار کرد: نیاز کشور در حال حاضر نهایتا ۱۵۰ هزار تن بوده که این مقدار محقق شده است و با ثبت ۱۸۰ هزار تن مازاد این محصول مردم نباید نگرانی در مورد تامین گوشت قرمز داشته باشند.

*کاهش حضور افراد سودجو برای خرید و قاچاق دام

رفیعی پور مبادی ورودی عرضه گوشت در سراسر کشور را تحت نظارت و پایش کارگزاران سازمان اعلام کرد و در رابطه با موضوع قاچاق فراورده های دامی افزود: قطعا قاچاق موضوعی نیست که بتوان ضریب آن را به صفر رساند ولی رصد حوزه های تولید، نشانگر کاهش حضور افراد سودجو برای خرید و قاچاق دام است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور از مصوبه اخیر هیئت دولت با موضوع جابه جایی و حمل و نقل محصولات دامی خبر داد و گفت: قطع به یقین این دستورالعمل در حوزه مبارزه با افرادی که رفتار مخاطره آمیز در بحث دام و قاچاق آن دارند کمک شایانی کرده و دست آنان را بیش از پیش کوتاه خواهد کرد.

رفیعی پور در ادامه مسئولیت سازمان دامپزشکی کشور را خطیر توصیف کرد و افزود: امنیت غذایی و سلامت جامعه و از همه مهم تر امنیت اقتصادی در تجارت ملی و بین المللی از جمله وظایفی است که بر عهده سازمان قرار داشته که امیدواریم با انجام وظایف محوله جایگاه مطلوبی در این حوزه ها داشته باشیم.

وی که در مراسم افتتاح ساختمان اداره کل دامپزشکی استان مازندران شرکت داشت این مرکز را مقر فرماندهی اقتصاد مقاومتی خطاب و تاکید کرد: اساس تلاش همکاران مجموعه دامپزشکی در این مرکز، شکست دشمن در جبهه جنگ اقتصادی است.

رفیعی پور هزینه کل مراسم افتتاحیه سال جاری حوزه دامپزشکی در استان های مختلف را ۹۲ میلیارد تومان برآورد و خاطرنشان کرد: ساختمان اداره کل دامپزشکی استان مازندران با رقمی معادل ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان امروز افتتاح شد.

 

* کنترل بیماری های استراتژیک دام بین ۳۷ تا ۷۰درصد

وی در ادامه با بیان اینکه طی یکسال و نیم گذشته در حوزه کنترل بیماری های استراتژیک دام از جمله تب مالت، سیاه زخم، تب برفکی پی پی آر و طاعون، بین ۳۷ تا ۷۰ درصد کاهش کانونی را شاهد هستیم که این موفقیت قطعاً به افزایش تولید کمک خواهد کرد، یادآورشد: در سال ۹۴، اپیدمی تب برفکی کشور را درنوردید و آنفولانزای پرندگان نیز طی سال های ۹۵ و ۹۶ خسارات میلیاردی به صنعت طیور کشور وارد کرد، با کنترل این دو بیماری مهم  هم توانستیم به افزایش تولید کمک کنیم . 

*از بین رفتن ۲۵ میلیون قطعه مرغ تخم گذار به دلیل آنفلوانزا در سال گذشته

رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: سال گذشته ۲۵ میلیون قطعه مرغ تخم گذار را به دلیل آنفلوانزای پرندگان از دست دادیم، با کنترل این بیماری، در آینده نزدیک جزو صادر کنندگان تخم مرغ قرار خواهیم گرفت . 

*۹۰ درصد گوشت کشور تولید داخلی است

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۲ و نیم میلیون راس دام در کشور ذبح شد که با کاهش ۱۰ درصدی، امسال شاهد ذبح ۱۱ میلیون راس انواع دام هستیم،یادآور شد:۹۰ درصد گوشت مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود.

رفیعی پور با اشاره به اینکه تامین ۹۷ درصد داروی دام، طیور و آبزیان با دانش و تکنولوژی ایرانی در کشور تولید می شود، افزود: ۹۵ درصد واکسن های دامی نیز در داخل کشور تولید می شود . 

ویبا بیان اینکه ۳۰ درصد واکسن طیور در داخل تولید می شود، گفت: برای اولین بار واکسن ساز بخش خصوصی مجوز تولید گرفت و در آینده نزدیک در این زمینه خودکفا خواهیم شد .

 

مطلب پیشنهادی

نامه‌ سرگشاده دامداران به وزیر صنعت؛قیمت مصوب سبوس ۴ ماهه ۱۵۰ درصد گران شد+سند

سه اتحادیه بخش دامپروری کشور با ارسال نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *