قالب وردپرس درنا توس
خانه / اخبار مهم / در گفتگوی اختصاصی رئیس سازمان نظام دامپزشکی با فاخته نیوز مطرح شد: وظیفه اصلی ما صیانت از آرا و تضمین سلامت انتخابات است

در گفتگوی اختصاصی رئیس سازمان نظام دامپزشکی با فاخته نیوز مطرح شد: وظیفه اصلی ما صیانت از آرا و تضمین سلامت انتخابات است

انتخابات دوره جدید شوراهای استانی نظام دامپزشکی روز جمعه ۲۳ آذرماه سال جاری در سراسر کشور برگزار می شود. به همین مناسبت، امروز دوشنبه ۱۹ آذر ماه، نشست خبری با حضور دکتر «محمد رضا صفری»، رییس سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران و «دکتر هادی زاده معلم» دبیر هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای استانی سازمان نظام دامپزشکی ج.آ.آ ، در محل این سازمان برگزار شد. در این نشست دکتر محمد رضا صفری رییس سازمان نظام دامپزشکی ج.آ.آ ضمن بیان خدمات و دستاوردهای این سازمان از ابتدای تاسیس تاکنون، به تشریح فرایند برگزاری انتخابات شوراهای استانی نظام دامپزشکی پرداختند.

در حاشیه این نشست، دکتر صفری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فاخته نیوز به برخی سوالات مطروحه پیرامون این انتخابات و حواشی آن پاسخ داد.

صیانت از آرا و تضمین سلامت انتخابات

رئیس سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران درباره نحوه برگزاری انتخابات دوره جدید شوراهای استانی نظام دامپزشکی تصریح کرد: وظیفه اصلی ما صیانت از آرا و تضمین سلامت انتخابات است. لذا با توجه به تاکید و حمایت وزارت کشور، برای اولین بار این انتخابات به صورت کاملا الکترونیکی برگزار می شود و وزارت کشور بنا دارد، از این تجربه در آینده برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری استفاده نماید.

وی با اشاره به اینکه برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک نشان دهنده شان و اعتبار حرفه دامپزشکی است، افزود: این روش برگزاری انتخابات باعث می شود، تمامی افراد از محرمانه بودن رای گیری در انتخابات اطمینان حاصل کنند، سرعت عمل انتخابات بالا خواهد بود. همچنین این امکان فراهم می شود که انشالله، روابط عمومی سازمان نظام دامپزشکی جمعه شب نتایج را در سایت سازمان اعلام کند. در کل تلاش می کنیم که دستاوردهای انتخابات را جمع بندی کنیم که برای آینده سازمان نظام دامپزشکی نیز قابل استفاده باشد.

تدارک سرویس ایاب و ذهاب به جای اعزام صندوق رای سیار

رییس سازمان نظام دامپزشکی در بیان دلایل عدم بهره گیری از روش اعزام صندوق های سیار برای تسهیل رای گیری در شهرهای دور از مراکز استان ها عنوان کرد: نخست اینکه، براساس بررسی های سازمان نظام دامپزشکی، اکثریت همکاران در مرکز استان یا شهرهای نزدیک مراکز استان ها سکونت دارند و شاید تنها ۱۰ درصد از همکاران در شهرهای دور از مراکز استان ها سکونت داشته باشند. همچنین برای سهولت دسترسی این گروه از رای دهندگان،  از طرف شوراهای نظام دامپزشکی در برخی استان­ها مانند سیستان و بلوچستان، سمنان و لرستان سرویس ایاب و ذهاب برای انتقال آسان همکاران از سایر شهرهای استان که تعداد اعضا در آن قابل توجه است، به محل اخذ رای فراهم شده است.

کاندیداها، دستورالعمل های انتخابات را با دقت مطالعه نمایند

دکتر صفری در تشریح علل بروز برخی نارضایتی ها در خصوص معرفی ناظر صندوق رای از طرف نامزدهای انتخاباتی افزود: در دستورالعمل انتخابات که در اردیبهشت ماه ابلاغ شد، نحوه معرفی نمایندگان کاندیداها برای نظارت بر انتخابات مشخص شده بود. براساس این دستورالعمل کاندیداها حداکثر هفت روز برای معرفی نماینده خود با شرایط عنوان شده فرصت داشتند، زیرا سازمان نظام دامپزشکی برای آماده سازی شعب اخذ رای و فراهم کردن مکان استقرار نمایندگان نیاز به برنامه ریزی و سازمان دهی دارد که این برنامه ریزی ها زمان بر است. پس از آنکه محل شعبه اخذ رای تعیین شد، محل استقرار صندوق، هیات اجرایی، هیات نظارت ، نیروی انتظامی و … در نظر گرفته شده و دیگر امکان تغییر در آن وجود ندارد، ولی مطلع شدیم که روز گذشته نیز معرفی نمایندگانی خارج از پروسه و با مدارک ناقص و تایید نشده از طرف ضوابط برگزاری انتخابات انجام شده که از آنجا که بعد از مهلت مقرر انتخاب افتاده و نیز نقص مدارک از پذیرفتن این درخواست ها معذوریم.

رییس سازمان نظام دامپزشکی با بیان این مطلب که در انتخابات این دوره تمام تلاش خود را برای اجرای دقیق و جزء به جزء تمام ضوابط انجام داده ایم، تصریح کرد: به هر حال اگر کسی قرار است که نامزد این انتخابات باشد حداقل باید دستورالعمل های انتخابات را با دقت مطالعه کرده باشد. البته در تهران استتثنائا به خاطر تاخیر صورت گرفته، در صورتی که هیات نظارت بر انتخابات به پذیرد و تمامی کاندیدا ها موافق باشند، می توانیم یک نفر را با نظر تمام کاندیداها به عنوان ناظر به حوزه اخذ رای معرفی کنیم.

تعجیل و بد سلیقگی در اعلام فهرست کاندیداهای تایید صلاحیت شده!

دکتر صفری علت دسته بندی کاندیداهای اعلامی تایید صلاحیت شده در دو دسته فعال در بخش خصوصی و دولتی را تعجیل و بد سلیقگی اعلام کرد و افزود: اطلاع رسانی در این زمینه خیلی با تعجیل انجام شد. برای بررسی و مقایسه، از استان ها لیست را به تفکیک شغل و جنسیت خواسته بودیم. از آنجا که طبق برنامه قرار بر اطلاع رسانی در روز دهم آذرماه بود، ولی تایید صلاحیت ها تا ساعت یک بامداد به طول انجامید، با توجه به کمبود وقت اقدام به انتشار لیستی کردیم که از استانها برای ما فرستاده شده بود. قصد ما فقط معرفی افراد تایید شده در یک فایل اکسل به ترتیب حروف الفبا بود، فارغ از اینکه شاغل در بخش دولتی و خصوصی باشند، اما به خاطر اضطرار کمی کج سلیقگی در انتشار اسامی صورت گرفت. ولی برای زمان انتخابات لیستی در قالب فایل اکسل به ترتیب حروف الفبا، همراه با کد انتخاباتی و عکس کاندیدا، تهیه و برای هر یک از استان­ها ارسال خواهد شد.

موج مشارکت به سرعت در حال افزایش است

رییس سازمان نظام دامپزشکی در انتها ضمن ابراز خوشنودی از برگزاری این انتخابات پس از سالها تاخیر، افزود، در کل من فکر می کنم که انتخابات خوبی در پیش خواهیم داشت. موج مشارکت به سرعت در حال افزایش است. کاندیدا ها معرفی و ارایه برنامه های خود را آغاز کرده اند. در برخی از استانها کمی تبلیغات خارج از ضابطه وجود داشت که تاکید کردیم، هیات نظارت افراد را دعوت و تذکرات لازم را ابلاغ کنند.

دکتر صفری در خصوص حضور دامپزشکان شاغل در بخش دولتی در انتخابات اظهار داشت: برخی دامپزشکان شاغل در بخش دولتی نیز نسبت به حضور در این انتخابات علاقه مندی نشان می دهند که البته ایرادی ندارد. به هر حال انتخابات متعلق به تمام دامپزشکان است، ولی طبق ضابطه از امکانات و ابزارهای دولت نباید علیه و یا له کسی استفاده شود و دولت هیچ گونه اعمال فشاری داشته باشد. در این مورد دکتر رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور همکاری خوبی با ما دارند. در کل تذکرات لازم را داده ایم و در کنار آن دقت کرده ایم که این تذکرات شور اشتیاق انتخابات را خدشه­دار نکند.

 

مطلب پیشنهادی

خبر خوش سازمان نظام دامپزشکی به سهامداران پروژه شاهین

دقایقی پیش با حضور اعضای هیات مدیره صندوق تعاون و رفاه سازمان نظام دامپزشکی جمهوری …

۳ دیدگاه

  1. تعجیل و بد سلیقگی در اعلام فهرست کاندیداهای تایید صلاحیت شده! خدا روشکر خودتون هم قبول دارید آقای دکتر که بد سلیقگی شده…

  2. بخش خصوصی و دولتی مهم نیست. مهم این هست که آدم هایی پای کار باشند و انتخاب شوند که کاربلد باشند و به فکر همه باشند.

  3. امیدواریم این انتخابات در صحت و سلامت کامل برگزار شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *